Münih'te gezilecek yerler (Beşiktaş maçı salı akşamı)

ntv.com.tr

Almanya’nın en büyük eyaleti Bavyera'nın başkenti Münih’te gezilip görülecek onlarca yer var. Şampiyonlar Ligi maçı için Münih'e gidecek Beşiktaşlıları kentte buz gibi bir hava bekliyor. Maça gitmeyenlerin bile öncelikle görmesi gereken yerlerin başında ünlü Allianz Arena stadı geliyor. Salı akşamı burada 75 bin taraftar olacak. Bir de uyarı maç akşamı sıcaklık sıfırın altına iniyor. Maç hatırası olarak satışa çıkan kaşkolden (8 euro) almayı unutmayın. İşte eski meydanları, kiliseleri ve müzeleriyle Münih... (Yazı: Serdar UZUN - serdar.uzun@ntv.com.tr)

 • 1

  RENK DEĞİŞTİREN STADYUM

  RENK DEĞİŞTİREN STADYUM
  Şampiyonlar Ligi maçı için Münih'e gidecek Beşiktaşlılar için kentte gezilecek birçok yer var. Bunlardan biri de ünlü Allianz Arena stadı. Burada salı akşamı 75 bin taraftar olacak. Stadyum, Bayern Münih'in maçlarında kırmızı, 1860 Münih'in maçlarında mavi, Alman milli takımının maçlarında ise beyaz renge bürünüyor.
 • 2

  HATIRA ATKI ALMAYI UNUTMAYIN

  HATIRA ATKI ALMAYI UNUTMAYIN

  Maç haftası Münih'e gidenlere soğuk uyarısı var. Almanya'nın güneyi bu mevsimde çok soğuk. Salı gün içinde artı bir derece olacak olan hava sıcaklığının akşam saatlerinde eksi 6 dereceye kadar inmesi bekleniyor. Maç hatırası olarak satışa çıkan hediyelik kaşkolden (8 euro) almayı unutmayın.

  QUARESMA'NIN MÜNİH'E ATTIĞI 2 GOL
  İşte Münih'te yapmanız gereken 15 şey...

 • 3

  1- Munich Residenz

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Bavyera krallarının sarayı...

 • 4

  2- Marienplatz and the Neues Rathaus

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih
  Kentin en eski ve ana meydanı olan Marienplatz ve belediye sarayı olarak hizmet veren Neues Rathaus.
 • 5

  3- Frauenkirche

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih
  Görkemli kubbeleriyle Münih'in simgesi olarak bilinen Frauenkirche kilisesi. Muhteşem bir seyir terası var.
 • 6

  4- Asamkirche (Asam Kilisesi)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Asamkirche, (St. Johann Nepomuk Kilisesi) barok mimari tarzının en önemli temsilcilerinden birisi. Kilisenin içi kadar dış cephesi de muhteşem.

 • 7

  5- Englischer Garten (İngiliz Bahçesi)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Münih'te burayı görmeden gideni dövüyorlar. "İngiliz Bahçesi" sadece Almanya'nın değil, dünyanın en büyük şehir parklarından bir tanesi. New York'un ünlü Central Park'ından dahi büyük. Park ismini 1789'da proje halindeyken, İngiliz peyzaj mimarisinden esinlenildiği için bu şekilde isimlendirilmiş.

 • 8

  6- St. Peter Church (St. Peter Kilisesi)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  St. Peter Kilisesi (Peterskirche)'nin geçmişi 8. yüzyıla kadar dayanıyor. Şu an kilisenin olduğu yerde manastır bulunuyordu. O zamandan bu zamana kilise birkaç defa restore edilmiş ve yeniden inşaa edilmiştir. Bu yüzden kilise mimari olarak Barok, Gotik, Romanesk ve Rönesans mimari tarzlarını bünyesinde barındırıyor.

 • 9

  6- Nymphenburg Palace (Nymphenburg Sarayı)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Nymphenburg Sarayı, 1664-1758 yılları arasında Barok tarzda inşa edilen yazlık bir konut. Saray aslında mütevazi bir yaz evi olarak planlanmış ancak zaman içerisinde yeni eklenen yapılarla iyice büyümüş. Sarayın en önemli gezi noktaları Taş Salon, At Arabaları Koleksiyonu, Güzel Kadınlar Galerisi ile İnsan ve Doğa Müzesi... Sarayın muhteşem bahçesinde yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. 

