Facebook'a 'dislike' tuşu geldi

ntv.com.tr

Sosyal medya devi Facebook, pek çok kullanıcının talep ettiği dislike (beğenmeme) tuşunu platforma entegre etti.

 • 1

  Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, sosyal paylaşım sitesindeki paylaşımlara ilişkin farklı tepkileri ifade etmek amacıyla, "beğenme" butonunun gelebileceğini daha önce farklı platformlarda dile getirmişti.
 • 2

  Sosyal medya devinin en yetkili isminin verdiği söz gerçek oldu. Facebook'ta yer alan bir yorumu artı veya eksi olarak oylamaya imkan veren özellik kullanıma sunuldu.
 • 3

  FACEBOOK'UN BEĞENMEME TUŞU NASIL ÇALIŞIYOR?

  FACEBOOK'UN BEĞENMEME TUŞU NASIL ÇALIŞIYOR?
  Platforma entegre edilen yeni özellik sayesinde Facebook'ta yapılan bir yorumu 'Upvote, downvote' yani 'aşağı ya da yukarı' şeklinde oylayabiliyoruz.
 • 4

  Son günlerde veri skandalı nedeniyle tarihinin en zor günlerini yaşayan Facebook, bu özelliği küçük bir test grubunda sunmaya başladı.

  2004 yılından itibaren dünyayı kasıp kavuran Facebook çılgınlığı her geçen gün kendini yenileyerek devam ediyor. Peki her gün kullandığınız Facebook hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz. İşte Facebook'un az bilinen özellikleri... 

 • 5

  FACEBOOK'UN ORİJİNAL ANA SAYFASI VE AL PACİNO

  FACEBOOK'UN ORİJİNAL ANA SAYFASI VE AL PACİNO

  Facebook 2007 yılında büyük bir tasarım değişikliğine gitmeden önce, orijinal anasayfada bir adamın yüzü hemen dikkat çekiyordu.

  Facebook adamı (Facebook Guy) olarak ünlenen bu gizemli adamın kim olduğu yıllarca gizemini korudu. 

 • 6

  David Kirkpatrick, The Facebook Effect isimli kitabında, bu resmin, manipüle edilmiş bir Al Pacino resmi olduğunu ilk kez açıkladı. Resim, Mack Zuckerberg'in bir okul arkadaşı tarafından hazırlanmıştı.
 • 7

  FACEBOOK'UN İPTAL EDİLEN ÖZELLİĞİ

  FACEBOOK'UN İPTAL EDİLEN ÖZELLİĞİ
  Facebook'un ilk zamanlardaki özelliklerinden biri de dosya paylaşımıydı. Arkadaşlar arasında dosya paylaşmak için Wirehog isimli bir dosya paylaşım servisine sahip olan site, bu özelliği, 2006 yılında, telif kaygıları nedeniyle iptal etti. Oysa Wirehog, 2004 yılında hayata geçirilirken, kalıcı bir özellik olması planlanmıştı.
 • 8

  FACEBOOK'A GİREN İLK DEV ŞİRKETLER

  FACEBOOK'A GİREN İLK DEV ŞİRKETLER
  Facebook ilk olarak okul arkadaşlarını birbirine bağlamak için kurulsa da, daha sonra dev şirketler için de bir iletişim platformuna dönüştü. Facebook'u kullanan ilk devler arasında Apple ve Microsoft yer alıyordu. EA, Amazon, Pepsi, PricewaterhouseCoopers gibi devler de, Apple ve Microsoft'u takip etti.
 • 9

  POKE KELİMESİNİN ANLAMI

  POKE KELİMESİNİN ANLAMI
  Her ne kadar ülkemizde "Dürtme" olarak çevrilse de, Facebook'un "Poke" seçeneği yıllardır gizemini koruyor.
 • 10

  Bu düğmenin ne işe yaradığı biliniyor ama Poke kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini bilen yok, çünkü Facebook, sorulan yüzlerce soruya rağmen bu konuda açıklama yapmıyor. Hatta Zuckerberg, yaptığı bir açıklamada "Eğlenceli olduğu için bu seçeneği koyduk, kullanmanıza bakın ama Poke kelimesinin tam anlamı hakkında bizden bir açıklama alamayacaksınız" demişti.
 • 11

  FACEBOOK'TA ORTALAMA ARKADAŞ SAYISI

  FACEBOOK'TA ORTALAMA ARKADAŞ SAYISI

  Sizin Facebook'ta kaç arkadaşınız olduğunu bilmiyoruz ama tüm kullanıcıların ortalaması, kişi başına 135 arkadaşa denk geliyor. 

  Bunun yanında, sadece bir ayda Facebook'ta geçirilen toplam sürenin yaklaşık 500 milyar dakika olduğu tahmin ediliyor. 

 • 12

  YEMEKTE NE VAR?

  YEMEKTE NE VAR?
  Facebook çalışanları, her gün 3 öğün yemek ve içecek hakkına sahip. Çalışanlar, günün menüsünde ne olduğunu öğrenmek için yerlerinden kalkmadan, hatta profillerinden çıkmadan öğrenebiliyor; çünkü bunun için bir uygulama var. Lunchtime isimli bu küçük Facebook uygulaması, profil sayfasında yeni bir sekme açıyor ve menüyü ekrana getiriyor