Kayalar 100 metre yüksekten mahalleye bomba gibi düştü

İHA

Gümüşhane’de gece geç saatlerde yaklaşık 100 metreden kopan devasa kaya kütleleri mahalleye bomba gibi yağdı. Kaya kütleleri yolu ulaşıma kapattı, 2 ev ve 1 araçta hasara neden oldu.

 • 1

  Gümüşhane’de, Özcan Mahallesi Kalederesi semti Kümeevleri mevkiinde gece saat 23.00 sıralarında büyük bir gürültüyle yaklaşık 100 metre yukarıdan kaya kütleleri koptu.
 • 2

  Son günlerde gerçekleşen yağış nedeniyle gerçekleştiği tahmin edilen olayda, mahallenin üzerine bomba gibi yağan kaya parçaları iki evde
  hasara neden olurken, bir araçta da maddi hasara neden oldu ve mahallenin yolunu ulaşıma kapattı.
 • 3

  Olayın haber verilmesinin ardından bölgeye iş makineleriyle gelen Belediye yetkilileri gürültüyle birlikte yeniden kopma olabileceği
  endişesiyle çalışma yapmazken, kaya kütlelerinin düşüşünü gören vatandaşlar ise korkudan evlerine giremedi.
 • 4

  Olayın görgü tanıklarından ve doğduğundan beri mahallede ikamet eden 63 yaşındaki Salim Karacan, evinin hemen bitişiğinden gelen kaya
  parçalarının 3-4 dakika boyunca şiddetli gürültü çıkardığını belirterek, “Evde oturuyordum. 3-4 dakika süren gürültünün ardından kendimi evden kapıya attığımda taşları gördüm. Arabaya vurdu, evlerin üzerine düştü. Yolu da kapattı. Daha önce böyle birşeyle karşılaşmadık. İlk kez oldu. Korkudan evde de oturamıyoruz” dedi.
 • 5

  Emniyet güçlerinin de rapor tanzim edip aracında hasar olan vatandaşla ilgili tutanakları tutmasının ardından zabıta ekipleri bölgede durum tespiti yaptı. İlk belirlemelere göre vatandaşlara ait bir evin çatısı, bir evin de yan duvarı zarar görürken, kopan kaya parçalarının dere yatağına kadar önüne gelen herşeyi kırıp döktüğü gözlendi.
 • 6

  Olayın ardından mahalle yolu ulaşıma kapanırken, sabahın ilk ışıklarıyla Jeoloji mühendislerinden oluşan uzman ekibin yapacağı incelemenin ardından bölgede çalışma yapılacağı öğrenildi.
 • 7