Yüce Divan kupasından 50 TL çıktı

Anadolu Ajansı

 • 1

  Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için TBMM Genel Kurulu'nda oturum düzenlendi.

  HABERE GİT

 • 2

  Saat 15.00'te açılan birleşim, saat 03.00'e doğru son ererken, Meclis, dört eski Bakan ile ilgili yaklaşık 12 saat mesai yaptı.

  Siyasi parti grupları, uzun aradan sonra Yüce Divan oylaması için Meclis'te tam kadroya yakın katılım sağladı ve salonda ve renkli görüntüler yaşandı.
 • 3

  Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevkinin reddedilmesini CHP ve MHP milletvekilleri alkışlayarak proteto etti.

 • 4

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, görüşmeleri izlemek üzere gündemdışı konuşmaların ardından Genel Kurul'a girdi.

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş görüşmeler sırasında salona gelerek kısa süre sonra ayrıldı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ilk oylama için oy kullanma işlemi başladıktan sonra Genel Kurul Salonu'na girdi.
 • 5

  CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur Meclis'e bavulla geldi. Onur'un, seyahatten oylama için döndüğü, havaalanından doğrudan Meclis'e geldiği öğrenildi.
 • 6

  Aralarında Hakan Şükür, Hami Yıldırım, Ertuğrul Günay, Süheyl Batum, Erdal Kalkan'ın da bulunduğu bazı bağımsız milletvekilleri gizli oylamaya katıldı.

  Ayrıca Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkanı İdris Bal, Elektronik Demokrasi Partisi Genel Başkanı Emrehan Halıcı, Millet ve Adalet Partisi Genel Başkanı İdris Naim Şahin de oylamaya katılırken, Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan ile Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise oylamaya katılmamayı tercih etti.
 • 7

  Yurtdışında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerine vekaleten Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan oy kullanırken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile ilk oylamada beş, diğer oylamalarda ise dört bakanın yerine de vekaleten oy kullanıldı.
 • 8

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, oyunu kullandıktan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaşarak selamlaştı. Şükür, bazı CHP ve MHP milletvekilleriyle de sohbet etti. 

  Görüşmeler sırasında AK Parti milletvekillerinin oturduğu bölümde iki sıraya "Hoşgeldin Torinolu" yazan kağıtlar konulması sonrasında Şükür, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından "Hoşbulduk hırsız seviciler" mesajını paylaştı.

  AK Parti Gaziantep Miletvekili Şamil Tayyar'ın "içimizdeki ihanet şebekesi" şeklindeki twiti, kulislerde sohbet konusu oldu.
 • 9

  Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oylamasında oy kupasının içinden 50 lira çıktığını belirterek, paranın Hazine'ye irat kaydedileceğini söyledi.

  Bunun üzerine bazı muhalefet milletvekilleri espri yaparken, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal parayı kendisinin koyduğunu belirterek, "ihtiyaçları vardır diye" ifadesini kullandı.
 • 10

  Oylamaların ardından sonuç kulislerde tartışılırken, AK Parti'nin ne kadar fire verdiği konusunda görüşler ifade edildi. Bazı AK Parti milletvekilleri, Bayraktar'ı en çok ret oyunu almasından ötürü kutladı.
 • 11

 • 12

  Son oylamanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra MHP sıralarına gelerek Genel Başkan Devlet Bahçeli ve milletvekilleriyle tokalaştı. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kısa süre sohbet etti.
 • 13

  İktidar kulisinde milletvekillerine meyve, muhalefet kulisinde ise kebap ikram edildi.
 • 14