"Kadıköy manevi koruma altında, Büşra hanım 'iyi saatte olsunlar' diyarından geliyor"

ntv.com.tr

20 Kasım'da oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisiyle Galatasaray'ın Kadıköy'deki galibiyet hasreti 17 yıla çıktı. Tarihçi Murat Bardakçı, Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye karşı bu mağlubiyet alışkanlığının başka bir sebebi olduğunu, Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun manevi koruma altında olduğunu köşesine taşıdı.

 • 1

  Tarihçi Murat Bardakçı'nın, Habertürk'teki köşesinde yer verdiği yazısında, Galatasaray'ın Kadıköy'de yaşadığı galibiyet hasretine değindi. Bardakçı, "Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye karşı bu mağlubiyet alışkanlığının başka bir sebebi var: Daha önce de yazmıştım, Fenerbahçe’yi kendi sahasında mağlup edebilmek imkansız gibidir, zira Şükrü Saraçoğlu Stadyumu manevi koruma altındadır..."
 • 2

  Bu manevi korumanın sebebi de Fenerbahçe'nin ilk yıllarında takımda oynayan ve evi de stadın şimdiki arazisinin ucunda bulunan şeyh Yusuf Fahir Baba...
 • 3

  Murat Bardakçı'nın 'Galatasaray için galibiyet reçetesi' başıklı yazısı şu şekilde: Şeyhliğini Yusuf Fahir Baba’nın yaptığı Bektaşi tekkesi bugün stadın bir bölümü olmuştur, üstelik Şeyh Efendi gençliğinde Fenerbahçe’de futbol oynamıştır ve takımının kendi mekânında yenilmemesi için bulunduğu âlemde de büyük ihtimalle şefaat istemekte ve arzusu kabul edilmektedir!
 • 4

  Galatasaray’ı son karşılaşmada perişan eden van Persie’nin, daha doğrusu eşi Büşra’nın konumunun da pek gözardı edilmemesi gerekir. Büşra Hanım, Faslıdır ve Fas bazı “iyi saatte olsunlar” işi ile güçlü dualar bahsinde İslam dünyasının önde gelen memleketidir! 

 • 5

  TECRÜBE İLE SABİT

  TECRÜBE İLE SABİT
  Bunu yazarken biryerlerden işittiğimi yahut uydurduğumu falan zannetmeyin, söylediğim tecrübe ile sabittir! 

  Senelerce önce “iyi saatte olsunlar” meselesini yerinde inceleyebilmek için Fas’ta bir müddet kalmış, sonra aynı konuda başka şeyler öğrenebilmek için birkaç Afrika ülkesine de gitmiştim. Siyah Afrika “cucu” denen mâlûm büyü işinde nasıl bir numara ise, “cincilik” bahsinde de Faslılar en önde idiler. Dünyanın en egzotik şehirlerinden olan Marakeş’te “cin malzemesi” satan sıra sıra dükkânlar mevcuttu, üstelik sadece bu işi için lâzım olan malzemeyi temin etmekle kalmıyor, arzu edene bedeli mukabilinde hizmet bile veriyor, işlerin hayırlı şekilde neticelenmesi için de sevabına dualar ediyorlardı.
 • 6

  Büşra Hanım maç öncesinde van Persie’nin arkasından hayır dualar etmiş ama Galatasaraylı futbolcular sahaya duasız çıkmışlar ise işleri hayli zor demektir!
 • 7

  GALATASARAY'A TAVSİYE

  GALATASARAY'A TAVSİYE
  Dolayısı ile Yusuf Fahir Baba’nın ruhaniyetinin yanında Faslı bir gelinin mevcudiyeti Fenerbahçe’nin rakiplerini büyük sıkıntılara düşürecek bir hakikattir ama Galatasaray’a yine de sevabına bir tavsiyede bulunacağım:
 • 8

  BU İŞLER FUTBOLDA AYIP DEĞİL, GELENEK GİBİDİR

  BU İŞLER FUTBOLDA AYIP DEĞİL, GELENEK GİBİDİR

  Bizim futbol klüplerinin, özellikle de Fenerbahçe ile Galatasaray’ın önemli maçlardan önce başka güçlerden yardım istedikleri mâlûmdur. Fenerliler’in bir zamanlar büyü çözdürmek için medyuma gitmeleri ama medyumun parasını ödememeleri üzerine dillere düşmeleri, Galatasaraylılar’ın da türbe ziyareti yapıp kalelere okunmuş tavuk kemiği gömdükleri hâlâ hatırlardadır... Bu iş üstelik futbolda ayıp değildir, gelenek gibidir ve Avrupa’nın önde gelen kulüpleri de maç öncesinde sahaya gizlice Papa’nın okuduğu kutsal sudan serperler...

 • 9

  EL YAZMASINDAN ÖRNEK

  EL YAZMASINDAN ÖRNEK

  Kütüphanemde bulunan asırlar öncesinden kalma bir elyazmasından, bu işin nasıl yapılacağını bazı ifadeleri mecburen sansürleyerek naklediyorum: “...Bir düşmanın veya bir zalimin helâk olması yahut hasta düşürülmesi istenirse, bu sayfadaki şekli salı günü iyi bir saatte helâk edilecek kişilerin adıyla beraber kurşun bir levha üzerine yazasın ve..... duasını yedi kere okuyup levhanın üzerine üfleyesin. Sonra levhayı ateşe yaklaştırasın, bu işlerle görevli cini davet etmeye yarayan duayı da tam 170 defa okuyup kurşunu ateşe atasın. Helâk olması istenenler kaç kişi olurlarsa olsunlar mutlaka derde uğrarlar ve her işlerinde beceriksiz kalırlar. Bütün bunları yaparken helâk olmasını yahut halsiz kalmasını istediğin kişilerin yüzlerini hayal etmeyi de sakın hâââ unutmayasın!”.

 • 10

  Asırlar öncesinden kalma elyazması işte böyle diyor... Tutup tutmayacağından emin değilim ama denemekle pek birşey kaybedilecek değil ya...
 • 11

  YUSUF FAHİR BABA KİMDİR?

  YUSUF FAHİR BABA KİMDİR?
  1891’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar’da asırlar önce kurulmuş olan Bandırmalızâde Tekkesi’nin şeyh ailesine mensuptu. Bağlarbaşı’nda şimdi mevcut olmayan bir Fransız okulunu bitirdi, İttihad ve Terakki’ye meyletti ve kendisini yakından tanıyanların anlattıklarına göre işgal yıllarının İstanbul’unda Kuvâ-yı Milliye için çalışan gizli “Karakol Teşkilâtı” nda görev aldı....
 • 12

  Yusuf Fahir Baba, İstanbul’un önde gelen Bektaşî babalarından idi ve Kuşdili Çayırı’nda, şimdi Şükrü Saracoğlu Stadı’nın çok yakınında bulunan, Celvetîliğin Hâşim Baba kolundan gelen Abdülbaki Efendi Tekkesi’nde uzun seneler şeyhlik yaptı. Cumhuriyet devrinde “Ataer” soyadını aldı ve 1967’de yine İstanbul’da vefat etti.