Eli kalem tutan oyuncular

Harry Potter olarak tanıdığımız Daniel Radcliff'in başka bir isimle şiirler yazdığını ya da daktilo hayranı olarak bilinen Tom Hanks'in yazarlık becerilerini beğeniye sunduğunu biliyor muydunuz? (Kaynak: DW Türkçe)

 • 1

  Tom Hanks'in ilk kitabı

  Tom Hanks'in ilk kitabı
  Hollywood'un yetenekli karakter oyuncularından Tom Hanks 2017'de piyasaya çıkan ilk yazarlık denemesi ile edebiyat dünyasına da adım attı. Oscar ödüllü usta aktörün "Uncommon Type: Some Stories" adlı kitabı 17 kısa öyküden oluşuyor. Ancak Hanks, edebiyat dünyasına adım atan tek aktör değil.
 • 2

  Gene Wilder

  Gene Wilder
  "Charlie ve Çikolata Fabrikası"nın eksantrik karakteri Willy Wonka ile tanınan ünlü aktör Gene Wilder, hayatının son yıllarını tamamen yazarlığa adadı. Aralarında "My French Whore" ve "The Woman Who Wouldn't" adlı iki roman olmak üzere toplam 6 edebi eser kaleme aldı.
 • 3

  Carrie Fisher: Bir prensesten daha fazlası

  Carrie Fisher: Bir prensesten daha fazlası
  Carrie Fischer, Star Wars serisinin Prenses Leia karakteri olarak akıllara kazındı. Genç yaşta Hollywood dünyasına adım atan aktrist, yaşadıklarını daha sonra "Prenses Leia'nın Günlüğü" (The Princess Diarist) adlı kitabında derledi. 2016 yılında yaşamını yitiren Fisher, kitabında alaylı bir biçimde ruhsal bipolar bozukluk, bağımlılık ve ebeveyn olmanın getirdiği zorluklara değiniyor.
 • 4

  Franka Potente: Yaz Lola yaz

  Franka Potente: Yaz Lola yaz
  Ünlü Alman yönetmen Tom Tykwer'in "Koş Lola Koş" filimindeki başrolü ile uluslararası üne kavuşan Franka Potente'nin kitapları, oyunculuğu kadar çok bilinmiyor. Alman oyuncu, meslektaşı Max Urlacher ile olan mektuplarını kitaplaştırdıktan sonra bir fitness kitabı, kısa öykülerden oluşan bir kitap ve bir de roman yazdı.
 • 5

  James Franco'nun ergen sorunları

  James Franco'nun ergen sorunları
  "Örümcek Adam" ve "Milk" filmlerinden tanıdığımız ünlü oyuncu James Franco ilk çıkışını Freaks and Geeks adlı televizyon dizisi ile yapmış ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı. Dışlanmak ve yanlış anda yanlış yerde olmak gibi konular, Franco'yu çok meşgul etmiş olmalı ki 2010 yılında Palo Alto adlı kısa öykülerden oluşan bir kitab yazdı.
 • 6

  Büyücü şair: Daniel Radcliff

  Büyücü şair: Daniel Radcliff
  Tüm dünyanın Harry Potter olarak tanıdığı Daniel Radcliff'in uzun süredir yazarlık yaptığı sır gibi saklanıyordu. Fakat 2009 yılında aktörün daha 17 yaşındayken Jacob Gershon imzası ile şiirler yazdığı açıklanmıştı. Radcliff daha sonra The Guardian'a verdiği röporjda "Oyuncu olarak yaratıcı bir hareket alanınınz yok, hep başkalarının sözcüklerini kullanıyorusunuz" demişti.
 • 7

  Ethan Hawke'ın aşk hikayeleri

  Ethan Hawke'ın aşk hikayeleri
  Aktör ve yönetmen Ethan Hawke, 2013 yılında New York Times'a verdiği röportajda "İnandırıcı bir aşk hikayesi, dokunaklı bir sahne ve gerçekçi diyaloglar yazmanın hiçbir tüyosu yok. Bunlara ulaşmak için gerçeği anlatmak lazım. Sadece gerçek bir hikaye yürek yakar" demişti. İki aşk hikayesinin ardından Hawke, Türkiye'de "Şövalyeliğin Kuralları" adıyla basılan kitabını yazdı.
 • 8

  Pamela Anderson

  Pamela Anderson
  Türkiye'de "Sahil Güvenlik" adı ile gösterilen "Baywatch" dizinin bitmesinin ardınan Pamela Anderson kariyerine kitap yazarak devam etti. Anderson, 2004 yılında "Star" ve 2005 yılında da "Star Struck" adlı iki roman kaleme aldı. Her ikisi de beklendiği gibi bir film yıldızının hikayesini anlatıyor.