Şebnem Bozoklu: Yılmaz Erdoğan bize filmi izletmedi

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”; oyuncu Şebnem Bozoklu ve Kerem Fırtına’yı konuk etti. İkili, NTV Radyo dinleyicilerine “Kaplan Sarılması” adlı tiyatro oyunlarından ve Bozoklu yeni filmi 'Tatlım Tatlım'dan bahsetti.

 • 1

  "OYUNCU OLMAYA KÜÇÜK YAŞTA KARAR VERDİM"

  Şebnem Bozoklu: Çok küçük yaşta oldu, çok da net hatırladığım bir an var oyunculuk hikayemle ilgili. Şehir Tiyatroları'na bir çocuk oyunu izlemeye götürmüştü beni annem. Alaaddin'in Sihirli Lambası'ydı adı. Perde açıldığı anda, oturduğum yerden çok şikayetçi hissettim kendimi. “Asla şu anda burada oturmamalıyım” diye düşündüm, kesinlikle o ışığın altında olmalıyım dedim, çok ciddi bir mutsuzluk hissettim. Sonra oyunculardan biri elindekini gösterip, 'Bu ne' diye sordu, koşarak sahneye çıktım cevabı vermek için, çünkü o ışığın altında olmak istiyordum. Çıktım, doğru cevabı verince de herkes beni alkışladı. Mükemmel bir his. Tam olarak orada karar verdim diyebilirim.

 • 2

  "SİYASAL BİLGİLER MEZUNUYUM AMA OYUNCULUĞA DEVAM ETTİM"

  Kerem Fırtına: 13 yaşlarımda mahallede amatör tiyatro grubunun sınavlarına katıldım, çok sınırdan kazandım ve sonra başladı. Önce kul tiyatrosu sonra amatör tiyatroya girdim, ben konservatuar sınavlarına girmedim. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezunum. Ama oyunculuğa devam ettim.

 • 3

  “KAPLAN SARILMASI” TEKNOLOJİK BİR ODADA GEÇİYOR

  Şebnem Bozoklu: Kaplan Sarılması'nın hikayesi çok tanıdık. Şu anda bizimle bu yüzyılda yaşayan herkese. Bütün bu teknolojik baskının altında ezilmenin yarattığı sonuç olarak yalnızlaşma, kendi kendine kalma. Daha bireysel bir hayat, tutunacak dokunacak çok az kişinini olması, bizim alt metnimiz. Teknolojik bir odada geçiyor Kaplan Sarılması. Bir kadının mutlu olma arzusu ile kendine ideal bir partner yaratmak üzere, teknolojik bir odaya girişi ile başlıyor. Ben o kadınım, Kerem de o makine, odanın sesi. 

 • 4

  SAHNEDE TEK BAŞINA OLMAK ÇOK FARKLI

  Sahnede tek başına olmak çok farklı. İlk başta bir masanın etrafında uzun uzun prova yaparsınız, defalarca okursunuz ve sahneye çıkarsınız. Artık ayaktasınızdır, karşınızda yönetmen vardır ve oyunu çalışmaya başlarsınız. Çalıştığımız o küçücük sahne, bana o kadar büyük geldi ki! Sanki uçsuz bucaksız bir platonun içinde tek başımaymışım gibi. Bir bilim kurgu hissi içinde. Çok yalnızım. Gerçekten gözüne bakacak kimsem yok. Oyunculuk, bugüne kadar yaptığım şekliyle, sinemada da, tiyatroda da, televizyonda da, hep bir partnere veya beraber oynadığım 4-5 kişinin gözlerine bakarak yaptığım bir şey. Hep böyleydi benim için, ilk defa tek başımayım.

 • 5

  HİSSETTİĞİM TEK GÜVEN NOKTASI KEREM

  Bakacak kimse yok, o bir enerjidir ve sizi iyi hissettirir. Tiyatroda özellikle her zaman insan faktörü var. Robotik bir zekam olmadığı için unutabiliyorum. Yanınızda biri varsa, bunu toparlamak çok kolay. Tek başınayken çok zor. Tabii ki bir şans olarak Kerem performans yaptığı, kayıt olmadığı, o da o sırada tiyatroda olduğu için hissettiğim tek güven noktası Kerem'in orada olması.

