Esenyurt'ta 25 bina tahliye edildi

Anadolu Ajansı, DHA, NTV Haber

Esenyurt'ta iki sokakta ve bazı yapılarda çökme ve çatlaklar meydana geldi. Olay nedeniyle 25 bina boşaltıldı. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, "Şu anda çalışmalar devam ediyor. Toprakla doldurularak bölgenin kaymasını engelleyecek çalışmaları sürdürüyoruz. Binaları tehlikeye sokacak bir durum yok ama Valiliğin aldığı karar nedeniyle binalar boşaltıldı" dedi.

 • 1

  İstanbul'un Esenyurt ilçesinde yolda çökmeler meydana gelirken çeşitli yapılarda çatlaklar oluştu. Çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi ve çevresindeki 25 bina boşaltıldı.
 • 2

  ESENYURT BELEDİYE BAŞKANI BOZKURT: BİNALARI TEHLİKEYE SOKACAK BİR DURUM YOK

   Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt'ta çatlaklar ve çökme sebebiyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi ve tahliye edilen 9 katlı binanın çevresindeki 25 apartmanın emniyet amaçlı tahliye edildiğini bildirdi. 

 • 3

  Konuya ilişkin gazetecilere açıklamada bulunan Kemal Deniz Bozkurt, vatandaşların zarar görmemesi için boşaltma kararı aldıklarını ve çatlaklara ilişkin araştırmalarının devam ettiğini belirtti.

  "Valiliğimiz kimsenin zarar görmemesi açısından, emniyeten vatandaşlarımızın evlerine girmesini istemiyor. Bütün gece boyunca çalışma devam edecek." diyen Bozkurt, sahanın emniyete alınması için iş makinalarının sabaha kadar çalışacağını aktardı.

 • 4

  Kemal Deniz Bozkurt, binalara cihazlar yerleştirildiğini ve herhangi bir kayma olup olmadığına dair ölçümlemeler yaptıklarını ifade ederek, önceki ölçümlemelerde kayma olduğunu ancak 8 saattir her yarım saatte bir yaptıkları ölçümlemede herhangi bir kayma görmediklerini kaydetti.

 • 5

  Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Şu anda bir sorun gözükmüyor. Fakat süreci yarından sonra netleştireceğiz. Yarın inşallah valilikle birlikte kararı vereceğiz. Bunun dışında acil bir şey yok. Vatandaşlarımız bu gece evlerine giremeyecekler emniyetten dolayı. Belediyemizin bütün ekipleri burada. Vatandaşlarımızın bu gece en azından acil ihtiyaçlarını giderecek şekilde onlara hizmet edecekler. Zabıta birimimiz aşağı yukarı 100 personeliyle burada. Birim amirlerimiz burada. Başkan yardımcılarımız ve ben buradayız. Vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. 25 civarında apartman tahliye edildi. Bunların çoğu somut bir risk olduğu için değil emniyet amaçlı tahliye edildi."

 • 6

  İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

  İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

  İstanbul Valiliği, Esenyurt'ta çatlaklar ve çökme nedeniyle Orhan Gazi Caddesi'nin trafiğe kapatıldığını duyurmuştu.

 • 7

  İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güzelyurt Mahallesi Orhangazi Caddesi'nde ve bir binada çökme ve çatlaklar meydana geldiği belirtilmişti.
 • 8

  Açıklamada, şunlar kaydedildi: 


 • 9

  "Esenyurt ilçemiz Güzelyurt Mahallesi Orhangazi Caddesi'nde ve cadde üzerindeki 9 katlı bir binada meydana gelen çökme ve çatlaklar sebebiyle yol trafiğe kapatılmış olup, bina da tedbir amacıyla tahliye edilmektedir.
 • 10

  Olay mahallinde AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kurumlarımızın teknik ekipleri gereken tedbirleri almaya başlamışlardır. "


 • 11

  Çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi'nde, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin çalışmaları sürüyor. • 12

  Çalışmaların koordineli şekilde sürdürülebilmesi için olay yeri yakınındaki Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda kriz masası kurulurken, çevredeki bazı binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Polis ekipleri herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bölgede güvenlik önlemi aldı.

 • 13

 • 14