Avlu’da dikkat çeken kitap: Bin Muhteşem Güneş

ntv.com.tr

Demet Evgar’ın başrolde yer aldığı Star TV’nin sevilen dizisi Avlu’nun dün akşam ekrana gelen bölümünde Khaled Hosseini’nin ‘Bin Muhteşem Güneş’ adlı kitabından alıntılara yer verildi.

 • 1

  Star TV’nin sevilen dizisi Avlu’nun dün akşam ekrana gelen bölümünde Khaled Hosseini’nin ikinci romanı romanı ‘Bin Muhteşem Güneş’ten alıntı yapıldı.

 • 2

  Dizinin birkaç bölümünde yer verilen kitap, son bölümde de Deniz (Demet Evgar) karakterinin elinde görüldü. Kitap, Afganistan topraklarında iki kadının kesişen yaşamları, Afgan kadınların çektikleri zorlukları, savaşın getirdiği çaresizlikleri, ayrılıkları, acıları ve dostlukları konu alıyor.

 • 3

  Etkileyici kitaptan dizide yer alan alıntılar şöyle:

   

  "....Aklına Nana’nın bir keresinde söylediği şey geldi. Her bir kar tanesinin, dünyanın bir yerinde haksızlığa uğrayan bir kadının ağzından dökülen bir ‘ah’ olduğu… Bütün bu iç geçirmeler gökyüzüne yükseliyor, bulutlar halinde toplanıyor, sonra minicik parçalara bölünüp, sessizce aşağıya, insanların üzerine yağıyordu. Bütün bunlar, bizim gibi kadınların neler çektiğinin göstergesi demişti… Başımıza gelen her şeye nasıl da sessizce katlandığımızın…” 

 • 4

  “Belki de yüreksizlerin asıl cezası budur: Gerçeği iş işten geçtikten sonra... Artık yapılabilecek hiçbir şey kalmadığında görmek, anlamak... Kuru çorak bir arazide, arzulamanın ve dövünmenin uzağında, hayallerin ve hayal kırıklıklarının ötesinde, orada geleceğin hiçbir önemi yoktu, geçmişse yalnızca tek bir ders içeriyordu: Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir... Tek bir marifet gereklidir, o da tahammül... Sabretmek... Katlanmak!”

 • 5

  “Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimiz. Sonra birden erkeğin yüzünü hatırladı Meryem… Bu adamda alttan alta acılı, yaralı bir şeyler seziliyordu; üzerine bir kat sevecenlik cilası vurulmuş bir hayal kırıklığı ve yenilmişlik derken içinden bir ses ona dedi ki; ‘Ama sen gene de şunu hiç unutma Meryem, bir erkeğin kalbi fesat, habis bir şeydir. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz. Sana yer açmak için genişlemez!’”

 • 6

  “Zaman, yangınların en acımasızıdır, diye düşündü Meryem; sonra birden o sözleri hatırladı; sevgi, insanın yüreğinden çıkan sessiz çığlıklardır, bazen bunu sevdiğiniz insanlar bile duymaz!”