Ankara'da Elon Musk rüzgarı: Önce Külliye sonra Anıtkabir (Elon Musk kimdir?)

ntv.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Space X ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü. Musk görüşmeden sonra Anıtkabir'i ziyaret ederek buradan iki kare paylaştı. Musk'ın bu paylaşımına yorum yapan isimlerden birisi de ünlü şarkıcı Madonna oldu. Madonna yorumunda "Hey benim Tesla aracım nerede?" ifadesine yer verdi.

 • 1

  Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Elon Musk, Türkiye'de.
 • 2

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Space X şirketinin kurucusu Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.
 • 3

  ELON MUSK ANITKABİR'DE

  ELON MUSK ANITKABİR'DE
  Elon Musk, görüşmenin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti. Musk, Instagram hesabında paylaştığı ilk fotoğrafta "Atatürk Anıtkabir" yorumunu yaptı. Gönderi, kısa sürede 350 bin'den fazla beğeni aldı.
 • 4

  MADONNA ARABA DERDİNDE

  MADONNA ARABA DERDİNDE
  Musk'ın bu paylaşımına yorum yapan isimlerden birisi de ünlü şarkıcı Madonna oldu. Madonna yorumunda "Hey benim Tesla aracım nerede?" ifadesine yer verdi. Musk'ın Ata'nın huzurundaki bu paylaşımına Madonna'nın bu yorumu yapması Türk takipçilerin tepkisine neden oldu. "Adam Anıtkabir'de kadın arabasının peşinde" yorumları yapıldı.
 • 5

  Musk ikinci yaptığı paylaşımda ise, "Çiçekleri ben yerleştirdim. Üç kırık kaburga kemiği ve delikli bir akciğerle yine de savaştı" notunu düştü.
 • 6

  MUSK PAYLAŞTI, ABD'LİLER ATATÜRK'Ü ARADI

  MUSK PAYLAŞTI, ABD'LİLER ATATÜRK'Ü ARADI
  Musk'ın 3.4 milyon kişi tarafından takip edilen kişisel Instagram hesabında yapılan bu paylaşımların ardından ABD'de 'Atatürk' aramalarında gözle görülür bir artış yaşandı.
 • 7

  KALIN'DAN AÇIKLAMA

  KALIN'DAN AÇIKLAMA
  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın Musk ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. Kalın, Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk." dedi.
 • 8

  Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla." diye konuştu.
 • 9

  Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

  "Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."
 • 10

  ELON MUSK KİMDİR?

  ELON MUSK KİMDİR?
  Peki teknoloji dünyasının son günlerde en çok konuşulan kişilerinden biri olan Elon Musk kimdir?
 • 11

  Güney Afrika asıllı ABD'li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak dünyaya geldi. 

 • 12

  Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı. 

 • 13

  1992'de, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. 

 • 14

  Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu. 

 • 15

  Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista'ya sattı. 

 • 16

  Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal'i oluşturdu 

 • 17

  2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay'e sattı. 

 • 18

  Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX'i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor. 

 • 19

  SpaceX ISS'ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.