 • 6

  ŞEBNEM’İ BEKLİYORUZ

  Kerem Fırtına: Onun dışında Şebnem oynarken, yan tarafta bütün ekip beraber duruyoruz aslında. Yönetmenimiz Bahar Kerimoğlu, Kemal, asistanlar, video operatörümüz Muhammed, Şebnem'in oradan sağsalim gelmesi için büyük bir enerji ile izliyoruz, bekliyoruz onu.

 • 7

  DOĞAÇLAMA YAPMAYA ÇALIŞIYORUM

  Şebnem Bozoklu: İkimiz de daha önce böyle bir şey yapmamıştık. Uygulama sırasında öğrendik aslında. Daha önce video enstelasyonunun içinde oynamadım. Ve yaptığım şeyler ile videolar ilişkili. Bazı videoların bazı yerlerinde, bazı şeyleri söylemem ve yapmam gerekiyor. Bu acayip bir disiplin gerektiriyor. Klasik Tiyatro biçiminde bu kadar saniyelik bir timing tutturmanız gerekmiyor. Doğaçlama yapmaya çalışıyorum. Nefes alma yerlerim var ama bir gözüm hep videoda, kulağımın Kerem'de olması gerekiyor. Videolar da kayıt değil. Operatör de o an video başında.

 • 8

  OYUNDA SEVDİĞİM BÖLÜM DRAMATİK

  Şebnem Bozoklu: Benim oyunda sevdiğim bölüm biraz daha dramatik. Şu cümleyi çok seviyorum. Bir soru soruyorum Kaan’a, diyorum ki: 'Yalnızlık nasıl bir şey, biliyor musun?' ‘Hayır’ diye cevap veriyor, ben de ona diyorum ki 'Tadı buzdolabının yumurtalığında unutulmuş bitter çikolataya benziyor.' Bir an önce bu cümle gelsin de onu oynayayım istiyorum.

  Toy İstanbul'un en yeni sahnesi, İstanbul'un tam göbeğinde duruyor, çok acayip bir yerde. Dolmabahçe'den Nişantaşı'na çıkan yokuşta, KüçükçiftlikPark'ın hemen yanında. Çok da alışık olmadığımız bir teknik yapıya sahip. Nefis bir sahne kazandırdı Cengiz Temel ve arkadaşları İstanbul'a. Ayrıca biz bu oyunu Toy'dan başka bir yerde de oynayamazdık, zordu.

  TATLIM TATLIM FRAGMANI

 • 9

  YILMAZ ERDOĞAN BİZE FİLMİ İZLETMEDİ

  “Tatlım Tatlım” için biz çok heyecanlıyız. Bizi ne beklediğini biz de bilmiyoruz çünkü Yılmaz Ağabey (Yılmaz Erdoğan) izletmedi bize filmi, setteyken bizim dışımızdaki setlerde başka oyuncuları izlememize bile izin vermedi. Dev bir sürpriz paketi şeklinde duruyor. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'ın bir tiyatro oyunuydu “Haybeden Gerçeküstü Aşk”. Yılmaz Erdoğan 4 çift üzerinden sinemaya kurguladı. Çok güzel ve eskimeyen, evrensel bir metindir. Çok iyi yazılmış bir kadın erkek çözümlemesi. Şu anda yaşadığımız her şeye çok uygun. Seyircinin filmi seveceğini düşünüyorum. Şahane bir kadrosu var. Bütün sevdiğim arkadaşlarım orada. 

 • 10

  OYUNCULUĞU DA TİYATROYU DA RADYOYU DA SEVİYORUM

  Kerem Fırtına: Üç sezon üst üste Sarp Akkay ile radyo programı yaptık. İki hafta oldu biteli. Ben oyunculuğu da, tiyaroyu da, radyoyu da seviyorum.

  SEYAHAT EDEBİLMEK İÇİN ÇALIŞIYORUM

  Şebnem Bozoklu: Tek motivasyonum seyahat etmek. Uzakta olmak, uzağa gidebilmek, yol yapabilmek, hiç bilmediğim bir yerde olabilmek benim için çok büyük bir deneyim alanı. Gerçekten özgürce seyahat edebilmek için çalışıyorum diyebilirim. Çağdaş sanatlara merakım var. Müze severim, müzelerde ne var ne yok bilirim. Heykel ve resim dünyasına ilgim ve merakım var...

 • 11

  Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, hafta sonu NTV Radyo’da ve ntvradyo.com.tr’de.