Game of Thrones'taki Starbucks bardağı dışında filmlerdeki benzer hatalar

Tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones'un yayınlanan son bölümündeki Starbucks bardaklı hatası akıllara filmlerdeki benzer hataları getirdi. İşte Cesur Yürek'ten Gladyatör'e filmlerdeki dikkat çeken hatalar...

 • 1

  Game of Thrones'ta Arya Stark’ın zaferini kutlamak üzere bir araya gelen ve kadeh kaldıran kahramanların masasında kahve zinciri Starbucks’ın bardağı dikkatlerden kaçmadı. Game of Thrones’un sanat yönetmenlerinden Hauke Richter, Variety’e yaptığı açıklamayla konu hakkında görüşlerini paylaştı. 1. sezondan beri Game of Thrones’ta sanat yönetmeni olarak görev alan Richter, henüz bu haftaki bölümü izlemediğini fakat dizilerde de filmlerde de bazen yanlışlıkla bir şeylerin sette unutulabildiğini ve bunun kurgu aşamasında da gözden kaçabileceğini söyledi.
 • 2

  Sofia Coppola'nın Marie Antoinette (2006) filmi, lüks ve aşırılıklarıyla bilinen bu kötü şöhretli Fransız kraliçesinin 1793'te giyotinde sona eren hayatının tamamen geleneksel bir yorumu değildi.

  Filmin müziğinin Versay'daki dönemin olaylarıyla ilgisi yoktu. New Order ve Gang Four gibi yeni dalga ve post-punk gruplarının şarkılarının yanı sıra The Strokes gibi 21'inci yüzyıl rock grupları da yer aldı.

  Kirsten Dunst tarafından oynanan Marie Antoinette alışveriş yaparken yan tarafta görülen mavi bir çift Converse, bunların üzerine tuz biber ekti. Bununla ilgili oldukça fazla tartışma döndü, bazıları yönetmenin sahnede modern ayakkabılara özellikle yer verdiğini savundu.

  Sosyal medyada bir kişi, "Eğer HBO, Game of Thrones'daki Starbucks bardağının metafor ya da öyle bir şey olduğunu falan iddia ederse, (Marie Antoinette'teki Converseler gibi) aklımı kaybedeceğim" dedi.
 • 3

  Mel Gibson'ın 13. yüzyıldaki İskoç savaşçı William Wallace'ı anlattığı 1995 yapımı destansı Cesur Yürek filmi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere 5 Oscar kazandı.

  Ancak Gibson, çoğunlukla olaylar zincirindeki tarihsel hatalar nedeniyle çokça da eleştiri altında kaldı.

  Ancak bir hata kesinlikle kazaydı: Bir savaş sahnesinde, bir araba arkada kısa süreliğine göründü
 • 4

  Sınırsızlar Kulübü (2013) oyuncu Matthew McConaughey'e Oscar kazandırdı.

  Ancak 1985 yılında AIDS hastalarına onaylanmamış ilaçları getiren film karakterinin, aynı zamanda zamanda yolculuk yapabildiğini çok az kişi biliyordu.

  En azından filmdeki bir sahneye göre durum böyle olmalı.

  Bir sahnede, McConaughey'nin karakteri 2011 yılında piyasaya sürülmüş bir spor araba olan Lamborghini Aventador'un posterinin önünde otururken görülüyor.
 • 5

  Russell Crowe'un oynadığı Gladyatör (2000), savaş arabalarının yer aldığı bazı heyecan verici sahneler içeriyor.

  Maalesef ekip, sahnede kullanılan araçların birinin arkasında bir gaz silindirinin görüldüğünü fark edememiş.