Nükleer tesisin bilgisayarı ile Bitcoin madenciliği

ntv.com.tr

Rus bilim insanları, bir nükleer silah araştırma merkezinde Bitcoin madenciliği yaparken yakalandı

 • 1

  Geçtiğimiz yıl rekor artışı ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin son aylarda durdurulamayan düşüşü ile gündemde. Yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin yine ilginç bir habere konu oldu. 

 • 2

  Geçtiğimiz haftalarda bir nükleer silah araştırma merkezinde çalışan bilim insanlarının tutuklandığı haberi Rus basınında yer almıştı. O bilim insanlarının neden tutuklandığı ise sonunda ortaya çıktı. 

 • 3

  Rus bilim adamları, bir nükleer silah araştırma merkezinde Bitcoin madenciliği yaparken yakalandı. 

 • 4

  Tesisin güçlü özelliklere sahip bilgisayarlarını kişisel çıkarları için kullanan bilim insanları gözlatına alındı. 

 • 5

  BiTCOİN MADENCİLİĞİ NEDİR?

  BiTCOİN MADENCİLİĞİ NEDİR?

  Peki Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır? Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. 

 • 6

  BiTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

  BiTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

  Bu işlemleri yapmak için, sunulan Bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere "madenci" denilmektedir. 

 • 7

  Sistemin ilk bloğunun adı "genesis block" olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009'da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. 

 • 8

  Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. 

 • 9

  Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.