Libya semalarındaki canavarlar

Libya operasyonu çerçevesinde uçuşa kapatılan sahanın kontrolünde asıl görev, Amerikan, İngiliz ve Fransız uçaklarına düşüyor. İşte Libya operasyonlarında kullanılan belli başlı uçak ve füzeler.

 • 1

  Dassault Rafale

  Dassault Rafale
  Fransız Hava Kuvvetleri, şimdilik Libya operasyonunda kilit rolü oynuyor. Libya üzerinde uçuşa kapatılan bölgenin kontrolünde kullanılan Rafale, bir veya iki pilotla uçuyor, 1.8 mach hıza çıkabiliyor. Çift motorlu, delta kanatlı savaş uçağı, hava savunma, yer hedeflerine saldırı ve keşif görevlerinde başarılı.
 • 2

  Dassault Rafale

  Dassault Rafale
  Bu uçaklarda Spectra adı verilen gelişmiş elektronik savunma ve keşif sistemleri bulunuyor. Aynı anda sekiz hedefi tespit edip izleyebiliyor, navigasyon ve hedef belirlemede 3D haritalardan yararlanıyor.
 • 3

  Mirage 2000

  Mirage 2000
  Çok amaçlı savaş uçağı Mirage 2000, 1960’lardaki efsanevi Mirage III’ün halefi. 1982’de hizmete alınan bu uçaklar, 1990'da Rafale’in yanında zayıf kalmasın diye kapsamlı bir modernasyondan geçirildi. Yer hedeflerine saldırı için konfigüre edilen 2000D modeli de mevcut.
 • 4

  Mirage 2000

  Mirage 2000
  Bir veya iki pilotla uçan ve 2.2 mach hıza çıkan Mirage’ın F1CR modeliyse, optik ve elektronik sensörlerle donatılmış bir savaş/keşif uçağı olarak konumlanıyor.
 • 5

  B-2 Stealth hayalet bombacı

  B-2 Stealth hayalet bombacı
  Saatlerce havada kalabilen hayalet uçak, çok uzun menzili görevleri başarıyla yerine getirebiliyor. İki pilotla uçan uçağın ana özelliği, tuhaf tasarımının da yardımıyla, düşman radarlarına kolay yakalanmaması.
 • 6

  B-2 Stealth hayalet bombacı

  B-2 Stealth hayalet bombacı
  40 saat havada kalabilen Stealth'ler, Pazar akşamı Libya’nın bombalanması operasyonuna katıldı. Bu uçakların büyük ihtimalle ABD’deki üslerden havalandığı sanılıyor.
 • 7

  Tornado

  Tornado
  Saldırı uçağı olarak tasarlanmış olan Tornado, Libya’nın yerden havaya füze sistemini kullanması durumunda, bataryaların imhasında kullanılacak. Uzun menzilli Storm Shadow’un yanı sıra zırhlı araç imhasında kullanılan Brimstone füze sistemiyle donatılmış.
 • 8

  Tornado

  Tornado
  Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin demirbaşlarından Tornado, 1980’den beri hizmette. Irak’ta uçuşa kapatılan hava sahasının kontrolünde önemli görevler üstlenen Tornado, iki pilotla uçuyor ve 1.3 mach hıza çıkabiliyor.
 • 9

  Typhoon (Eurofighter)

  Typhoon (Eurofighter)
  Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kullandığı Typhoon (Eurofighter) savaş uçağı, bir pilotla uçuyor ve 2 mach hıza çıkabiliyor.
 • 10

  Typhoon (Eurofighter)

  Typhoon (Eurofighter)
  Havadan havaya kısa ve orta menzilli füze sistemiyle donatılan Typhoon, Libya uçaklarının olası saldırısı sırasında devreye girecek. Havada çarpışmaya uygun olarak tasarlanan uçak 2003 yılından beri kullanılıyor.
 • 11

  Tomahawk füzesi

  Tomahawk füzesi
  Uzun menzili ve 'akıllı' Tomahawk, stratejik hedeflerin imhasında kullanılan belli başlı füzelerden. 6 metre uzunluğundaki füze, 450 kiloya yakın savaş başlığını 1600 km gibi uzun bir menzile taşıyabiliyor.
 • 12

  Tomahawk füzesi

  Tomahawk füzesi
  Esasen nükleer başlık taşıması için geliştirilen füze, Irak savaşında ve Bosna’daki Sırp kuvvetlerine karşı kendisini ispat ettikten sonra sürekli rejimde konvansiyonel füze olarak kullanılmaya başladı.
 • 13

  CF-18 Hornet

  CF-18 Hornet
  Kanada Hava Kuvvetleri’nin kullandığı çok amaçlı CF-18, ABD yapımı F-18 Hornet’in türevi. Hava muharebesinde üstünlük ve taktik destek için tasarlanan uçak, bir veya iki pilotla uçuyor, 1.7 hız yapıyor. Kanada Libya operasyonuna altı Hornet’le katılıyor. Bu uçaklarda, tüm hava koşullarında ve uzun menzilde hedef tespiti yapan gelişmiş radar ve gözetleme sistemleri bulunuyor.
 • 14

  CF-18 Hornet

  CF-18 Hornet
  Sniper Advanced Targeting konsolu, geceleyin ya da görüşün zayıf olduğu koşullarda yüksek isabetle hedef imhasına yardım eden, ısıya duyarlı kızılotesi kameralar ve monitörlerden oluşuyor.
 • 15

  Nimrod

  Nimrod
  Nimrod R1 keşif uçakları, Libya operasyonunda gözetim görevini paylaşıyor. 29 personel taşıyan uçak, keşif ve gözetleme için ileri elektronik cihzlarla donatılmış durumda.
 • 16

  Nimrod

  Nimrod
  Düşük hızda uçarak uzun süre havada kalabiliyor, havada yakıt ikmaliyle bu süre daha da uzatılabiliyor.
 • 17

  Sentinel

  Sentinel
  Afganistan’da keşif ve gözetleme görevinde kullanılan Sentinel R1’in Libya’da da rol üstlenmesi bekleniyor.
 • 18

  Sentinel

  Sentinel
  5 kişiyle uçan uçağın hızı 1 mach’a yakın. Bombardier Global Express (BGE) uçağının modifiye edilerek keşif görevine uygun hale getirilmesinden doğdu. Yerdeki düşman kuvvetlerini ve bataryaları tespit için görevlendiriliyor.
 • 19

  Storm Shadow füzesi

  Storm Shadow füzesi
  Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Tornado uçaklarında bulunan Storm Shadow, Avrupalı MBDA konsorsiyumu tarafından geliştirilen, konvansiyonel başlıklı bir füze. 1 tonun biraz üstünde ağırlığa, 5 metre uzunluğa sahip füze azami 250 km menzilde kullanılıyor.
 • 20

  Storm Shadow füzesi

  Storm Shadow füzesi
  2003’te Irak savaşında yoğunlukla kullanılan füze, fırlatılmadan önce hedefe ait koordinatlarla programlanabiliyor, donanımındaki GPS ve radarla uçuş sırasında hedefe kilitli kalabiliyor.