'Buz ülkesi İzlanda' Türkiye'ye ilham olacak

Anadolu Ajansı

Hem İngilizce, hem de İzlanda dilinde buzlar ülkesi anlamına gelen İzlanda, jeotermal su kaynaklarının da zenginliği nedeniyle ''Ateş ve Buz Ülkesi'' olarak anılıyor. Nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına alan TESTUD, Türkiye'de termal turist sayısını artırmak için çalışma yapacak.

 • 1

  termal tatil, termal turist, termal turizmi

  Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, "buz ülkesi" İzlanda'nın Türk termallerine ilham olacağını belirtti.

  Yılık, yaptığı yazılı açıklamada, termal turizm yetkililerinin, nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına aldığını ifade etti.

 • 2

  termal tatil, termal turist, termal turizmi

  Turizmcilerin, buzul ülkesinden esinlenerek Türkiye'de de termal turist sayısını artırmak için çalışmalar yaptığını aktaran Yılık, termal turizmin değerini bilen ülkelerin turizm sektöründe altın çağını yaşadığını ve kazançlarına kazanç kattığını vurguladı.

 • 3

  termal tatil, termal turist, termal turizmi

  Ülkelerin termal turizm alanında yaptıkları tanıtım çalışmalarının meyvesini toplamaya başladığını belirten Yılık, geçen yıl Almanya ve Macaristan'ın 10 milyon, Rusya'nın 8 milyon, Fransa'nın yaklaşık 700 bin ve Japonya'nın sadece Beppu şehrinde 12-13 milyon yabancı turisti termal tesislerinde ağırladığına dikkati çekti.

 • 4

  termal tatil, termal turist, termal turizmi

  Yılık, 334 bin nüfuslu küçük buzul ülkesi İzlanda'nın ise 3 milyon turisti kaplıca sularına çekerek termal turizmde ciddi başarıya imza attığını ve Türkiye'ye ilham kaynağı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

 • 5

  termal tatil, termal turist, termal turizmi
  "İzlanda bu başarısını 2012 yılı itibarıyla başlattığı turizm tanıtım faaliyetlerine borçlu. Nitelikli turizm çalışmalarının sonucunda 2008'de büyük finans krizi yaşayan ve bankaları kapatmak zorunda kalan ülkenin ekonomisi, turizmde yaşanan ciddi patlamayla rahat nefes aldı diyebiliriz.
 • 6

  termal tatil, termal turist, termal turizmi
  Termal su potansiyeli açısından dünyada ilk 5 ülke arasında yer alarak, İzlanda'yı oldukça geride bırakan Türkiye'de ise termal turist sayısı on binlerle ifade ediliyor. Yani elimizdeki potansiyelin hakkını tam anlamıyla veremiyoruz. Bu doğrultuda İzlanda’nın stratejisini örnek alarak, eylül itibarıyla yoğun bir kampanya süreci başlatacağız.
 • 7

  termal tatil, termal turist, termal turizmi
  Güncel tanıtım çalışmaları ve doğru yatırım teşviklerinin sonucunda, ülkemizi termal turizmde dünya ülkeleriyle rekabet gücüne ulaştırarak termal turizm hacmimizi ciddi oranda genişleteceğiz. Kazanacağımız bu ivmeyle ülkemizde kaplıca sularını yılın 12 ayı canlı tutmak istiyoruz. TESTUD olarak sektörün nabzını tutmaya, önerilerde bulunmaya ve durmadan çalışmaya devam edeceğiz"