James Bond filminde yapılmayan 'Dağ 2'de yapıldı

DHA

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği Dağ 2 filminin çekimlerinde kullanılan teknik ekipmanlar ve oyuncuların geçirdiği hazırlık süreçleri ile Türk sinemasındaki pek çok ilke imza attı. James Bond filminde bile kullanılmayan gerçek silahlar 'Dağ 2'de kullanıldı.

 • 1

  ÖZEL OLARAK ÜRETİLDİ

  ÖZEL OLARAK ÜRETİLDİ
  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekilen filmde, gerçek mekanlar ve gerçek silahlar kullanıldı. “Fırtına Getiren” üyelerinin kullandıkları teçhizatın bir kısmı film için Türkiye'de özel olarak üretildi. Timin kullandığı kurşun geçirmez yelekler gerçeğine uygun ebatlarda tasarlandı ve üretimi gerçekleştirildi.
 • 2

  TANKLAR TIR İLE GETİRİLDİ

  TANKLAR TIR İLE GETİRİLDİ
  Filmde özellikle final sahnesinde kullanılan tank, gece gündüz süren çalışmalarla üç ay içinde sıfırdan imal edildi. Çalışır duruma getirilen tank İstanbul'dan çekimlerinin yapıldığı Ankara-Beypazarı'na özel TIR ve vinçler yardımıyla getirildi.
 • 3

  SEKİZ AY İZİN BEKLEDİLER

  SEKİZ AY İZİN BEKLEDİLER
  Filmde kullanılan silahların, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde olmasına özellikle dikkat eden yönetmen Alper Çağlar, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKE) ürettiği ve yüzde 100 yerli "MPT-76 Milli Piyade Tüfeğini" kullanabilmek için, izin çalışmalarına 8 ay öncesinden başladı. Bu silahların çekimlerde güvenle kullanılabilmesi ve gerçeğe yakın görsel performans göstermesi için MKE, silahlarda özel bir modifikasyona gitti.
 • 4

  12 KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ

  12 KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ
  Çekimler sırasında yaklaşık 7 bin manevra mermisi kullanılırken, çekimlerde kullanılan silah ve mühimmatın tamamına yakını Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından sağlandı. Filmde ayrıca Türk yapımı, gurur kaynağı gerçek BORA 12 keskin nişancı tüfeği ve gerçek bir UTS-15 shot gun da kullanıldı. Bir Sikorksy S70 askeri helikopterin uçurulduğu Dağ 2’de üç T-155 FIRTINA OBÜS’ü kullanıldı ve T-155'lerle manevra atışı gerçekleştirildi.
 • 5

  4 KASIM'DA VİZYONDA

  4 KASIM'DA VİZYONDA

  Başrollerini Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli ve Ahu Türkpençe’nin üstlendiği Dağ 2, 4 Kasım'da vizyona girecek.

  'DAĞ 2' FRAGMANI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN