'Adil Kullanım Kotası' ne zaman kalkacak?

İHA

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, pek çok kullanıcıyı yakından ilgilendiren Adil Kullanım Kotası ile ilgili konuştu. Peki Adil Kullanım Kotası nedir? Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkacak?

 • 1

  Bakan Bakan Arslan, açıklamasında internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren 'Adlil Kullanım Kotası'nın son bulacağı tarih ile ilgili de konuştu. 

 • 2

  Bakan Arslan, "Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek" dedi. 

 • 3

  ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

  ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

  Adil Kullanım Kotası internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır. 

 • 4

  "ADİL KULLANIM KOTASI İLE İLGİLİ KADEMELİ BİR GEÇİŞ OLACAK"

  "ADİL KULLANIM KOTASI İLE İLGİLİ KADEMELİ BİR GEÇİŞ OLACAK"

  Kurulacak bilinçlendirme merkezinde, internetin bilinçli kullanımına ilişkin bilinçlendirme çalışmalarından, çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmalarına kadar birçok faaliyetin yürütüleceğini belirten Bakan Arslan, şunları kaydetti: 

 • 5

  "Bu atölye çalışmalarında robotik uygulamalar, çocuklar için kodlama, web tasarımı gibi birçok faaliyetin de yürütüleceğini bununla birlikte internetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin şimdiye kadar yaptığımız farkındalık çalışmalarının da devam edeceğini bir kere daha vurgulamak isterim. Kurulacak olan yeni yardım merkezi bünyesinde psikologlardan, bilişim öğretmenine, sosyal medya uzmanından, bilgi güvenliği uzmanına kadar birçok kişinin interneti en geniş boyutuyla ele aldığı uzman bir grup çalışacak ve bu merkezde bu uzmanlar eşliğinde çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerinin internet kullanımıyla ilgili karşılaştıkları problemlere ilişkin tavsiyeler sunulacak ve danışmanlık hizmeti verilecek. 

   

   

   

 • 6

  Türkiye’de öğretim gören ilköğretim ve lise çağındaki gençlerimizden ‘internettesiniz, güvende misiniz?’ videoda çekin gönderin diye bir yarışma düzenlendi. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki özellikle ortaokul çağındaki gençlerimizden çok güzel fikirler çıktı, bu yarışma bence çok güzel oldu. Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek bunu da tekrar vurgulayalım."