En büyük 10 çevre felaketi

İnsanların dünyaya verdikleri en büyük zararlar

 • 1

  Çernobil

  Çernobil
  Tarihin en büyük nükleer santral felaketi olan Çernobil sızıntısı, 26 Nisan 1986’da gerçekleşmişti. Rusya ve Ukrayna’nın dışında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, tüm Karadeniz ülkelerini etkileyen felaketin etkileri yıllarca sürdü.
 • 2

  Bhopal

  Bhopal
  2 Aralık 1984 gecesi Hindistan'da Union Carbide adlı zirai ilaç fabrikasındaki kaza sonucunda 45 ton zehirli atık çevreye yayıldı. Birkaç saat içerisinde binlerce insan öldü. Toplamda 15000 insan hayatını kaybetti.
 • 3

  Kuveyt petrol yangınları

  Kuveyt petrol yangınları
  Körfez Savaşı'nı kazanamayacağını anlayan Saddam Hüseyin, Kuveyt petrollerini kimsenin kullanmasını istemedi ve petrol çukurlarını ateşe verdi. Alevler 7 ay boyunca sönmedi.
 • 4

  Love Canal atıkları

  Love Canal atıkları
  1940-50 arasında, Amerika'da Niagara Şelalesi yakınlarındaki Love Canal kasabasına gömülen endüstriyel atıklar, 1970'lerde evlerin bahçelerinde yüzeye çıkmaya başladı. 1978'de bölgenin yaşamaya uygun olmadığına karar veren hükümet kasabayı boşalttı. Yüzlerce kişi evlerinden oldu.
 • 5

  Exxon Valdez petrol sızıntısı

  Exxon Valdez petrol sızıntısı
  24 Mart 1989'da Exxon Valdez adlı petrol tankeri, Alaska'nın Prince William Sound bölgesi kıyılarında karaya oturdu. Çevreye yayılan 10.8 milyon galon petrol 11.000 insanı bölgeyi terk etmeye zorladı.
 • 6

  Tokaimura nükleer santral kazası

  Tokaimura nükleer santral kazası
  30 Eylül 1999'da Japonya'nın en büyük nükleer felaketi yaşandı. Uranyumu karıştırırken hata yapan üç mühendisten birisi anında öldü. Birkaç dakika içerisinde diğer mühendislerin mideleri bulanmaya başladı daha sonra elleri ve yüzleri kızarmaya başladı ve kısa bir süre sonra öldüler.
 • 7

  Aral Gölü

  Aral Gölü
  Orta Asya'da bir gemi mezarlığı var. Bir zamanlar Özbekistan ve Kazakistan arasında uzanan Aral gölü, Sovyet rejiminin gölün kaynaklarını engelleyen projeleri sebebiyle, yüzde 90 oranında kurudu. Şimdi gölün yerinde tuz ve kum yatağı var ve fırtınalarla çevreye zarar veriyor.
 • 8

  Seveso patlaması

  Seveso patlaması
  1976'da İtalya'nın Seveso kasabasındaki bir kimya şirketindeki patlamanın ardından çevreye bir dioksin bulutu yayıldı. Önce hayvanlar ölmeye başladı. Birkaç hafta sonra kasaba boşaltıldı. Bugün felaketin olduğu yerde bir park bulunuyor.
 • 9

  Minamata Hastalığı

  Minamata Hastalığı
  Japonya'nın Minamata körfezini kirleten Chisso Corp adlı plastik şirketi sebebiyle bölgede yaşayan kediler garip davranmaya başladı. Kedilerin anlamsız hereketlerine "kedi dansı hastalığı" adını takan bölge halkı, daha sonra hastalıktan etkilenmeye başladı. Hastalık konuşma bozukluğu motor faaliyetlerinin aksaması ve uzuvların kontrol edilememesi gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.
 • 10

  Three Mile Island nükleer santrali

  Three Mile Island nükleer santrali
  Amerika'da Harrisburg'da gerçekleşen kazada Three Mile Island nükleer santralinin bir bölümü eridi. Olay Amerika'nın en büyük nükleer felaketi olarak bilinse de kimse hayatını kaybetmedi ve santral hala çalışıyor.