Malezya için 10 seyahat rotası

ntv.com.tr

Malezya, Güney Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi. Tropikal iklimi, birbirinden güzel adaları, ulusal parkları ve dağlarıyla oldukça merak uyandıran bir coğrafya. 28 milyonluk nüfusunun çoğu Malaylar, Çinliler ve Hintliler’den oluşuyor. Birbirinden yaşam ve düşünce tarzı olarak son derece farklı üç milletin, beraber yaşadıkları sıradışı bir ülke. Bilim alanında bir çok başarılı projeye imza atan Malezyalılar, uzaya bilim insanı gönderen ilk müslüman ülke konumunda. Türk seyahat severlerden vize istemeyen Malezya, ülkeye girişte Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına 90 gün kalma hakkı da veriyor. Yaklaşık 35 milyonluk nüfuslu Malezya'nın Güneydoğu Asya'da deniz, dalış, dağ, orman, şehir, kültür turizmine uygun gezecek birçok yeri var. İşte Malezya’ya yolu düşecekler için seyahat rotaları...

 • 1

  DÜNYANIN EN YÜKSEĞİ: PETRONAS İKİZ KULELERİ

  DÜNYANIN EN YÜKSEĞİ: PETRONAS İKİZ KULELERİ

  Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi olan, 451,9 metre yüksekliğinde, 88 katlı olarak inşa edilen Petronas İkiz Kuleleri, hem mühendislik, hem de tasarım olarak çağdaş-modern yaşamı vurgularken, bir taraftan da Malezya’nın geçmişini ve geleceğini kucaklıyor.

 • 2

  SIPADAN ADASI

  SIPADAN ADASI

  Kristal mavi berrak bir deniz, muhteşem bir doğa ve dünyanın en zengin deniz yaşamına ev sahipliği yapan bir ada. Sipadan nam-ı diğer “sınır adası”, profesyonel dalgıçların bir ağız olmuşçasına “en iyi dalış bölgeleri” arasında gösterdiği Pulau Sipadan, Malezya’ya ait küçük bir mercan adası.

 • 3

  130 MİLYON YILLIK YAĞMUR ORMANI: TAMAN NEGARA

  130 MİLYON YILLIK YAĞMUR ORMANI: TAMAN NEGARA

  Pahang’dan Kelantan’a ve Terengganu’ya kadar, 4343 km2’lik bir alanı kaplayan Taman Negara, Malezya’nın akciğerleridir. 130 milyon yaşında olan Taman Negara ormanları, dünyanın en eski vahşi yaşam alanı ve ormanlarıdır. Bölge 1937’de koruma altına alınmıştır. Dünyanın en yaşlı bitkileri, 630’dan fazla Asya fili ve Malezya’daki toplam 300 kaplan nüfusunun 110’unun Taman Negara’da yaşadığı bilinmektedir.

 • 4

  DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇİÇEĞİ: RAFFLESIA

  DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇİÇEĞİ: RAFFLESIA

  Güneydoğu Asya'da el değmemiş yağmur ormanlarında hayat bulabilen, çapı 1 metreyi, ağırlığı ise 10 kilogramı bulabilen dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia çiçeği, aslında kökü ve yaprakları bulunmayan bir parazit bitki. Rafflesia'nin tek görünen kısmı kırmızı renkli çiçekleri. Kötü kokusundan dolayı "Ceset Çiçeği" olarak da adlandırılıyor.

 • 5

  SARAWAK AÇIKLIĞI

  SARAWAK AÇIKLIĞI

  Mulu Mağaraları Milli Parkı dünyadaki en uzun mağara ağlarından birisine ev sahipliği yapmaktadır. Burada, kırk adet Boeing 747 uçağın sığabileceği dünyanın en büyük yeraltı açıklığı olan, Sarawak Açıklığı bulunmaktadır. 

 • 6

  KAFATASI AVCILARI

  KAFATASI AVCILARI

  Malezya yerlileri Dayaklar’ın bir kolu olan İbanlar, en son kafatası avcılığı yapan kabile olarak biliniyor. Malayca’da kampung, yani köy adı verilen uzun evlerde 10-15 aile bir arada yaşayan bu insanlar için kafatası avcılığı, uzun bir dönem boyunca erkekliğe geçişin sembolü olarak kabul edilmiş. Köyün düşmanının kafatasını getiren erkeğe evlenme hakkı tanınmış.

 • 7

  DÜNYANIN EN BÜYÜK OTELİ: FIRST WORLD HOTEL

  DÜNYANIN EN BÜYÜK OTEL��: FIRST WORLD HOTEL

  Malezya'daki First World Hotel, 6118 odası ile dünyanın en büyük oteli konumunda bulunuyor. Guinnes rekorlar kitabına giren otel, sadece oda sayısı ile bu ünvanı hak etmiyor. Otelin işletmesi sırasında kullanılan malzemeler ve hizmet veren personel sayısı da oda sayısı ile orantılı bir özellik gösteriyor.

 • 8

  DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞARA TAPINAĞI: BATU CAVES

  DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞARA TAPINAĞI: BATU CAVES

  Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'un 15 kilometre kuzeyinde yer alan Batu Mağarası, Hindular için kutsal bir ibadet yeri ve aynı zamanda dünyanın en büyük mağara tapınağı olarak geçiyor.

 • 9

  GUNUNG MULU MİLLİ PARKI

  GUNUNG MULU MİLLİ PARKI

  Gunung Mulu Milli Parkı, Malezyanın Borneo adası üzerindeki Sarawak eyaletinin Miri bölümünde yer alan bir milli park olup, dağlık bir ekvatoral yağmur ormanı içinde mağaralar ve karst oluşumlarını kapsayan bir UNESCO Dünya Mirasıdır.

 • 10

  LANGKAWI ADASI

  LANGKAWI ADASI

  10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan ada, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisidir. Malezya’nın sahip olduğu diğer güzellikleri keşfetmek için, bir devlet kuruluşu olan Malezya Turizm Tanıtma Ofisine ait web sitesine de göz atabilirsiniz.