Masal tadında opera 'Rusalka' İstanbul’da

Prensin aşkını kazanabilmek için insan olmayı göze alan bir su perisinin hikayesi olan 'Rusalka', İstanbullu operaseverlerle buluşuyor. Çek besteci Antonín Dvořák tarafından hazırlanan üç perdelik opera, 25 Şubat'ta, New York Metropolitan operasından canlı yayınla gösterilecek.

 • 1

  130 yıldır dünyanın en ünlü sanatçılarını ağırlayan Metropolitan Opera canlı yayınla İstanbullu operaseverlerle buluşmaya devam ediyor.
 • 2

  Çek şair Jaroslav Kvapil’in peri masallarından uyarlayarak yazdığı, ünlü Çek besteci Antonín Dvořák tarafından bestelenen Rusalka, 25 Şubat Cumartesi günü saate 20.55’te Akmerkez CinemaPink’te canlı yayınla izleyiciyle buluşacak.

 • 3

  Üç perdelik operada, su perisi Rusalka’nın, yeryüzünde yaşayan bir Prense olan aşkı nedeniyle insana dönüşmek istemesi işlenir. Aşkı için her türlü fedakârlığı yapabilecek Rusalka, cadı Jezibaba’nın büyüleriyle insana dönüşür ve bunun da bir bedeli vardır.
 • 4

  Birbirlerine sadık kalmadıkları takdirde bu büyü bir lanete dönüşecektir. Ve ne yazık ki insanoğlunun timsali Prens, yabancı bir prensesin cazibesine kapılacaktır. Peri masalı atmosferini muhteşem bir şekilde yansıtan operanın en etkileyici sahnelerinden biri ise, Rusalka’nın yaz gecesi Ay’a sevgilisinin nerede olduğunu sorduğu aryadır.

 • 5

  Romantik operanın doruğuna ulaşan Rusalka’ya Kristine Opolois hayat verirken Prens rolünde karşımıza çıkan isim ise Brandon Jovanovich oluyor.