Galatasaray - Beşiktaş derbisinde sahaya girmişti, işte karar

DHA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yılki Galatasaray-Beşiktaş derbisinin son dakikalarında üzerinde 'Kilis sahipsiz değildir', 'Kilis için yastayız' yazılı tişörtle sahaya giren Kilisli 26 yaşındaki berber Ahmet Canarslan hakkında, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

 • 1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Süper Lig'de 8 Mayıs 2016'da oynanan Galatasaray-Beşiktaş maçının 75'inci dakikasında sahaya giren Ahmet Canarslan hakkında kararını verdi. Soruşturma dosyasında, Ahmet Canarslan için kovuşturmaya yer yok kararı verildi. Kararda; "Suriye'den Türkiye'ye atılan top, silah mermileri nedeniyle insanların öldürülmüş olmasına tepki Anayasa ile teminat altına alınmış düşünce açıklaması müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozmasına sebebiyet verdiğinin ispat edilemediği" ifadeleri yer aldı.
 • 2

  Savcılık, "Hedef ve amaç da dikkate alındığında şüphelinin hakkında seyirden men tedbiri uygulamasına devam edilmesinin hukuka uygun olmadığı ve mağduriyetine yol açabileceği kaldırılması gerektiği kanaatine varılmakla; şüpheli hakkındaki ön ödeme nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına, Şüpheli hakkındaki 6222 sayılı kanunun 18/3 maddesi uyarınca seyirden yasaklama tedbirinin kaldırılmasına karar verildi" dedi.
 • 3

  Avcılar'daki Denizköşkler Mahallesi'nde berberlik yapan Canarslan, kararla ilgili konuştu. Ahmet Canarslan, Kilis'in zorda, darda olduğunu bütün Türk insanı ve dünyaya duyurmaya çalıştığı bu olaydan sonra Suriye topraklarından peş peşe düşen bomba ve havan mermilerinin kesildiğini anlattı. Geçen 1 yılda, hakkındaki soruşturma ve Kilis'e ilişkin değerlendirme yapan Canarslan şöyle dedi:
 • 4

  "Herkes bana gereken destekleri verdi. Allah razı olsun devletimiz sahip çıktı. Ertesi günü bombalar durdu. Herkese, 'Savcılıkta holigan olmadığımı duyurmaya çalıştım', dedim. 'Neden yaptın?' diye sordular. Türkiye'nin en küçük ancak koca yürekli insanların yaşadığı Kilis için yaptığımı söyledim. Kilis'te bombalar durdu ama bıraktığı izler devam ediyor. Şehit sayılmayan, gazi olmayan insanlarımız var. 21 vatan evladının hala sorulmayan hesapları var. Kilis insanı ağlıyor, işsizlik had safhada. Bana sahip çıkıldığı gibi Türk milletinden tekrar Kilis'e sahip çıkılmasını istiyorum. Hakkımda kamu davası soruşturmasının yanı sıra Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'ni ilgilendiren suç ve Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı dosyalar açıldı. Hepsinde holigan olmadığımı, memleket sevdası ve aşkı olan bir insan olduğumu anlattım. İnsanlarımız ölüyordu. Yeğenim öldüğünde henüz 7 yaşında olduğunu anlattığımda hakim ve savcının gözleri bile doldu. 'Sana ceza verilmez. Senin suçun yok' dediler. Bir mikrofon lazımdı. O mikrofonu tutan ben oldum. Herkes de sahip çıktı. Hakkımdaki 3 dosya da düştü."
 • 5

  Maç oynandığı sırada sahaya girerek hoş bir hareket yapmadığını kabul ettiğini, hakkındaki sportif maçlara girmeme yasağının da kısa süre içerisinde kaldırıldığını, son olarak bu sezon Galatasaray-Fenerbahçe derbisine gittiğini anlatan Ahmet Canarslan, Kilis'in bugünkü durumundan da son derece rahatsız olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
 • 6

  "Kilis'te şu an yıkım var. Suriyeliler'in gelişi ile Kilis nüfusu 3 katı. Hepsi kardeşlerimiz. Ama Kilisliler işsiz ve aç. İstanbul'da elhamdülillah ekmeğini kazanan bir insanım. Ama Kilis'teki kardeşlerim öyle değil. Kilis'in okul puanı çok yüksekti. Son 3 yılda puanlar düştü. Çocuklar eve gittiğinde ders çalışamıyor. İşsiz babası için ağlıyor. Doyuralım derken aç kaldık. Biz komşusu tokken tok yatan bir milletiz. 800 liralık aylık ücretle insanlar nasıl geçinsin? Kilis bugün yine darda. Ne olur memleketimi sahiplenin."