Fidel Castro'nun torununun lüks yaşamı

Küba devriminin efsane lideri Fidel Castro torunu Tony Castro'nun lüks yaşamı dikkat çekti. Sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunan Torun Castro özellikle ülke vatandaşlarının tepkisi üzerine bazı paylaşımlarını sildi.

 • 1

  Küba devriminin önderi Fidel Castro'nun torunu Tony Castro, lüks hayatını sosyal medyadadan gözler önüne serdi.
 • 2

  Sosyal medyadan uzak olan Castro ailesinin aksine 20'li yaşlarındaki Tony Castro, Instagram hesabında gezdiği ülkelerden fotoğraflar da paylaşıyor.
 • 3

  Kız arkadaşlarıyla beraber Meksika, İspanya gibi ülkelere tatile de giden Castro buradan da paylaşımlarda bulundu.
 • 4

  Partilerde yer aldığı ve lüks turlara çıktığı görülen Torun Castro, hesabının dikkat çekmesi ve özellikle Kübalı vatandaşların tepkileri üzerine bazı paylaşımlarını sildi.
 • 5

  Tony Castro'nun ülkede yoksulluk hakimken lüks hayat yaşamasına tepki gösteren Kübalılar, dedesinin yolundan gitmediğini iddia ederek ondan utanacağını belirten mesajlar attı.
 • 6

  FIDEL CASTRO KİMDİR?

  FIDEL CASTRO KİMDİR?

  Fidel Castro 13 Ağustos 1926 yılında Küba'nın Mayari şehrinde doğdu. Aşçı bir annenin çocuğu olan Castro, Hristiyan Katolik okulunda eğitim gördü. 1945 yılında Havana Üniversitesi'ne girdi. Burada hukuk eğitimi aldı. Bu sırada iktidarda bulunan Flugencio Batista ülkeyi sıkı yönetimle idare etmekteydi. Fidel Castro mevcut hükümeti devirmek için yaklaşık 200 kişilik bir gerilla grubu oluşturdu. 


  1957 yılında Santiage De Cuba'daki Moncada askeri kışlasına saldırarak çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdi. Fakat gönderilen destek kuvvetleriyle Castro'nun grubundakilerin tamamına yakını öldürüldü. Fidel Castro bu çarpışmada esir düştü. 15 yıllık bir hapis cezasına çarptırılarak hapishaneye götürüldü. Ancak 1 yılın ardından General Batista tarafından ilan edilen genel bir af ile serbest kaldı. Castro devrim fikirlerinden vazgeçmeyerek Meksika'ya gitti.

 • 7

  Burada yeniden kendine bir örgüt kurdu. Aynı zamanda büyük devrimcilerden biri olan Che Guevera ile tanışarak yakın bir dostluk kurdu. Zamanla halkında büyük desteğini kazanan Castro, 1 Ocak 1959 yılında Flugencio Batista rejimini devirdi. Kendisini yeni Küba ülkesinin lideri ilan etti. İlk işi toprak reformu yapmak oldu. Bu karar özellikle ABD tarafından büyük tepkiyle karşılandı. 31 Ocak 1961 yılında Amerika Birleşik Devletleri Küba'ya amborgo koydu. Ticaretinin büyük bir kısmını şeker ticaretinden kazanan bu ülke ürünlerini dönemin bir diğer önemli aktörü Sovyetler Birliği'ne satmaya başladı.

  Bunun üzerine ABD, Castro'yu iktidardan indirmek için Küba'yı deniz ablukasına alarak Domuzlar Körfezi Çıkarması'nı başlattı. Bu olay Amerika ve Sovyet Rusya arasında neredeyse bir nükleer savaşa sebep oluyordu. 

  Gerilim ablukanın kaldırılmasıyla son buldu. Fakat CIA tarafından Fidel Castro'ya yönelik yüzlerce suikast girişiminde bulunuldu. Ancak hepsinde de başarısız olundu. Fidel Castro Küba'yı yarım asır boyunca yönettti. Sağlık sorunlarının artmasının ardından, görevi 2008 yılında en çok güvendiği isme, kardeşi Raul Castro'ya devretti.

  Raul Castro'nun liderliğinde Küba'da çok sayıda değişim yaşandı. Bunlardan en büyüğü, 50 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri ile diplomatik ilişkilerin başlatılması oldu.
  Castro küçük bir Karayip ülkesi olan Küba'yı tüm dünyada potansiyel bir sembole dönüştürmüştü.

  Fidel Castro 2016 yılında 90 yaşında hayatını kaybetti.