Star Wars teknolojisi gerçek oldu

Sevilen seri Star Wars’un (Yıldız Savaşları) unutulmaz karakterlerinden R2-D2'nin Prenses Leia'ya aktardığı holografik görüntüler gerçek oldu.

 • 1

  Star Wars’un unutulmaz karakterlerinden R2-D2'nin Prenses Leia'ya aktardığı holografik görüntüler sonunda gerçek oldu. ABD'deki Brigham Young Üniversitesi bilim insanları yüksek çözünürlüklü, üç boyutlu hareketli görüntüleri havadaki partiküllere yansıtmayı başardı.
 • 2

  Ancak bu Star Wars'un ilhan verdiği ilk bilimsel çalışma değil! Darth Vader'in nefes alışından Tatooine'in çift güneşine, ilhamını Star Wars evreninden alan akademik araştırmalara bir göz attık.
 • 3

  "Bence bu filmler sayesinde bir şeyin mümkün kılınabileceğine inanan çok fazla bilim insanı vardır," diyor Carnegie Mellon Üniversitesinden madde bilimci Elizabeth Holm. "Beni şu an olup bitenin ötesini, geleceği düşünmeye ittiler."
 • 4

  Zaman zaman bilim insanları ilgilerini filmin geçtiği evrene de yönelttiler ve Star Wars'ı plazma fiziğinden psikolojiye kadar neredeyse bütün bilim dallarının merceğinde incelediler. Bu yalnızca sevgiyle yapılan bir iş değildi, galaksinin en büyük öğretme aracıydı.
 • 5

  "Filmin bir yönünü ele alıp da içinde bilime ait meşru öğeler bulursanız heyecanlanıyorsunuz," diyor Minnesota Üniversitesi'nde fizikle uğraşan ve popüler kültürdeki bilimsel öğelerle yakından ilgilenen Jim Kakalios. "Bu iletişim kurmanın bir yolu."
 • 6

  ÖLÜM YILDIZI NASIL PATLATILIR?

  ÖLÜM YILDIZI NASIL PATLATILIR?
  Ölüm Yıldızı yalnızca kendisini galaktik ölçekte bir ziyan olarak gören ekonomistleri ve siyasi analizcilerin kafasını meşgul etmekle kalmadı; İmparatorluk'un bu en güçlü silahının karmaşık ve ölümcül gücü bilim insanlarını ve mühendisleri de etkiledi.

 • 7

  "Öğrenciler neyi tercih eder sizce? Formülleri mi yoksa filmin müziklerinden biri olan Imperial March'ı mı?" diye soruyor İskoçya'daki Heriot–Watt Üniversitesi'nden inşaat mühendisi Guy Walker.
 • 8

  Walker gerçek dünyanın tekniklerini patlamaya meyilli olmasıyla ünlü Ölüm Yıldızı üzerinde uyarlamış ve öğrencilerinin büyük mühendislik projelerindeki kusurları analiz etmelerini sağlamış. Ölüm Yıldızı'nın resmi kullanım kılavuzundan yapının planlarına ulaşan Walker ve arkadaşları –tıp