Dövme: Tendeki desen

National Geographic

Bedeni boyalarla süsleme, dövme, piercing... İnsanoğlu nasıl oldu da asıl giysisini, yani tenini süslemeyi seçti? Ne zaman buna karar verdi? Dövme nerede, neye karşılık geldi? Hangi uygarlıklar, ne zaman dövmeyi lanetledi?

 • 1

  Bedeni boyalarla süsleme, dövme, piercing... İnsanoğlu nasıl oldu da asıl giysisini, yani tenini süslemeyi seçti? Ne zaman buna karar verdi? Dövme nerede, neye karşılık geldi? Hangi uygarlıklar, ne zaman dövmeyi lanetledi?

   
  Tüm sırtı kaplayan bu dövmenin işlenmesi için 70 saatten uzun bir süre boyunca çalışıldı. Dövmede bir araya gelen figürler arasında ünlü oyuncu Jack Nicholson ve "It" filminin ana karakteri palyaço da yer alıyor.
 • 2

  Dövme, gündelik hayatın bir parçası olarak tarihsel yolculuğuna devam ediyor. Günümüzde toplumsal atıftan çok, kişisel bir dışavarım niteliğinde olan beden sanatı, evlenmek üzere olan bir gelinin kolunu süslüyor.
 • 3

  Tayland, Wat Bang Phra Budist Tapınağı’nda dövme sanatı bedenlere aktarılıyor. Tapınak her gün bedenlerini süslemek için gelen onlarca insana ve “dövme keşişleri”ne ev sahipliği yapıyor.
 • 4

  Ayrıntılı bir şekilde ve canlı renkler kullanılarak işlenen kurukafa dövmesi kafatasını kuşatıyor.
 • 5

  Mohavk lideri Sa Ga Yeath Qua Pieth Tow’un 1710’da yapılan yağlıboya portresi, Amerika Yerlileri’ne özgü dövmelerin en güzel örneklerinden birini gözler önüne seriyor.
 • 6

  Bilim dünyası, Anadolu ve Mezapotamya’da dövme uygulamalarına ilişkin kesin bir bilgiye sahip değil. Bedeni kırmızı motiflerle süslenmiş bu tanrıça heykelciğinin yanı sıra diğer bazı heykelciklerin gövdelerinde de görülen süslemeler, erken dönemlerde dövmenin varlığına işaret ediyor.
 • 7

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da uygulanan geleneksel dövme sanatının figürleri çoğunlukla ait olunan aşiretin sembolü oluyor. Dövme yaptırmanın güzellik, yoğunluk ve kullanılan figürlerin zorluğu paralelinde maddi ve manevi bedelleri vardı.
 • 8

  Farklı dövme şekilleriyle bezenmiş kadın şeklindeki bu toprak kap, Kalkolitik Dönem kadınlarının dış görünüşü, giysileri, mücevherlerini yansıtıyor. Kabın üst kesimi bir büstü, alt bölümü ise, geniş kalçalara sahip hamile bir kadın badenini andırıyor.
 • 9

  Kazuo Oguri tarafından kağıt üzerinde suluboyayla tasarlanan bu Anka kuşu dövmesi, Japon dövme tekniğinin renk, form, gölge ve ışık kullanımı açısından diğer uygulamalardan ne denli farklı olduğunun kanıtı. Ayrıntıların sabırla işlendiği tasarımlargenellikle cesareti sadakat, fedakarlık gibi öğelerle bağdaştırılıyor.
 • 10

  1995 yılında Ver Kal’dijin (Yukarı Kal’dijin) mezarlığındaki 3 numaralı kurgandan V.I. Molodin tarafından çıkarılan erkek savaşçı mumyasının bedenindeki dövmeler zamana meydan okuyor. Aynı bölgede bulunan mumya dövmelerinin birçoğunu hayvan figürleri oluşturuyor.
 • 11

  Maya zanaatkar, kireçtaşından bir dikilitaş hazırlıyor. Önemli olaylrın kaydını tutmak için kullanılan bu taşın üzerindeki ayrıntılar sanatçının vücudunu süsleyen dövmeler ile benzerlik gösteriyor. Mayalar için dövme, savaştaki başarının yanı sıra dayanıklılık, cesaret gibi değerleri temsil ediyor.
 • 12

  Polinezyalılar tarafından olabildiğince doğuya taşınan dövme sanatı, Paskalya Adası’nda da önemli bir role sahipti. Kabile liderlerinin seçkisisonucunda en güzel dövmeye sahip olanlar bir tepeye çıkarılıpvücutları sergilenirken, kötü bir şekilde dövmelenmiş olanlar da başka bir tepeye çıkarılır ve kendileriyle alay edilirdi.
 • 13

  Devamını National Geographic Türkiye'nin Şubat sayısında veya iPad-iPhone edisyonunda okuyabilirsiniz.