İnanç bilimi

National Geographic

Sadece ne yediğiniz, ne yaptığınız ya da ne düşündüğünüzden ibaret değilsiniz. Neye inanıyorsanız siz osunuz...

 • 1

  Parkinson hastası Russell Price, beyninin hareketi denetleyen bölümlerine derin beyin uyarısı (DBS) sağlayacak mikro elektrot implantı yerleştirmek üzere Florida Üniversitesi’nde yapılan ameliyat sırasında. Doktorlar pozitif bir sonucun ne kadarının tedavi ne kadarının plasebo etkisiyle elde edileceğini bilmiyor. Nörolog Michael Okun, “Tedavi ile plasebo arasındaki çizgi hiç olmadığı kadar flu,” diyor.
 • 2

  İtalya, Siena’da bulunan Basilica Cateriniana San Domenico’daki Azize Catherine Tapınağı şifa arayan Roma Katolik hacıları çekiyor. Tapınakta, rahibenin mumyalanmış başı da bulunuyor. “Eğer kuşku duyarsanız,” diyor yerel rehber Chiara Biccellari “hiçbir şey elde edemezsiniz.” 
 • 3

  Şipşak fotoğraf biçimindeki ex–votolar (adaklar) İtalya, Montefortino’daki Santuario Madonna dell’Ambro’nun arka tarafında kalan bir dua odasını dolduruyor. Şifa umudu veya şükran ifadesi olarak buraya asılmışlar. Araştırmalar, düzenli dini ayinlerin sağlığı gözle görülür derecede iyileştirdiğini ortaya koyuyor. 
 • 4

  Stanford Üniversitesi’ndeki bir test sırasında görülen Mike Pauletich, Parkinson semptomlarını geriletmek amacıyla ameliyat edildiğine inanıyordu. Oysa sahte bir ameliyat olmuş ama buna rağmen önemli bir iyileşme yaşamıştı. “İster plasebo ister ilaç etkisi olsun, benim için önemli değil,” diye konuşuyor.
 • 5

  Parkinson’un titreme, kasılma, denge kaybı ve hareketlerin yavaşlaması gibi geriletici semptomlar yarattığı beyin bölgesine DBS iletecek mikro elektrotlar yerleştirildiği sırada (tomografide görülüyor) Russell Price bayıltılmamış. Price’ın eşi, kocasının konuşmasının düzeldiğini, titremelerinin azaldığını ve kendini farklı bir kişi gibi hissettiğini söylüyor.
 • 6

  Perulu şifacı Enrique Flores Agustín’in elbisesindeki desenler, tedavi töreninde söylediği şarkıları yansıtıyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir teste katılan araştırmacılar (sağda) ağrıyı azaltmak için transkraniyal manyetik uyarıyla deneyler yapıyorlar. İster eski olsun ister modern, şifa tiyatrosu beyinde güçlü beklentiler yaratarak çalışıyor.
 • 7

  Arizona’daki Navajo Rezervasyonu’nda 75 yılı aşkın süredir şifa dağıtan Jones Benally, ağrıyı ve stresi azaltmak için hastanın bedenini ve zihnini tedavi ediyor. Burada görüldüğü gibi çadırların yanı sıra hastanelerde ve yaşlı bakımevlerinde de çalışıyor. Kızı ve oğulları, geleneği sürdürmek için onun becerilerini öğreniyor.
 • 8

  Devamını National Geographic Türkiye’nin 2016 Aralık sayısında veya iPad/iPhone edisyonunda okuyabilirsiniz.