 • 10

  8- Kunstareal

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Sanatseverler burayı kaçırmasın. Münih’in en önemli sanat galerileri Kunstareal bölgesinde yer alıyor. Bunlar arasında Alte Pinakothek, Neue Pinakothek ve Pinakothek der Moderne mutlaka görülmesi gereken adresler.

 • 11

  9- Cuvillies Theater (Cuvillies Tiyatrosu)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Bavyera krallarının resmi konutu olan Rezidens Sarayı'nın içerisinde yer alan ve 1750'lerde tamamlanan Cuvillies Tiyatrosu...

 • 12

  10- Deutsches Museum (Alman Teknoloji Müzesi)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  1903 yılında kurulan Deutsches Museum, dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi. olarak Münih gezilecek yerler listemizin en önemli duraklarından. Müze, bilim ve teknolojinin 50 farklı dalına ait 28.000'in üzerinde nesneye ev sahipliği yapıyor. Müzede günün belirli saatlerinde yapılan özel etkinlikleri kaçırmayın. 

 • 13

  11- Viktualienmarkt

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Viktualienmarkt, et ürünlerinden egzotik meyvelere, şarkuteri ürünlerinden envai çeşit hediyelik eşyalara kadar turistik bir şehir pazarı. Pazarın içinde yer alan açık hava kafelerde Almanlarla birlikte bira içip çeşit çeşit sosis yemeyi ihmal etmeyin.

 • 14

  12- Olympiapark (Olimpiyat Parkı)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Olympiapark, 1972 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları için inşa edilen bir olimpik park. Keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz parkta, zaman zaman konser, etkinlik ve spor müsabakaları da düzenleniyor. Parkın en önemli bölümlerinden birisi Olympiaturm (Olimpiyat Kulesi).

  291 metrelik kulenin 190. metresinde yer alan gözlem kulesine çıkarak Münih manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Kuleye çıkış 7 euro, doğum günü olanlara ücretsiz. Münih'te evlenme teklifi ya da romantik akşam yemeği diyince akla ilk gelen mekan olan Restaurant 181 bu kulede yer alıyor. Restoranın bir ilginç özelliğiyse size hissettirmeden dönüyor olması. Yemeğinizi yerken her manzaraya baktığınızda farklı bir şey göreceksiniz.

 • 15

  13- BMW Museum (BMW Müzesi

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Olympiapark’ın hemen yanında bulunan BMW’nin ünlü 4 silindir tasarımlı merkez binası, BMW Welt ve BMW müzesi de Münih gezi noktaları arasında en keyif alacağınız yerlerden. Markanın en yeni modellerini görebileceğiniz atraksiyonlu showroomu ve BMW müzesinde dünyaca ünlü markanın yıllar içindeki dönemlerini ve teknolojik gelişimini inceleyebilirsiniz.

 • 16

  14- Hofbrauhaus

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, münih

  Hoffbrauhaus, Marienplatz'da bulunan Almanya'nın en meşhur bira evi. Tarihi binası, ahşap masaları ve birbirinden güzel süslemelerle tasarlanmış Hoffbrauhaus'a girdiğinizde 1800'lerde bir hana giriş yaptığınızı hisseder, kadın erkek, genç yaşlı her kesimden insanla birlikte oturup karşı masaya biranızı kaldırarak "alleeey" çektirebilir, Bavyera müzikleriyle kendinizden geçebilirsiniz.

  Mekana dair ilginç bir anekdot: Adolf Hitler ilk konuşmasını 24 Şubat 1920 yılında bu bira evinde yapıyor. 

 • 17

  BONUS: Oktoberfest Festivali (Sonbaharda)

  münih gezilecek yerler, münih gezi rehberi, oktoberfest, münih

  Bavyera eyaletinin başkenti Münih'te düzenlenen ve her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan dünyanın en büyük halk festivali Oktoberfest'i biliyor muydunuz? 

  Festival, dünya çapında bira festivali olarak tanınsa da Bavyera’nın kültüründe önemli bir yer tutar. Ziyaretçilerin çoğu Oktoberfest'e Bavyera'ya ait yerel kıyafetler giyerek gelir. Festivale katılan kadınların çoğu "dirndl" adı verilen elbiseleri giyerken erkekler ise 'lederhosen' denilen geleneksel deri pantolonları tercih ediyor.

  Oktoberfest 2018 yılında 22 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

  DAUM'DAN BEŞİKTAŞ'A BAYERN TAKTİĞİ-İZLE