13 dalda Oscar adayı olan The Shape of Water Lord of the Rings'i geçebildi mi?

ntv.com.tr

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Oscar ödüllerini kazananları açıkladı. Oscar'a 13 dalda aday gösterilerek Lord of the Rings ile aynı kaderi paylaşan ve ulaşılması güç bir başarı elde eden The Shape of Water (Suyun Sesi) gecenin galibi oldu. Ancak 4 ödül alan Guillermo del Toro'nun iddialı filmi, Lord of the Rings'in bu alandaki başarısını geçemedi.

 • 1

  Bu yıl 90'ıncısı düzenlenen Oscar ödülleri sahiplerini buldu. 13 dalda ödüle aday gösterilen The Shape of Water (Suyun Sesi) 4 ödülle gecenin galibi oldu. 

 • 2

  Ancak The Shape of Water'ın; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödülleri Lord of the Rings'i geçmesine yetmedi.
 • 3

  Oscar tarihinde bugüne dek yalnızca TitanicLa La Land ve All About Eve filmleri ödülleri deyim yerindeyse silip süpürdü. Fantastik film dalında ise bu kadar çok dalda ödüle sadece Mary Poppins, The Curious Case of Benjamin Button ve The Lord of the Rings aday gösterildi.
 • 4

  Bunların içinde The Shape of Water'a en çok benzeyen yapım ise şüphesiz 2001 yapımı The Lord of the Rings.
 • 5

  Peter Jackson yönetmenliğindeki efsanevi fantastik film The Lord of the Rings, o dönem izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştı. Akademi de bu beğeniyi serinin ilk filmi Yüzük Kardeşliği'ni 13 dalda ödüle aday göstererek karşılık vermişti.
 • 6

  İlk sene yalnızca en iyi sinematografi, en iyi makyaj, en iyi müzik ve en iyi görsel efekt dallarında ödül kazanan yapım devam filmi olan İki Kule ile 6 dalda adaylıklatan yalnızca ikisini kazanarak bir düşüş yaşamıştı.
 • 7

  Serinin son filmi olan 2003 yapımı Kralın Dönüşü ise kelimenin tam anlamıyla ödül törenine damgasını vurmuş ve aday gösterildiği 11 dalın tamamında Oscar heykelciğini kaldırarak efsanevi bir kapanışa imza atmıştı.
 • 8

  Siz de iki filmi fantastik kurgu anlamında birbirine yakın buluyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Sinemaseverler tarafından oldukça beğenilen del Toro evreni Tolkien'in evreniyle aynı efsanevi kaderi paylaşacak mı sorusunun cevabı da belli oldu. 4 dalda Oscar kazanan The Shape of Water, The Lord of the Rings'in rekorunu kıramadı.