Bunları asla Facebook'ta paylaşmayın!

İlk bakışta zararsız gibi görünse de bazı bilgilerin Facebook sayfasında açıkça gösterilmesi, dolandırıcıların ekmeğine yağ sürebilir.

 • 1

  Doğum tarihiniz

  Doğum tarihiniz
  Yaşgününüzde Facebook arkadaşlarınızdan tebrik almak elbette hoş bir duygu. Ancak bazı dolandırıcıların ad, soyad, adres ve tam doğum tarihini kullanarak diğer bilgilerinize ulaşabileceğini unutmayın. Mümkünse gerçek doğum gününüzden bir kaç önce veya sonraki bir tarihi profilinize yazın.
 • 2

  Annenizin evlenmeden önceki soyadı

  Annenizin evlenmeden önceki soyadı
  Kredi kartı kullananlar bu bilginin ne kadar önemli bir 'kimlik doğrulama' bilgisi olduğunu bilirler. Facebook'ta olmayıversin, bir şey yitirmezsiniz.
 • 3

  Açık ev adresi

  Açık ev adresi
  Alemin nasıl olduğunu söylemeye gerek var mı? Bugün Facebook'ta kullanıcı adreslerini toparlayan zararlı zararsız yüzlerce kişi olabilir. Ayrıca evde olmadığınızı bilen birisi, adresinize uğramak isteyebilir!
 • 4

  Uzun yolculuklar

  Uzun yolculuklar
  Evizinide uzun süre ayrı kalacaksanız, seyahatin kesin tarihlerini Facebook'ta paylaşmamaya özen gösterin. Tamam, çoğu arkadaşınıza güveniyorsunuz; Peki ya pek tanımadıklarınız veya arkadaşlarınızın arkadaşları? Dönünce boş bir evle karşılaşmak istemezsiniz.
 • 5

  Kısa yolculuklar

  Kısa yolculuklar
  Her ne kadar Facebook Places gibi konum uygulamaları eğlenceli olsa da alışveriş, spor, gezinti vs gibi faaliyetler için evden çıktığınızı sitede paylaşmayın. Hırsızlara davetiye çıkarmayın.
 • 6

  Risk taşıyan fotoğraflar

  Risk taşıyan fotoğraflar
  Sadece arkadaşlarınızın gördüğünü sandığınız çok özel fotoğraflarınızı sayfanıza yüklemeyin. Bilhassa çok kişisel olanları, arkadaştan arkadaşa derken öyle bir yayılır ki şaşarsınız. Bu da kariyerinizi, arkadaşlıklarınızı ve hatta evliliğinizi tehlikeye atabilir.
 • 7

  Özel yorum ve itiraflar

  Özel yorum ve itiraflar
  İleri geri konuşmayın, hele de bunları Facebook'a hiç yazmayın! Patron için atıp tutmak, kaç para kazandığını yazmak, eşi dışında başka birinden hoşlandığını söylemek gibi pek çok hata, kötü sonuçlar doğurmuştur.
 • 8

  Telefon numaranız

  Telefon numaranız
  Gizlilik ayarlarını yapıp telefon numaranızı az sayıda kişinin göstermesini sağlayabilirsiniz tabi. Ama bu yine de numaranızın 'telefon rehberlerine" girme ihtimalini ortadan kaldırmaz. Zira bu numaraları toplayan bazı korsan uygulamaların zaman zaman türediği biliniyor. Üstelik listenizdeki her arkadaşınızdan telefon almak isetdiğinize emin misiniz? Çok gerekirse kişisel mesaj atar, verirsiniz.
 • 9

  Tatil geri sayımı

  Tatil geri sayımı
  Facebook'taki yüzlerce uygulamadan biri. Ama pek de masum sayılmaz. Ne zaman tatile çıktığınızı bilmekten mutlu olacak yabancılara imkan vermeyin.
 • 10

  Çocuklarınızın isimleri

  Çocuklarınızın isimleri
  Sanal kimlik tacirleri çocukları da hedef alır. Çocuklarınızın isimlerini her fotoğrafta etiketlemeyin. Etiketlediğiniz fotoları da ne kadar az kişi görürse o kadar iyidir.
 • 11

  Riskli davranışlar

  Riskli davranışlar
  Heyecan arıyor olabilirsiniz, otomobili hızlı kullanırsınız, hastayım deyip işi ekersiniz... Bunları sakın Facebook'a yazmayın, ilintili fotoğraf paylaşmayın. Sigorta firmalarının ve işverenlerin kişi hakkında bilgi toplarken sosyal ağlara da arada 'göz attığını' unutmayın.
 • 12

  Evinizin fotoğrafları

  Evinizin fotoğrafları
  Özel yaşam alanınızı başkalarına göstermek kendi başına uygunsuz bir tavır kanımızca. Ancak daha vahimi, evin şeklini ve içinde nasıl eşyaların olduğunu görebilecek kötü niyetli şahıslardan zarar görebilirsiniz.
 • 13

  Arama motorunda görünmek

  Arama motorunda görünmek
  Facebook profilinizin arama motorlarında çıkmamasını sağlayın. Bu motorlardan sizi arayıp bulanların normalden daha fazla bilgiyi görüntüleyebildiğini unutmayın. Hemen facebook gizlilik ayarlarına girin ve sayfanızın arama motorlarındaki aramalarda çıkma iznini iptal edin.