En garip rekorlar

İnsanlar Guiness Rekorlar Kitabı'na isimlerini yazdırabilmek için çok değişik yollar deniyor. İşte bu garip rekorlardan bazıları...

 • 1

  Yüz bakımı

  Yüz bakımı
  Dünyanın en kısa insanı, dünyanın en yaşlı ikizleri, en yükseğe zıplayan adam artık alıştığımız dünya rekorlarından. Peki ya en uzun tırnaklı insan, şemsiyelerle yapılan en büyük yapboz gibi alışılmadık rekorlar? İşte Guinness'in en garip rekorlarından bazıları...

  28 Temmuz 2013 tarihinde Tayvan’ın başkenti Taipei’de 1,213 kişi 10 dakika boyunca yüz bakım maskesi takarak dünya rekoru kırdı.
 • 2

  En uzun tırnak

  En uzun tırnak
  Düşes lakaplı Chris Walton en uzun tırnak rekorunu elinde tutuyor. 18 yıldır itinayla uzattığı sol el tırnakları toplam 3, sağ el tırnakları ise 2.92 metre uzunluğunda.
 • 3

  Hulohop çevirme

  Hulohop çevirme
  4,483 kişi 7 dakika boyunca hulohop çevirerek Guinness Dünya Rekorları’na girmeyi başardı. Rekor, Şubat ayında Bangkok’taki Thammasat Üniversitesi stadyumunda kırıldı.
 • 4

  En çok kaşık

  En çok kaşık
  “İnsan Vücudunda En Çok Kaşık” rekorunun sahibi Gürcistanlı Etibar Elchiyev, vücuduna 50 metal kaşığı mıknatıslayarak yerleştirmeyi başarmıştı.
 • 5

  Karda en uzun süre kalma

  Karda en uzun süre kalma
  Bir başka çılgın rekor da Çinli Jin Songhao’ya ait. Songhao, Ocak 2011’de vücudu tamamen karla temas halindeyken 46 dakika 7 saniye geçirerek adını Guinness Dünya Rekorlar’ına yazdırmayı başardı.
 • 6

  En çok pilav

  En çok pilav
  Costa Rica’da 52 aşçı, 1 ton 360 kg ağırlığında Kanton usulü pilav pişirerek 7 bin kişiyi doyurdu ve pişirdikleri pilavın miktarıyla bir rekora imza attı.
 • 7

  Testereli jonklör

  Testereli jonklör
  2009 Haziranında Slovakyalı Milan Roskopf, 3 elektrikli testereyi 62 kez elinde bir jonklör gibi çevirerek kendi rekorunu egale etti. Roskopf, önceki rekorunda testereleri 35 kez çevirmişti.
 • 8

  Eğlence trenindeki çıplaklar

  Eğlence trenindeki çıplaklar
  Güney İngiltere’de 102 kişi çıplak olarak eğlence trenine binince 'bir eğlence trenine çıplak olarak binen en fazla kişi' rekorunu kırdı.
 • 9

  En ağır soğan

  En ağır soğan
  “Dünyanın en ağır soğanı” rekoru Eylül 2011’de İngiliz Pete Glazebrook tarafından kırıldı. Glazebrook’un yetiştirdiği soğan tam 7,7 kg ağırlığında.
 • 10

  Arılardan elbise

  Arılardan elbise
  Çinli arı yetiştiricisi She Ping’in vücudu 33 kg ağırlığında 331 bin arı ile kaplanınca Ping adını rekorlar kitabına yazdırmış oldu. Bir öceki rekor sahibi, 26 kg ağırlığındaki arıyı bedeninde taşıyabilmişti.
 • 11

  Şemsiyelerle yapılan en büyük yapboz

  Şemsiyelerle yapılan en büyük yapboz
  Çin’in Qingdao plajında 900 şemsiyesiyle oluşturulan ejderha figürü, “şemsiyelerle yapılan en büyük yapboz“ rekorunu kırdı.
 • 12

  En uzun 'mohikan' saçı

  En uzun 'mohikan' saçı
  Japon moda tasarımcısı Kazuhiro Watanabe “en uzun mohikan modeli saç” (kenarı kazınmış saç modeli) rekoruyla tanınıyor. Watanabe’nin saçı Eylül 2012’de 1,13 metre olarak ölçülmüştü.
 • 13

  350 metrelik bayrak

  350 metrelik bayrak
  En büyük bayrak rekoru ise Romaya’ya ait. Mayıs ayında Bükreş yakınlarındaki Clinceni’de sergilenen bayrağın boyu 350 metre, eni 225 metre uzunluğunda.
 • 14

  İki dalda rekor

  İki dalda rekor
  Singapur’da bir otelin içerisindeki akvaryum iki dalda Guinness Dünya Rekorları’na girmeyi başardı. Akvaryum, içinde barındırdığı 80,000 deniz canlısı, 800 tür ve 42.9 milyon litre su ile dünyanın en büyük akvaryumu olmanın yanı sıra dünyanın 'en geniş akrilik seyir vitrini' rekorunu da elinde tutuyor.
 • 15

  En kalabalık 'sumo güreşçisi' topluluğu

  En kalabalık 'sumo güreşçisi' topluluğu
  Haziran 2010’da Londra’daki Battersea Park’ta bir hayır etkinliği için toplanan Sumo güreşçisi kostümlü insanlar da bu alanda bir rekora imza attı.