FBI'ın iPhone'un şifresini kırmak için harcadığı para belli oldu

ntv.com.tr

Aralık 2015'te ABD'nin San Bernardino kentinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone'un şifresinin kırılmasının FBI'a bedeli belli oldu.

 • 1

  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Aralık 2015'te ABD'nin San Bernardino kentinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone'un şifresinin kırılması için Apple'a karşı başlattığı hukuk savaşından sonuç alamayınca telefonun şifresini başka bir yol ile kırdığını açıklamıştı.
 • 2

  FBI söz konusu iPhone 5C model telefonun şifresinin nasıl kırıldığı konusunda açıklama yapmaktan kaçınıyor ancak bu işlem için ne kadar harcandığı sonunda belli oldu.
 • 3

  Yapılan açıklamaya göre, Apple'dan destek alamayan FBI bu süreçte 900 bin dolar harcadı.
 • 4

  FBI'ı denetleyen senatör Dianne Feinstein, geçtiğimiz günlerde ABD basınında yer alan bu iddiayı resmi ağızdan doğruladı.
 • 5

  "ŞİFRE SAVAŞININ" GEÇMİŞİ

  "ŞİFRE SAVAŞININ" GEÇMİŞİ

  ABD’nin California eyaletindeki San Bernardino kentinde engellilere hizmet veren bir merkeze aralık ayında düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş, 28 kişi yaralanmıştı. Eylemi terör saldırısı olarak nitelendiren FBI, saldırganlardan Seyid Rıdvan Faruk’un kullandığı iPhone'un şifresinin kırılması için Apple’dan teknik yardım talep etmişti. 

 • 6

  FBI, Apple'ın talebini geri çevirmesi üzerine Los Angeles şehrindeki federal mahkemeye başvurmuş ve yargıç Sheri Pym, Apple'ın FBI'nın soruşturmasına teknik yardım sağlaması gerektiğine hükmetmişti. 

 • 7

  Apple'ın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Tim Cook ise mahkeme kararının ardından yaptığı açıklamada, şirketin, FBI'ın taleplerini yerine getirmesinin dünyadaki bütün iPhone'ların güvenliğini tehlikeye atacağını dile getirerek, mahkeme kararına uymayacaklarını duyurmuştu. 

 • 8

  ABD Adalet Bakanlığı ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirerek, Apple’ın söz konusu iPhone'un şifresinin kırılması için gerekli yazılımı yazmaya yasal olarak zorlanması için davayı gören mahkemeye başvurmuştu. 

 • 9

  Bunun ardından şirketin avukatları, FBI'ın soruşturmasına teknik yardım sağlanmasına yönelik hüküm veren federal mahkemeye başvurarak, söz konusu kararın iptalini istemişti. Apple'ın mahkemeye sunduğu belgelerde, şirketin adı geçen teröristin iPhone'unun şifresini kırmaya yardım etmeye zorlanmaması gerektiği belirtilirken, bu talebin ABD Anayasa'sına aykırı olduğu savunulmuştu. 

 • 10

  ''Bu dava sadece bir iPhone'dan ibaret değil. ABD Adalet Bakanlığı ve FBI'ın Kongre ve Amerikalıların engellediği bir gücü, Apple gibi şirketleri dünya genelindeki yüz milyonlarca insanın temel güvenlik ve gizlilik haklarını ihlal etmeye zorlama yeteneğini, mahkeme yoluyla elde etmeyi denemesi'' ifadelerine yer verilen belgede, Amerikalı bir şirketin hükümetin işini yapmaya yasal olarak zorlanmasını ''eşi benzeri görülmemiş'' bir karar olarak nitelendirilmişti.