Uzaydan bile 'düzenli' gözüken şehirler

Şehirler doğal olarak Uzay'dan nasıl görünecekleri düşünülerek inşa edilmedi. Ancak bazıları, uydu fotoğraflarında şaşırtıcı derecede muntazam bir görünüm sergiliyor. Wired, Uzay'dan bakması keyif veren şehirleri sıraladı...

 • 1

  Palmanova, İtalya

  Palmanova, İtalya
  Şehirler doğal olarak Uzay'dan nasıl görünecekleri düşünülerek inşa edilmedi. Ancak bazıları uydu fotoğraflarında şaşırtıcı derecede muntazam bir görünüm sergiliyor. Wired, Uzay'dan bakması keyif veren şehirleri sıraladı:

  Fotoğrafta görülen dokuz köşeli yıldız, antik Palmanova kentindeki Rönesans mimarisine ait en iyi örneklerden biri. 1593 yılında kurulan şehir, İtalya’nın kuzeydoğusunda, Slovenya sınırında yer alıyor.
 • 2

  El Salvador, Şili

  El Salvador, Şili
  El Salvador, uydu fotoğrafından anlaşılacağı gibi ıssız bir yerde kurulmuş bir şehir. 1954 yılında, Atakama bölgesindeki Chanaral eyaletinde büyük bir bakır rezervi bulan mühendisler, Anaconda madencilik şirketinin madencilerinin kalacağı bir şehir inşa etmeye karar verdi. ABD’li bir mimar tarafından tasarlanan El Salvador, bir Roma miğferine benzetilmek istendi. 1959 yılında inşaat bittiğinde, maden de devreye girdi. En yoğun olduğu zamanlarda 24 bin kişinin yaşadığı El Salvador, bugün 7 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.
 • 3

  Brasilia, Brezilya

  Brasilia, Brezilya
  Brezilya’nın başkenti, neredeyse tamamen 41 ay içinde inşa edildi ve Nisan 1960’da yerleşime açıldı. Şehir, eski başkent Rio de Janeiro’ya kıyasla daha merkezi ve ticari bir kent olması için düşünüldü. Brasili, bugün dört milyon insanın yaşadığı büyük bir kente dönüşmüş durumda.
 • 4

  Adelaide, Avustralya

  Adelaide, Avustralya
  Avustralya’nın en büyük üç şehri Melbourne, Canberra ve Adelaide, inşaatlarından önce uzun süre planlanmış olan kentler. Güney Avustralya 1836 yılında İngiliz kolonisi haline geldiğinde, İngilizler yeni bir başkent kurma planları yapmaya başladı. Adelaide bugün 1.2 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın en büyük beşinci şehri.
 • 5

  Washington, D.C.

  Washington, D.C.
  ABD’nin Bağımsızlık Savaşı’nın en büyük generali George Washington, 1791’de başkentin kurulacağı yeri seçti. Fransız asıllı Amerikalı mimar Pierre Charles L’Enfant, şehri planlaması için seçildi. L'Enfant, bugün Kongre Binası’nın yer aldığı Jenskins Hill’i Washington D.C’nin merkezi olarak belirledi. L’Enfant, sokakları ise kuzey-güney, doğu-batı şeridi üzerinde geniş köşegen caddeler oluşturacak şekilde tasarladı.
 • 6

  Canberra, Avustralya

  Canberra, Avustralya
  19’uncu yüzyılın başlarında, Avustralya’nın iki büyük kenti Sydney ve Melbourne, ülkenin başkenti olmaya adaydı. Avustralyalı yetkililer bu iki şehrin arasında yükselecek yeni bir şehir üzerinde plan yapmaya başladı. 1908 yılında, Canberra Avustralya’nın başkenti olarak belirdi.
 • 7

  Jaipur, Hindistan

  Jaipur, Hindistan
  Jaipur, antik Hint mimarlık bilimi olan Vastu Shastra’ya göre inşa edildi. Rajasthan eyaletinin başkenti olması için kurulan şehrin inşası 1727 yılında başladı ve dört yıl içinde bitti. 33 metre genişliğindeki sokaklar, duvarlarla çevrili dev mahalleler oluşturdu. 1853 yılında Galler Prensi’nin karşılamak için tamamen pembeye boyanan Jaipur’un, bugün bazı mahallerini hala pembe. Şehrin bugünkü nüfusu 3 milyon.
 • 8

  Belo Horizonte, Brezilya

  Belo Horizonte, Brezilya
  Birçok planlı şehir gibi, Belo Horizonte yeni bir başkent olmak için inşa edildi. Amaç, Minas Gerais eyaletinin başkenti Ouro Preto’nun yerini almaktı. 1890’larda inşa edilen Belo Horizonte, bugün 2.5 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın en büyük kentlerinden biri.
 • 9

  La Plata, Arjantin

  La Plata, Arjantin
  Buenos Aires 1880 yılında Arjantin’in başkenti olunca Buenos Aires eyaleti yeni bir başkente ihtiyaç duydu. Eyaletin valisi, 1882 yılında bu şehrin La Plata olmasına karar verdi. Her altı sokakta bir park bulunan kare şehir, 1884 yılında Latin Amerika’nın elektriğe kavuşan ilk şehriydi. Şehrin adı 1953 yılında Eva Peron Şehri olarak değişti, üç yıl sonra La Plata oldu. Bugün, yaklaşık 700 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.
 • 10

  New Haven, ABD

  New Haven, ABD
  Connecticut eyaletinde yer alan New Haven, ABD’nin ilk planlı şehri olma özelliğine sahip. Şehir, merkezinde 16 dönümlük park içeren dokuz kareden oluşan bir plan üzerine kuruldu. Bugünkü nüfusu 800 bini geçmiş durumda.