Recep İvedik soruşturması sonuçlandı

‘Recep İvedik 5’te Türk milletini aşağıladığı gerekçesiyle Şahan Gökbakar hakkında başlatılan soruşturma sonuçlandı. Yusuf E. isimli izleyicinin şikayetini değerlendiren savcılık, filmin bu unsurlara hakaret etmediğini belirtip takipsizlik kararı aldı

 • 1

  Recep İvedik
  Bu yıl şubat ayında vizyona giren ve Türkiye'de en çok izlenme rekorunu kıran Recep İvedik 5 filminde, Türk milletine hakaret edildiğini ileri süren Yusuf E., Şahan Gökbakar'ı ve film şirketi Çamaşırhane Film Yapım'ı savcılığa şikayet etti.
 • 2

  Recep İvedik
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında; filme imzasını atan Şahan Gökbakar'ın ifadesi alındı.
 • 3

  Recep İvedik
  Gökbakar verdiği ifadesinde; 'Recep İvedik 5'in hem yapımcısı, hem oyuncusu olduğunu belirterek filminin Kültür Bakanlığı'nın onayıyla vizyona girdiğini, aksi taktirde bakanlıktan bandrol alamayacağını söyledi.
 • 4

  Recep İvedik
  Komedyen filmde, Türk milletini ve bayrağını kesinlike aşağılamadığını, tam tersine yücelttiğini düşündüğünü belirtti.
 • 5

  Recep İvedik
  Kendisini şikayet eden kişiyi tanımadığını söyleyen Gökbakar; 'Recep İvedik 5'in 8 milyona yakın seyirciye ulaştığını sözlerine ekleyerek neden şikayet edildiğini anlayamadığını, üzerine atılan suçlamaları da kabul etmediğini ifade etti.
 • 6

  Recep İvedik
  Savcılık da; filmde Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağılama suçunun işlenmediğini kaydetti. Bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.
 • 7

  Recep İvedik
  AZERİ SPORCUYLA BOKS SAHNESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

  Recep İvedik 5 filminde, Recep İvedik karakterinin Azerbaycan forması giymiş bir sporcuyla boks yaptığı sahne tepki çekmiş, Giresun Üniversitesi'nden Azeri kökenli akademisyen Prof. Dr. Aygün Attar, söz konusu sahneyle ilgili olarak "Kimse kalkıp filmdeki bu sahnenin basit bir komedi olduğunu ve insanları güldürmek için yapıldığını anlatamaz" demişti. Yaşanan tartışmalar üzerine Şahan Gökbakan söz konusun sahneyi kaldırmıştı.