Uzayda bu ay: Kasım 2010

Uzayda bu ay: Kasım 2010

 • 1

  Yıldızın attığı dayak

  Yıldızın attığı dayak
  Hubble Uzay Teleskobu'nun 9 Kasım'da çektiği bu görüntü, Pleiades yıldız kümesindeki başıboş bir gaz ve toz bulutunu yıldız ışığının yavaşça nasıl dağıttığını gösteriyor. Merope adlı yıldızın ışığı fotoğrafın sol üst köşesinde ayırt edilebiliyor. Geçtiğimiz 100.000 yılda bulut yıldıza şans eseri oldukça fazla yaklaşmış. Bu da yıldız ışığının dramatik etkisini ortaya çıkarmış.
 • 2

  Gece ışığı

  Gece ışığı
  Sicilya adası ve İtalya'nın çizme görüntüsü yörüngeden bakınca böyle ışıldıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Cupola Gözlemevi'nin 28 Ekim'de çektiği bu görüntü 80 santimlik çapa sahip uzaydaki bu en büyük pencerenin manzarasını sunuyor.
 • 3

  3...2...1...

  3...2...1...
  21 Kasım'daki kalkışı sırasında görülen Delta 4, Amerika'nın en güçlü insansız roketi. Taşıdığı yükünse dünyanın en büyük casus uydusu olduğu söylenebilir.
 • 4

  Kozmik fıstık

  Kozmik fıstık
  NASA'bın EPOXI sondası Hartley 2 kuyrukluyıldızının 700 kilometre yakınından çektiği bu fotoğrafı 4 Kasım'da gönderdi. Kuyrukluyıldız çekirdeği yaklaşık 2 km. uzunluğunda ve boyun bölgesinde yaklaşık 400 metre genişliğinde. Çekirdekten fışkıran gazlar açıkça görülüyor.
 • 5

  Görev tamamlandı

  Görev tamamlandı
  Proje müdürü Tim Larson (solda) ve müdür yardımcısı Don Sweetnam Hartley 2 kuyrukluyıldızının ulaşan ilk görüntüleri üzerine birbirlerini kutluyorlar.
 • 6

  Arıza

  Arıza
  NASA çalışanları, Florida Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Discovery Uzay Mekiği'nin servis rampasında çalışıyorlar. Mekiğin kalkışı yaşanan arızalar nedeniyle birkaç defa ertelendi.
 • 7

  Dünya döndükçe

  Dünya döndükçe
  Şili'de bulunan Avrupa Kuzey Gözlemevi'nden çekilen bu uzun pozlamalı fotoğrafta yıldızlar güney kutup bölgesinde dönüyorlar. Sağdaki izlerde yer alan bulanık alanlar Samanyolu'na komşu iki küçük gökada olan Macellan Bulutları'nı gösteriyor.
 • 8

  Mars'taki su yolları

  Mars'taki su yolları
  Mars'ın Russell Krateri'nin bu görüntüsünde ince dere yatakları kendisini gösteriyor.
 • 9

  Güneş'in böylesi

  Güneş'in böylesi
  Gökyüzü fotoğrafçısı Alan Friedman, yüksek kalite bir filtrenin ardına yerleştirdiği web kamerası ve teleskopla Güneş'in bu olağanüstü fotoğrafını çekmiş. Atmosferdeki hidrojen aktivitesinin açık olduğu fotoğrafta Geüneş turuncuyla renklendirilmiş.
 • 10

  Uzaydan görülen alışveriş çılgınlığı

  Uzaydan görülen alışveriş çılgınlığı
  Yarım metre çözünürlüğe sahip bu fotoğraf bir kampanya sırasında Washington Ulusal Alışveriş Merkezi'nin önünü dolduran çılgın kalabalığı gösteriyor.
 • 11

  Karanlık maddenin görüntüsü

  Karanlık maddenin görüntüsü
  Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği ve 11 Kasım'da yayınlanan bu görüntü, Abell 1689 gökada kümesinin merkezinde yer alan karanlık maddenin dağılımını gösteriyor. Açık mavi renkli görülen karanlık madde, Abell 1689'un arkasından gelen ışık üzerinde yarattığı lens etkisi sayesinde ayırt edilebiliyor.
 • 12

  Uzay aynası

  Uzay aynası
  Uzay İstasyonu dışındaki yürüyüş sırasında Rus kozmonot Oleg Skripochka'nın vizöründen yansıyan görüntü. Diğer kozmonot Fyodor Yurchikhin yansımada seçilebiliyor.
 • 13

  Komşum bir karadelik

  Komşum bir karadelik
  15 Kasım tarihli bu fotoğraf, M100 gökadası içinde yer alan SN 1979C adlı süpernovayı gösteriyor. Gökbilimciler, süpernovanın bize en yakın olan karadeliğe ev sahipliği yaptığını söylüyorlar. Süpernova, gökadanın sarmal kollarının hemen altındaki parlak nokta şeklinde görülebilir.
 • 14

  Pamuk ortasındaki karmaşa

  Pamuk ortasındaki karmaşa
  Orta Asya'nın en önemli pamuk üretme merkezi Seyhun Nehri'ni çeviren düzlüklerde yer alıyor. Nehir, Büyük iskender'in ulaştığı en uzak noktalardan biri. Fotoğraf, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş.
 • 15

  Buzdaki çatlaklar

  Buzdaki çatlaklar
  Matusevich Buzulu Antarktika'nın doğu kıyıları boyunca Lazarev Dağları ile Wilson Tepeleri'nin arasındaki kanalı zorlayarak süzülüyor. Çevredeki kayalar sayesinde buz nehri birarada kalabiliyor. Fakat ortaya çıkan gerilim nedeniyle buz üzerinde derin çatlaklar oluşuyor.
 • 16

  Güneş'teki hortum

  Güneş'teki hortum
  Güneşteki kıvrılmış bir manyetik iplik bir anda açılıyor. Ortaya çıkan sonuçsa NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi'nce böyle kaydedilmiş. Hortum resmin saat 10 yönünde görülüyor.