İlk askeri tesis Antalya'da yıkıldı

DHA

Antalya'nın Serik ilçesinde 1 yıl önce yeri değiştirilerek Hazine'ye devredilen ilçe jandarma karakol binası, törenle yıkıldı.

 • 1

  FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, askeri kışlaların şehir merkezleri dışına taşınacağını gündeme getirmişti.
 • 2

  Bu kapsamda Antalya'da Serik Belediyesi, Atatürk Caddesi Çınaraltı Meydanı'nda 42 yıl önce inşa edilen ve geçen yıl boşaltılarak başka yere taşınan ilçe jandarma karakolu eski binasını törenle yıktı. Törene Serik Belediye Başkanı AK Partili Ramazan Çalık, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan ve vatandaşlar katıldı.
 • 3

  İLK KEPÇE BAŞKANDAN

  İLK KEPÇE BAŞKANDAN
  Binaya ilk kepçe darbesini iş makinesinin başına geçen Belediye Başkanı Ramazan Çalık vurdu. Yıkımın ardından gazetecilere açıklama yapan Çalık, 2014 yılında göreve geldiğinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) giderek jandarma binasının ilçe merkezinde kaldırılması için talepte bulunduğunu söyledi.
 • 4

  TOKİ'nin taleplerine sıcak baktığını ve 3 ay içinde ihaleyi tamamlayarak Antalya-Serik Karayolu'ndaki bir araziye yeni jandarma binası yapıldığını anlatan Çalık, "Jandarma bir süre önce şehir merkezindeki eski binasını boşalttı ve yeni yerine taşındı. Maliye Bakanlığı'ndan binanın tahsisini aldık. Kent meydanı oluşturmak için ilk kazmayı vurduk" dedi.
 • 5

  ŞEHİDİN ADI VERİLECEK

  ŞEHİDİN ADI VERİLECEK
  Darbe girişiminin olduğu gece İlçe Jandarma Komutanlığı'nda herhangi bir hareketlilik olmadığını da vurgulayan Çalık şunları söyledi:
 • 6

  "Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmek için eski jandarma binamızın yıkımına başladık. Binanın önünde demokrasi nöbetlerinin tutulduğu 'Çınaraltı Meydanı'nı bu alanla birleştirerek Serik'e büyük bir meydan kazandırmak istiyoruz. Bu meydana darbe girişiminde şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adını vereceğiz. Meydanın adı 'İlk Kurşun Ömer Halisdemir Demokrasi Meydanı' olacak."