Elon Musk 4 yıl önce gizlice bir okul kurdu (5 çocuğu bu okulda eğitim görüyor)

ntv.com.tr

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen girişimci Elon Musk'ın 4 yıl önce kurduğu ve 5 çocuğunun da eğitim gördüğü 'Ad Astra' isimli okulun yaklaşık 30 öğrencisi olduğu ve Los Angeles’ın en seçkin zenginleri ile elitlerinin, çocuklarını bu okula kaydettirebilmek için adeta savaş verdiği belirtildi.

 • 1

  Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Elon Musk'ın 4 yıl önce gizlice bir okul kurduğunu ortaya çıktı. 

 • 2

  'Ad Astra' (Yıldızlara doğru) isimli okul uzun bir süre boyunca gizli tutuldu ve faaliyetinden kamuoyunun haberi olmadı. 

  Okulun adını ilk ve son defa 2015 yılında bir mülakatta dile getiren Musk, bu tarihten sonra okul hakkında tek kelime etmedi. 

 • 3

  Varlığına dair online dünyada tek bir içerik olmayan okulun ilk öğrencileri ise Musk'ın 5 çocuğu oldu. Musk, çocuklarını, en prestijli okullardan aldı ve eğitimlerine devam etmeleri için onları buraya yerleştirdi.

 • 4

  Latince 'yıldızlara doğru' anlamına gelen Los Angeles'taki Ad Astra'nın, son derece seçici bir şekilde öğrenci aldığı ve şimdilik yalnızca 30 kadar öğrencisi olduğu belirtiliyor. Bu
  öğrencilerin çoğunun da, SpaceX çalışanlarının çocuğu olduğu ileri sürülüyor.

 • 5

  Okulu bulmak bile bir mesele. İnternet sitesi yok, adresi yok, telefonu yok, sosyal medyada herhangi bir varlığı yok. Kabullerin nasıl sağlandığına ilişkin hiçbir bilgi veya form yok ancak seçim aşamasında IQ testi yapıldığı biliniyor.

 • 6

  Okulda, Musk tarafından seçilen ve esas mesleği öğretmenlik olmayan kişilerin çocuklarla ilgilendiği ve Los Angeles’ın en seçkin zenginleri
  ile elitlerinin, çocuklarını bu okula kaydettirebilmek için adeta savaş verdiği kaydediliyor.

  OKULUN ÖZELLİKLER:

  5 ila 12 yaş arası çocukların bulunuyor.

  Sınıfsal seviyeler yok. Yani tüm sınıflar birlikte ve etkileşim içerisinde öğreniyor.

  Okulda herhangi bir sınav veya not sistemi yok.

  Derslerde çoğunlukla, günlük hayata ilişkin pratik ve ahlaki konular işleniyor.

  Okulda eleştirel düşünce kazanmaya her şeyden daha çok önem veriliyor ve buna ilişkin egzersizler yapılıyor. 

 • 7

  Peki teknoloji dünyasının son günlerde en çok konuşulan kişilerinden biri olan Elon Musk kimdir? 

  Güney Afrika asıllı ABD'li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak dünyaya geldi. 

 • 8

  Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı. 

   

 • 9

  1992'de, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. 

   

 • 10

  Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu. 

   

 • 11

  Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista'ya sattı. 

   

 • 12

  Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal'i oluşturdu. 2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay'e sattı. 

 • 13

  Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX'i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor. 

 • 14

  SpaceX ISS'ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.