Star Wars'u neden seviyoruz? (İşte bilimin yanıtı)

ntv.com.tr

Star Wars efsanesi 41 yıl önce bugün başlamıştı. Serinin yeni filmi, "Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi" (Solo: A Star Wars Story), Star Wars hayranları için bu özel günde vizyona girecek. Peki 41 yıldır sinema dünyasının en popüler filmlerinden biri olan serisinin başarısındaki sır ne? Alanında uzman bilim insanları serisin neden sevildiğini açıkladı. YAZI: İLKER KOÇAŞ / ilker.kocas@ntv.com.tr

 • 1

  Star Wars sinema dünyasına adım atalı 40 yıl oldu (Serinin ilk filmi A New Hope – Yeni Umut 1977'de beyazperdeye gelmişti) Peki her şeyin hızla eskidiği ve yerini yeniye devrettiği günümüzde Star Wars hala nasıl bu kadar popüler olabiliyor? Alanında uzman akademisyenler Star Wars'ın bitmeyen popüleritesinin nedenlerini açıkladı.
 • 2

  Star Wars sinema ekranına gelen ilk bilimkurgu filmi değil. Ancak kuşkusuz bu türün Hollywood'da hatırı sayılır bir yer edinmesinde en önemli role sahip olan yapımlardan biri.

 • 3

  ESKİ HİKAYELERİ İZLEYİCİ İLE BULUŞTURDU

  ESKİ HİKAYELERİ İZLEYİCİ İLE BULUŞTURDU
  Serinin başarısındaki sırrı araştıran Kansas Üniversitesi 'Bilimkurgu Araştırmaları Merkezi'nin kurucularından yazar James E. Gunn serinin başarısındaki ana faktörü "Star Wars sadece iyi bir film değil aynı zamanda eski hikayeleri ustaca senaryoya adapte ediyor" sözleri ile açıklıyor.
 • 4

  ZAMANIN ÖTESİNE GEÇEN BİR SENARYO

  ZAMANIN ÖTESİNE GEÇEN BİR SENARYO
  Filmin senaryosunun Flash Gordon'dan esinlendiğini serisin yazarı Lucas'ın da bu esinlemeyi belirtmekten çekinmediğinin altını çizen Gunn, başarıya ulaşmış hikayeleri ve efsaneleri başarılı bir şekilde eriten Star Wars'un zamanın ötesine geçen bir hikaye yaratmayı başardığı görüşünde.
 • 5

  GENİŞ AMA ANLAŞILABİLİR BİR EVREN YARATTI

  GENİŞ AMA ANLAŞILABİLİR BİR EVREN YARATTI
  Chicago'daki Loyola Üniversitesi'nde Fizik alanında çalışmalara imza atan Robert McNees bir neslin bu film ile büyüdüğünü belirtiyor ve filmin 40 yıllık popüleritesini geniş ama anlaşılabilir bir evren yaratmasına bağlıyor.
 • 6

  DOĞRU ZAMANDA DOĞRU HİKAYE

  DOĞRU ZAMANDA DOĞRU HİKAYE

  Star Wars hakkında pek çok makale yayınlayan Keith Phipps ise Star Wars'un doğru zamanda doğru işe imza attığını belirtiyor.

 • 7

  Başka bir deyişle Star Wars tam da izleyicinin istediği bir dönemde popüler bir işe imza attı.
 • 8

  BİLİMKURGUYU MANTIKLI BİR BİÇİMDE AÇIKLADI

  BİLİMKURGUYU MANTIKLI BİR BİÇİMDE AÇIKLADI
  Star Wars evreninin tutarlılığının altını çizen bilimkurgu yazarı Teresa Jusino ise serinin bilim yönünün çok abartılmadığını ve başta izleyiciye yabancı gelen pek çok olayın başarılı bir biçimde mantık çerçevesine yerleştirildiği görüşünde.