Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör protestosu

DHA

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevine Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın atanmasına tepki gösteren bir grup ile polis arasında arbede çıktı. Polis, öğrencilerden bazılarını gözaltına aldı.

 • 1

  Boğaziçi Üniversitesi'nin Rumeli Hisarı Üstü'ndeki Güney Kampüsü’nde toplanan öğrenci ve akademisyenler, rektör atamasına tepki gösterdi.

  “Kayyum Rektör İstemiyoruz” yazılı pankart açan grup, saat 13.00 sıralarında kampüsün giriş kapısına geldi. Polis ekipleri, kampüs dışında da geniş güvenlik önlemi aldı.

 • 2

  Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel de katıldı. Gruptan bazı öğrenciler burada birer konuşma yaptı.

  Bu sırada sık sık, “Mehmed Özkan rektörümüz değildir”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları atıldı.

  Konuşmaların ardından grup, Güney Kampüsü'nden, Kuzey Kampüsü'ne yürümek istedi. Toplu yapılacak yürüyüşe polis izin vermedi.

 • 3

  Bazı akademisyenler, herhangi bir olay çıkmaması için polis müdürleriyle görüştü. Bu arada, bir akademisyen CHP’li milletvekillerine tepki gösterdi.

  Yapılan görüşmenin ardından polis, eylemcilerin 3'erli gruplar halinden kaldırımdan yürümelerine izin verdi.

  Bu sırada Kuzey Kampüse doğru yürüyen grubun içinden bazı öğrenciler ile polis arasında gerginlik çıktı. Öğrencilerden bazıları yaka paça gözaltına alındı.

 • 4

  Öğrenci ve akademisyenlerden gözaltılara tepki geldi. Akademisyenlerin olayları sakinleştirmeye çalıştığı görüldü.

  Öğrenciler, hocalarının kontrolünde alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kuzey Kampüsü'ne giriş yaptı.

  Öte yandan, gözaltına alınanların kimlik kontrolü yapıldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.