NASA açıklaması: Mars yüzeyinde organik moleküller içeren 3 buçuk milyar yaşında bir kaya bulundu

ntv.com.tr

NASA, Kızıl Gezegen Mars’ın iç işleyişi hakkında önemli iki çalışmasını açıkladı.Çalışmanın ilkinde, Mars’ın atmosferinde metan gazı bulunduğunu ve neden mevsimsel değişiklikler gösterdiği açıklandı, ikincisinde ise Kızıl Gezegen’de, antik yaşamın kanıtı olabileceği düşünülen organik moleküller içeren 3 buçuk milyar yaşındaki bir kayanın keşfedildiği bildirildi.

 • 1

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 'Kızıl Gezegen' olarak da anılan Mars'taki çalışmalarının meyvelerini topluyor.

  NASA’nın bilim insanları bugün yaptıkları açıklamada, Mars’ta yaşam içi gerekli olan yapıtaşlarına sahip 3 buçuk milyar yaşındaki organik moleküller içeren bir kayanın keşfedildiğini duyurdu ve Kızıl Gezegen'in atmosferinde en basit organik molekül olarak kabul edilen metan gazına rastlandığını bildirdi.

 • 2

  Yeryüzünün dışındaki yaşam arayışı, organik bileşikler ve molekülleri içeren hayatın yapı taşlarına odaklanır, ancak bunlar hayat olmadan da var olabilir. Bilim insanlarının açıklamasına göre, Mars'ta bulunan organik maddeler şunlardan birinin açıklaması olarak görülebilir: Eski yaşamı detaylandıran bir kanıt, hayat için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey.

 • 3

  Yeni bulgular, Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan iki çalışmada da ayrıntılı olarak ele alındı. Araştırmacılar, bu keşiflerin astrobiyolojide çığır açtığını belirtti.

 • 4

  Bilim insanları, yeni bulgularının Mars’taki antik bir yaşamın kanıtı olarak değerlendirilebileceğini ancak durumun Kızıl Gezegen’de bir zamanlar hayat olduğundan mı yoksa daha sıradan bir jeolojik süreçten mi kaynaklandığını henüz açıklayamadıklarını söyledi. 

  NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki Güneş Sistemi Keşif Bölümü'nün yöneticisi Paul Mahaffy, “Yaşam arayışında temel olan organik bileşikler arayışımızı büyük ölçüde genişlettik” derken, NASA Genel Merkezi'ndeki Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, “Bu yeni bulgularla Mars, yaşam kanıtlarını aramaya devam etmemizi söylüyor. Devamlı ve planlı görevlerimizin Kızıl Gezegen'deki daha nefes kesici keşiflerin kilidini açacağından eminim" açıklamasını yaptı.

 • 5

  NASA’nın biyojeokimya uzmanı ve Science dergisinde konuyla ilgili yayımlanan makalenin başyazarı olan Jennifer Eigenbrode ise, “Mars’taki yaşam belirtilerini ortaya çıkarmak için çok iyi bir konumdayız. Bulgular ayrıca dikkat çekiciydi, çünkü organik malzemenin sert Mars yüzeyinde milyarlarca yıl korunabileceğini gösterdi” dedi.

 • 6

  CURİOSİTY'NİN GÖZÜNDEN MARS

  CURİOSİTY'NİN GÖZÜNDEN MARS

  Materyallerin, Ağustos 2012’den bu yana Kızıl Gezegen’deki verileri toplayan Mars Curiosity keşif aracı tarafından bulunduğu açıklandı. 3 buçuk milyar yaşındaki organik moleküller, Florida’daki Okkeechobe Gölü büyüklüğü’nde sığ bir su birikintisi bulunduğuna inanılan Gale Krateri’nde bulundu.

  Mars keşif aracı Curiosity, MastCamera ile Kızıl Gezegen'in renkli fotoğraflarını yıllardır bizlerle paylaşıyor.

  İşte Curiosity'nin gözünden Mars... 

 • 7

  SHARP DAĞI

  SHARP DAĞI
  Bu fotoğraf, 4.8 km uzunluğundaki dağın sahip olduğu jeolojik yapıyı gözler önüne seriyor. Gale Krateri’nde çekilen fotoğraf 23 Ağustos tarihli.
 • 8

  SHARP DAĞI

  SHARP DAĞI
  Curiosity’nin MastCam kamerası tarafından çekilen bu fotoğraf, Sharp Dağı’nın sahip olduğu ilginç jeolojik yapıyı gösteren bir başka belge.
 • 9

  MARS YÜZEYİ

  MARS YÜZEYİ
  MastCam’in ayarlanması aşamasında çekilen bu fotoğraf, Sharp Dağı civarındaki çakıl ve kum yüzeyi gösteriyor.
 • 10

  BİR BAŞKA DENEME

  BİR BAŞKA DENEME
  100 milimetrelik MastCam’e ayar yapılırken çekilen bir test fotoğrafı daha.
 • 11

  SHARP DAĞI

  SHARP DAĞI
  Dağın eteklerini gösteren bu fotoğraf, Curiosity’nin ileride gideceği ve analizlerini sürdüreceği yerin de ta kendisi. Fotoğrafta yakın çekim yapılan bölgede yer alan kaya, büyüklüğü neredeyse Curiosity kadar olan (bir otomobil kadar) bir kaya.
 • 12

  BİR DİĞER KAMERAYLA BAKIŞ

  BİR DİĞER KAMERAYLA BAKIŞ
  Curiosity, 100 ve 34 milimetrelik iki kamera kullanıyor. 34 milimetrelik kamerayla çekilen bu kare, keşif aracının indiği bölgenin güney batısını gösteriyor. Fotoğrafların daha iyi incelenmeleri adına renkleri güçlendirildi ve boyutları artırıldı.
 • 13

  MESAFE ÖLÇÜMÜ

  MESAFE ÖLÇÜMÜ
  Curiosity, üzerinde 17 kamera taşıyor. Bunlardan ikisi çözünürlüğü çok yüksek olan MastCam. 100 milimetrelik MastCam ile çekilen bu görüntüde jeolojik yapıların birbirlerine olan uzaklığı belirtilmiş.
 • 14

  GALE KRATERİ

  GALE KRATERİ
  Gale, Curiosity’nin gök bilimcilerin kabuslarına giren zorlu inişi için seçilmiş olan kraterin adı olduğu gibi, keşif aracının da Mars’taki ilk evi.