Şehit kaymakam uğurlandı

Anadolu Ajansı

Sakarya Valiliğinde, Mardin'in Derik Kaymakamlığına PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırı sonucu yaralanan ve Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk (35) için tören düzenlendi.

 • 1

  Safıtürk'ün naaşı, dün getirildiği Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evinde dua edilip helallik alınmasının ardından Sakarya Valiliğine götürüldü.

  KAYMAKAMI ŞEHİT EDEN TERÖRİSTLER YAKALANDI

 • 2

  Buradaki törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile askeri erkan, polis ve vatandaşlar katıldı.
 • 3

  Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve şehit Safitürk'ün özgeçmişi okundu.

  Mardin Valisi Yaman, yaptığı konuşmada, meslek hayatındaki en zor konuşmalardan birini yaptığını söyledi.

 • 4

  Şehit Safıtürk'ün değerli ve çok çalışkan biri olduğunu belirten Yaman, "Yakışır bir şekilde hem kaymakamlık hem de belediye başkanlığını yürütüyordu. Herkesle beraberdi. Derik son 1 ay içerisinde çok büyük bir mesafe katetti. Terörle mücadelede en başta gelen meslektaşlarımızdan bir tanesiydi. PKK ile mücadelede çok önemli çalışmalar yapıyordu" dedi.
 • 5

  Safitürk'ün makamında terör örgütü PKK'nın menfur saldırısı sonucu şehit olduğunu anımsatan Yaman, "En kısa zamanda Fatih kardeşimin katillerinin bulunacağına söz veriyorum ve siz aziz milletimize baş sağlığı diliyorum" diye konuştu.
 • 6

  "BİR İNSAN, 'BENİ KIRDI, İNCİTTİ' DİYEMEZ"

  "BİR İNSAN, 'BENİ KIRDI, İNCİTTİ' DİYEMEZ"
  Bu sırada tabuta sarılan şehidin eşi Ayşegül Safitürk, "Aşkım sana şehitlik çok yakıştı. Bir kaymakam şehit olacaktı, o sen olmalıydın aşkım. Biliyordum en önde gittin aşkım. Şehit kaymakamım Allah senden razı olsun. Anneciğim göreceğiz, o bizimle, o bizi görüyor bebeğim. O bize şan, şeref bıraktı anneciğim. Bir insan 'Beni kırdı, beni incitti' diyemez. Biri gelsin, vallahi de billahi de yok" diyerek ağıt yaktı.
 • 7

  Safitürk'ün naaşı, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş'ın yaptığı duanın ardından cenaze namazının kılınacağı Kalaycı Merkez Camisi'ne doğru yola çıkarıldı.
 • 8

  Namazın ardından defnedilen şehit Kaymakam'ın cenazesine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katıldı.
 • 9

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu topraklar için bu millet çok şehit verdi. Bu alçaklar, bu ahlaksızlar, bu adiler zannediyorlar ki Kandil'de, şurada burada alçakça yaptıkları bu suikastlarla bir yere varacaklar. Varamayacaklar. Biz Muhammed Fatihlerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız. Allah'ın izniyle bunların kökünü kazıyacağız. Eğer bunların kökünü biz kazıyamazsak bunun hesabını indi ilahide veremeyiz" şeklinde konuştu.
 • 10

  Şehidin babası Asım Safitürk oğlunun cenaze namazını kıldırdı. Asım Safitürk oğlunun cenazesi başında yaptığı konuşmada, "Ölüm haktır ama kendi evladını kaybeden bir ölüm yüreklerin parçalanması. Bu çocuğum, 7'nci son çocuğumdur. Bugüne kadar hiçbir zorluk çıkarmadı karşıma. Böyle bir evladı kaybetmek elbette kolay değil. Buraya adım atan herkesi Allah hac sahibi eylesin. Benim canpare yavrum görevi başında hiç haberi yokken şehit olmuştur. Haklarınızı helal edin. Allah razı olsun" dedi. Asım Safitürk'ün konuşması sırasında Başbakan Binali Yıldırım'ın ağladığı görüldü.
 • 11

  Tören sırasında konuşurken güçlükle gözyaşlarını tutan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Muhammet Fatih Safitürk'ün hizmetleriyle milletin yüzakı olduğunu, ayrım gözetmeden hizmet edebilmek için çalışırken şehit olduğunu söyledi. Bakan Soylu Kaymakam Safitürk'ün hain ve alçak bir saldırı ile şehit edildiğini belirterek, "Bir mesai arkadaşım olarak Allah şahittir ki ben ondan razıyım. Ve inanıyorum ki milletimiz de ondan razı. Bir şeyi burada ilk kez söylüyorum. Muhammet Fatih kardeşim benim aynı zamanda akrabamdı. Bir bakanla bir kaymakamın o mesafesini hiç bozmadı. Akrabayız Muhammet Fatih ile" dedi.
 • 12

  "İÇİM CIZ ETTİ"

  "İÇİM CIZ ETTİ"
  HDP'nin sıralarında büyükelçileri görünce içinin cız ettiğini söyleyen Bakan Soylu şöyle konuştu:

  "Bilmenizi istiyorum ki o büyükelçiler, HDP'nin grup sıralarına oturduğu zaman içim cız etti. Eyvah dedim, terör örgütüne cansuyu veriyorlar, cesaret veriyorlar. Bir şeyi milletimiz çok iyi anladı. Bu ülkeye ihanet ettikleri için içeride olanların vekil, o gün koltuklarına oturanlar asiller. Onlar bu toprakların çocukları değiller."
 • 13

  Bakan Soylu'nun konuşması sık sık tekbir ve 'İdam istiyoruz' sloganlarıyla kesildi. Yaşadığı üzüntü nedeniyle güçlükle konuşan Soylu, "Dinimizin emri açıktır. Siz onları ölü sanırsınız ama onlar ölü değil, diridirler. O hep eşiyle, evladıyla, annesiyle ve bu milletle birlikte olacaktır. Bu bayrak dalgalandığı sürece onun üzerine sevgili Muhammet Fatih'in, 15 Temmuz şehitlerinin, bu ülkenin varlığı, huzuru için kendi bedenini feda etmekten çekinmeyen her şehidimizin adı yazılı olacaktır. Sabırlı olacağız inşallah. Milletimizin başı sağolsun. Hiç endişe etmeyin bu terörü öyle bir bitireceğiz ki, Allah şahittir ki kimse bir daha ağzına PKK lafını alamayacak. Bu milletimize namus sözüdür, şeref sözüdür. Kaymakam bey görevin tamamlanacaktır, rahat ol" dedi.
 • 14

 • 15

 • 16

 • 17

 • 18

 • 19

 • 20

 • 21