Sinema Yasası'nda 1 Temmuz rahatsızlığı

ntv.com.tr

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sinema sektörü temsilcilerini kabul etti. Aralarında Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Şahan Gökbakar, Mahsun Kırmızıgül, Timur Savcı gibi isimlerin olduğu sinema sektörü temsilcileri ve oyuncular, Sinema Yasası'nın 1 Temmuz'da başlayacak olmasının özellikle temmuz ayına kadar vizyona girecek filmlere sıkıntı yaşatacağını dile getirdiler.

 • 1

  Geçtiğimiz günlerde sinema sektörü temsilcileriyle bir araya geldiği görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan Sinema Yasası dün Resmi Gazete'de yayınlandı. 

  GÖRÜŞMEYE KİMLER KATILDI (HABERE GİT)

 • 2

  Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre, sektör temsilcileri yasadan memnun olurken, 1 Temmuz'da uygulanmaya başlayacak olmasından o tarihe kadar vizyona girecek filmlerin sıkıntı yaşayacağını dile getirdiler.
 • 3

  Sinema sektörü temsilcileri ve oyuncular, bir prezervatif firması ve peynir firmasının yaptığı bilet kampanyasının fotoğraflarını da Bakan Ersoy'a gösterdi ve bu uygulamanın 1 Temmuz'a kadar devam etmesi durumunda büyük rahatsızlık duyulacağını belirttiler.
 • 4

  Sektör temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da konuyu açtılar ve “Sadece patlamış mısırda değil market ürünlerinde, peynirden çaya kadar birçok üründe promosyon uygulanarak bedava bilet veriliyor. (Prezervatif merkalarının sinema bileti promosyonunu kast ederek) Doğum kontrol ürünlerinde bedava bilet kampanyasına kadar düştük" esprisi yaptılar.
 • 5

  Erdoğan da sinema yasasıyla sorunların çözüleceğini belirterek, "Bu birlik ve beraberliğinizi koruyun" dedi.
 • 6

  "SUİİSTİMAL DEVAM EDECEK"

  "SUİİSTİMAL DEVAM EDECEK"
  Hürriyet'e konuşan Timur Savcı, "Yasanın bu kadar kısa sürede çıkması bizim için çok önemli. Sinema sektörünü kurtaran bir yasa. Fakat sinema salonları 1 Temmuz'a kadar yine suiistimal etmeye devam edecek. Marketlerde birçok üründe de promosyon, toplu satış, kampanya gibi uygulamalar devam edecek" ifadesini kullandı.
 • 7

  Yapımcı Birol Güven de yasanın 1 Temmuz'da uygulanmaya başlayacağını anlatarak, "Peynir markası ve doğum kontrol ürün markası ile kampanya yapılıyor. Kampanyalar 1 Temmuz'a kadar devam ederse çok sıkıntı yaşanır. Firma reklamını yapıyor mutlu, sinema gelir elde ediyor, seyirci biletini kampanya ile bedavaya alıyor mutlu. Filmi yapanların hiçbir geliri yok. Burada bir yanlışlık var. 2 Temmuz'a kadar kampanya uygulaması serbest gibi görünüyor" dedi.

  Ünlü yapımcı geçtiğimiz günlerde bir peynir firmasının '10 TL'lik alışverişe sinema bileti hediye' kampanyasına tepkisini Twitter'dan dile getirmişti. Güven, "Siz Türk Sineması'na verdiğiniz zararın farkında mısınız? Şu an vizyonda Türk filmlerinin olmamasının sorumlusu sizsiniz." paylaşımı yapmıştı. 

 • 8

 • 9

 • 10

 • 11