Dizilerin sansüre uğrayan sahneleri

Dizi bölümlerinin senaryoları şiddet ya da cinsellik konusunda sinemaya göre daha temkinli olsa da bazen kimi sahneler kanalların sınırlarını aşıyor. beyazperde, The Walking Dead'den Girls'e, fazla rahatsız edici bulunduğu için diziden çıkarılan, hatta kimisi yasaklanan o sahneleri listeledib

 • 1

  The Walking Dead

  The Walking Dead
  Şiddet anlamında rekorlara sahip The Walking Dead’in 7. sezon prömiyerinde 11 karakterin ölümü ayrı ayrı çekilmiş. Bölümün yayınlanmayan sahnelerinden birinde hamile Maggie sopayla dövülüyormuş. Fazlasıyla rahatsız edici bulunan bu sahne kurgudan çıkarılmış.
 • 2

  Poldark

  Poldark
  Poldark'ın 2. sezonundaki bir bölümün senaryosunda Ross Poldark eski sevgilisi Elizabeth’e tecavüz ediyormuş. Neyse ki BBC ve kitapların yazarının oğlu Andrew Graham araya girmiş ve ilgili sahne senaryodan çıkarılmış.
 • 3

  Game of Thrones

  Game of Thrones
  Şiddet ve seks sahneleriyle ünlü bir diğer HBO dizisi Game of Thrones, yıllardır birçok sahnesiyle bu tip tartışmaların odağındaydı. Ancak HBO 4. sezonda yer alan bir sahneyi yayınlanamayacak kadar rahatsız edici buldu. Hayranların hatırlamakta zorlanmayacağı ünlü Oberyn Martell düellosu, ilk kurguda o denli vahşet doluymuş ki sahneyi kırpmak zorunda kalmışlar.
 • 4

  Dexter

  Dexter
  Ekranların en ünlü seri katili Dexter, beklendiği gibi rahatsız edici unsurlarla doluydu. Ne var ki dizi için tasarlanan ilk açılış sekansı fazla tuhaf bulunduğu için yeniden kurgulanmış.
 • 5

  The X-Files

  The X-Files
  Fox’un uzun soluklu bilim kurgu efsanesi The X-Files, 4. sezondaki ünlü Home bölümü yüzünden büyük tartışmalara yol açtı. İçerisinde bir bebeğin canlı canlı gömüldüğü ya da dehşet verici ölümlerin yaşandığı bölüme 1994'te Fox tarafından yasak getirildi. Home, 5 yıl sonra Cadılar Bayramı gecesi ise başında bir uyarıyla yeniden yayınlandı.
 • 6

  The Walking Dead

  The Walking Dead
  Seyri zor dizilerde başı çeken The Walking Dead, kutsal karakterlerini bir kalemde öldürmekten ya da şiddeti alenen sergilemekten asla çekinmiyor. Ancak 7. sezonda yer alan Fat Joey’nin ölümü, esasında ‘gore’ derecesinde kanlı bir sahneymiş; bu yüzden şiddetin dozajını düşürmek zorunda kalmışlar.
 • 7

  Girls

  Girls
  Yayınlandığı altı sezon boyunca sayısız uyuşturucu, çıplaklık ve cinsellik deneyimine yer veren Girls, bir sahne için HBO’nun engeline takılmış. Dizinin yaratıcısı Lena Dunham’ın söylediklerine bakılırsa bu sahne HBO’nun yayın lisansını iptal edebilirdi. Dunham bu sahnede Elijah karakterinin mastürbasyon yaptığını açıkladı.