Düşük bütçeyle çekilmesine rağmen yüksek hasılat elde eden filmler

ntv.com.tr

Bazı filmler, yakaladıkları gişe başarılarıyla beklentilerin çok üzerine çıkabiliyor. İşte, gösterime girdiği yıllarda elde ettikleri hasılatla, bütçesini katlayan gelir elde eden filmler...

 • 1

  Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club)

  Emilio Estevez, Molly Ringwald, Judd Nelson, Anthony Michael Hall, Ally Sheedy’nin başrollerde yer aldığı 1985 yapımı filmin bütçesi bir milyon dolarken film, 51 milyon 525 bin 171 dolarlık hasılat elde etti. Film, aynı lisede okuyan ama birbirlerini tanımayan, farklı arkadaş ortamları olan beş öğrencinin cumartesi günü beraber cezaya kalmalarını ve bir günü birlikte geçirmelerini anlatıyor.

 • 2

  Son Durak (Fruitvale Station)

  Michael B. Jordan, Melonie Diaz, Octavia Spencer’ın başrollerde yer aldığı 2013 yapımı film, 900 bin dolarlık bütçeyle çekildi ve 17 milyon 385 bin 830 dolarlık hasılat elde etti. Film, hayatına temiz bir başlangıç yapmak isteyen ancak suç dolu geçmişi yakasını bırakmayan sıradan bir adamın hikayesini anlatıyor.

 • 3

  Bebek Evine Hoş Geldiniz (Welcome to the Dollhouse)

  Başrollerini Heather Matarazzo ve Christina Brucato’nun paylaştığı 1995 yapımı film, 800 bin dolarlık bütçesine rağmen 4 milyon 569 bin 19 dolarlık gişe rakamı elde etti. Film, zorlu bir manevi işkence süreci içinde olan Dawn’ın hikayesini kara mizahla anlatıyor.

 • 4

  Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown)

  1989 yapımı filmin başrollerinde Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker ve Alison Whelan yer alıyor. 736 bin dolarlık bütçeyle çekilen film, 14 milyon 743 bin 391 dolarlık hasılat elde eti. Kitaptan uyarlanan Oscar’lı film, beyin felçli olan ve sadece sol ayağını kullanabilen bir gencin resim çizip kitap yazmaya uzanan cesaret verici hikayesini anlatıyor.

 • 5

  Tepetaklat Nelson (Half Nelson)

  Ryan Gosling, Shareeka Epps ve Anthony Mackie’nin başrollerde yer aldığı 2006 yapımı film, 700 bin dolarlık bütçeyle çekildi. Film, 4 milyon 616 bin 941 dolarlık hasılat elde etti. Yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan ve aynı zamanda uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışan Dan Dunne’ın hikayesini anlatıyor.

 • 6

  Mid-August Lunch (Pranzo di ferragosto)

  Valeria De Franciscis ve Marina Cacciotti’nin başrollerde yer aldığı 2008 yapımı film, 526 bin dolarlık bütçeyle çekildi ve 9 milyon 300 bin 340 dolarlık hasılat elde etti. Film, borç batağı içinde olmasına rağmen pozitif olmaya çalışan ve yaşlı annesine bakan orta yaşlı bir İtalyan erkeğin hikayesini anlatıyor.

 • 7

  Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)

   

  2011 yapımı İran filminin başrollerinde Peyman Moaadi ve Leila Hatami yer alıyor. Asghar Farhadi’nin yönettiği film, 500 bin dolarlık bütçeyle çekilmesine rağmen 19 milyon 899 bin 55 dolarlık hasılat elde etti. Film, boşanmış bir orta sınıf İranlı çiftin yaşlı babası için alt sınıf bir bakıcı tutmasını izleyen entrikaları konu ediniyor.

 • 8

  Asi Gençlik (Brick)

  2005 yapımı filmin başrollerinde Joseph Gordon-Levitt, Nora Zehetner, Lukas Haas ve Emilie de Ravin yer alıyor. 475 bin dolarlık bütçeyle çekilen ve 5 milyon 223 bin 81 dolarlık hasılat eden film, yalnız bir gencin lisedeki bir yeraltı suç döngüsüne katılmasını anlatıyor.

 • 9

  Napoleon Dynamite

  Jon Heder, Jon Gries ve Aaron Ruell’in oynadığı 2004 yapımı film, 400 bin dolarlık bütçeyle çekildi ve 46 milyon 118 bin 97 dolar hasılat elde etti. Film, 'inek' denilen bir öğrencinin kahramana dönüşme hikayesini ele alıyor.

 • 10

  Bronson

  Tom Hardy, Matt King ve Amanda Burton’ın başrollerde yer aldığı 2008 yapımı film, 230 bin dolarlık bütçeyle çekilmesine rağmen 2 milyon 260 bin 712 dolarlık hasılat elde etti. Film, İngiltere'nin 80'li yıllarda, şiddet dolu davranışlarından ötürü en popüler mahkumlarından biri olan Michael Peterson'ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlandı.

 • 11

  Wendy ve Lucy (Wendy and Lucy)

  Michelle Williams ile köpek Lucy’nin başrollerde yer aldığı 2008 yapımı film, 200 bin dolarlık bütçeyle çekildi, bir milyon 191 bin 50 dolarlık hasılat elde etti. Film, ekonomik durumu iyi olmayan Wendy Carroll’un doğru düzgün para kazanabilmek için köpeği Lucy ile birlikte Alaska'daki bir balık fabrikasında çalışmak üzere yola çıkmasını anlatıyor.

 • 12

  Bir Zamanlar (Once)

   

  2006 yapımı filmin başrollerinde Glen Hansard ve Marketa Irglova yer alıyor. 150 bin dolarlık bütçeyle çekilen film, 20 milyon 710 bin 513 dolarlık hasılat elde etti. Oscar’lı film, bir sokak şarkıcısı ile genç bir annenin Dublin’de karşılaşıp ruh ikizi olduklarını keşfetmelerini konu ediniyor.

 • 13

  Another Earth

  Brit Marling ve William Mapother’in başrollerde yer aldığı 2001 yapımı film, 100 bin dolarlık bütçeyle çekildi ve bir milyon 776 bin 935 dolarlık hasılat elde etti. Film, solar sistem üzerinde başka bir gezegenin keşfedildiği gece dünya üzerinde başka başka hayatlarda, rastlantı denilen ve aslında önemli bir cevabı olan olayların gerçekleşmesini konu ediniyor.

 • 14

  Sessiz Aşk (In the Company of Men)

  Aaron Eckhart, Stacy Edwards ve Matt Malloy’n başrollerde yer aldığı 1997 yapımı film, 25 bin dolarlık bütçele çekilmesine rağmen 2 milyon 804 bin 473 dolarlık hasılat elde etti. Film, kadınlar tarafından pek çok kere darbe almış iki yöneticinin kısa bir iş gezisinde kadınlarla hesaplaşma planı yapmaları ve planlarının düşündükleri gibi gitmemesini konu ediniyor.

 • 15

  Takip (Following)

   

  1998 yapımı filmin başrollerinde Jeremy Theobald ve Alex Haw yer alıyor. Sadece 6 bin dolarlık bütçeyle çekilen film, bütçesini katlayarak 48 bin 482 dolarlık hasılat elde etti. Film, yeni romanı için aradığı ilhamı bir türlü bulamamış ve kendine esin kaynağı arayan genç bir yazarın suç dünyasının içine çekilmesini konu ediniyor.