Felaketten 5 yıl sonra tsunami anıları

Japonya'da yaşanan tsunamiden sağ kurtulanlar, sular altında kalan yaşamlarıyla birlikte poz veriyor.

 • 1

  Japonya'da yaşanan tsunamiden sağ kurtulanlar, sular altında kalan yaşamlarıyla birlikte poz veriyor. 

  Otsuçi’de aile bireyleri, 2011’deki deprem sonrasında oluşan tsunaminin yerle bir ettiği evlerinden geriye kalan enkazın üzerinde oturuyor.

 • 2

  Fotoğrafçı Alejandro Chaskielberg, Otsuçi’ye yaptığı ilk ziyarette Koiçi Miura (soldan ikinci), Takanobu Sasa (sağdan ikinci) ve akrabalarından, tsunami sonrası harap hale gelmiş kasaba limanında poz vermelerini istemiş.
 • 3

  Yıkıntılardan kurtarılmış bir aile albümü –o kadar ıslanmıştı ki ağırlığı 9 kiloyu buluyormuş– Chaskielberg'in fotoğraf renklendirme işleminde ihtiyacı olan renk paletini sağlamış.
 • 4

  Felaketten üç yıl sonra, beş sörfçü –(soldan sağa) Satoşi Tsuçizava, Kei Sugimoto, Hiroşi Sugimoto, Yuya Miura ve Rieko Sugimoto– Kirikiri Sahili’nde tsunaminin tahrip ettiği koruyucu bariyerin yanında duruyor. Chaskielberg bu samimi gece portrelerini oluşturmak için yerel halktan eskiden yaşadıkları, çalıştıkları veya eğlendikleri yerlerde poz vermelerini istemiş. “Onlar için ruhani bir an yaratmak istedim,” diyor. “Fotoğrafları çekerken bunu hissedebiliyordum.”
 • 5

  Yerel bir koruma derneğinin Otsuçi Koyu’ndaki limanda oturan üyeleri, bereketli balık avı sezonu için her yıl yapılan geleneksel dans gösterisinin bir parçası olan kaplan kostümlerini giyiyor. 2011 yılındaki tsunamide yükselen deniz suları 6,5 metre yüksekliğindeki dalgakıranı aşarak bir köprüyü yıktı ve bir diğerine de zarar verdi. Birçok kent sakini, tsunaminin yarattığı yıkımda geçim kaynaklarını yitirdi. Bugün Otsuçi yaralarını sarıyor, ama yeniden inşa süreci birkaç yıl daha alacak. 

  Devamını National Geographic Türkiye'nin Mart 2016 sayısında veya iPad/iPhone/Android edisyonlarında okuyabilirsiniz.