Game of Thrones'un 5'inci sezonunda neler yaşanmıştı?

ntv.com.tr

Game of Thrones (Taht Oyunları) 6'ncı sezonu ile 24 Nisan'da hayranları ile buluşacak. Peki milyonlarca izleyiciyi ekrana kilitleyen dizinin bir önceki sezonunda neler yaşanmıştı. Hafızanızı tazelemeniz için 5'inci sezonda yaşanan önemli olayları sizler için derledik.

 • 1

  Game of Thrones yapımcıları 5. sezon başlar başlamaz çok didaktik ilerlediği, aksiyon sahnelerine doğru düzgün yer verilmediği gibi eleştirilere maruz kaldı. Son 3 bölümde izleyenleri yerlerine mıhlayan sahneler sağ olsun, Game of Thrones bir sezonu daha alnının akıyla geride bırakmış oldu. Fakat işin garibi son bölümlere gelene kadar pek çok şok edici gelişme yaşanmıştı bile. İzleyicinin çıtasını her sezonda biraz daha yükselten Game of Thrones'ta neler oldu neler, hep beraber keşfedelim. 

 • 2

  Sur'un ötesinin kralı Mance Rayder, Demir Taht'ın gerçek varisi olduğunu iddia edenStannis karşısında eğilmeyeceğini açıklayınca, kazığa geçirilip ateşe atıldı. Ağır ağır, çığlıklar eşliğindeki ölümü bir gösteriye dönüşecekti ki, onurlu Jon Snow, kalbine sapladığı bir okla Mance'i bu işkenceden kurtardı. Yabanıllar kralsız, Jon da müttefiksiz kaldı. 

 • 3

  Arya'nın 4. sezon finalinde yollara düşmesinin ardından Jaqen H'ghar'a kavuşacağını uman bizler heyecanımıza hakim olamamıştık. Ancak karşımızda bulduğumuz adamın Jaqen olduğunu anladığımız an kendimize hakim olamadık. Arya'nın bile tanımadığı bu adam bize Jaqen'in bahsettiği 'Yüzsüz adam olmak' misyonunun gerçek anlamını göstermiş oldu. 

 • 4

  Kargalar'ın başına geçer geçmez kendine direnen ilk adamın kellesini koparacağını kim tahmin edebilirdi ki? Jon ki Stark'ların kanını taşıyan, Jon ki onuru için yaşayan, Jon ki adaleti korumak için canını sakınmayan... Janos Slynt, Jon'un hiddetinden nasibini alan ilk Gece Nöbetçisi olarak tarihe adını yazdırdı. 

 • 5

  Baratheonlar'a hizmet edip, Joffrey'nin tahta geçmesiyle görevinden istifa eden Sör Barristan Selmy, tahtın asıl sahibi olduğuna inandığı Daenerys'in yanında yerini alınca, hepimizin içi rahat etmişti. Targaryenler'e yıllarca hizmet eden ve unvanını sonuna kadar hak eden Selmy, güvendiği dağlara karlar yağan Daenerys'in sağ kolu olmuştu. Harpiya'nın Oğulları tarafından katledilerek Game of Thrones'a veda edene kadar... 

 • 6

  Tyrion'ı esir alıp, Khaleesi'sine elinde mükemmel bir hediye ile dönmeyi arzulayan Jorah, kestirmeden gitmeye çalışınca Taş Adamlar'ın saldırısına maruz kaldılar. Bileğinden yaralanan ve bunu kimseye çaktırmamak için akla karayı seçen Jorah, acılarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Üstelik tedavisi mümkün olmayan bu hastalık nedeniyle Khaleesi'sine kavuşamayacağını bilse de onun yanına doğru yol almaya devam etti. 

 • 7

  Zavallı Sansa'nın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi desek yeri ama bu sezon Sansa'nın yolu Ramsay Bolton ile kesişince acınası bir evlilik ve kabuslara girecek bir "ilk gece" yaşadı. Kitaplarda olmayan ve dizinin hayranlarının da büyük tepkiyle yaklaştığı bu sahneye George R.R. Martin'in açıklaması; "İlk sezondan beri kitaplarla dizi arasında büyük değişiklikler olmaya devam ediyor. Ben her zaman kelebek etkisinin üzerinde durmaya çalışıyorum, yani küçük değişikliklerin büyük etkilerinin altını çiziyorum. HBO'nun yazarları çok karışık ve uzun, hatta sonu daha gelmemiş bir kitap serisini 40 saatten uzun bir sürede anlatmaya çalışıyorlar. Hikayenin akışını mümkün kılmak için bu gibi değişiklikler yapmak, karakterlerin gelişimini sunmak için gerekli olabiliyor" şeklindeydi. Ancak Sansa, bu dehşet verici olaya rağmen, güçlü ve gittikçe önem kazanan bir karakter olmaya doğru ilerliyor. 

 • 8

  Cersei dizinin en nefret edilen karakterlerinden biri. Kocasını, ağabeyi ile aldatmış, Joffrey gibi bir psikopat yetiştirmiş ve kendi hırsları uğruna Ned Stark'ın kellesi başta olmak üzere pek çok başı gövdesinden ayırmış bir kadın. Tyrell hanesinin cingöz ve kafayı kraliçe olmaya takmış kızı Margaery ile baş edemeyince soluğu Westeros'un radikal dindarlarının yanında aldı ve onlarla işbirliği yaptı. Ancak kabağın kendi başına patlayacağını hiç düşünmedi. Cersei'nin sürüklenerek Yüksek Rahip'in odasından götürülmesi içimize su dökse de şaşkınlık içinde izlediğimiz bir sahneydi. 

 • 9

  Dizinin 8. bölümünde gerçerkleşen pek çok olay izleyicileri şaşkınlıktan bayılacak hale getirdi. Jon Snow'un Yabanıllar'ın yanına gidip açık yüreklilikle Mance'in ölümünün sorumluluğunu üstlenmesi, ileri gelenleri ikna edememesi ve ardından yaşanan Ak Yürüyen saldırısı... Jon Snow, kahramanca bir Ak Yürüyen'i toza çevirmeyi başarırken, ardında zombiye dönmüş bir Yabanıl ordusu bıraktı. Ak Yürüyenler'in lideri ellerini kaldırır keldırmaz da yüzlerce Yabanıl buz mavisi gösleriyle kıyıdan uzaklaşan Gece Nöbetçileri ve yaşlı ve çocuklardan oluşan Yabanıl yakınlarına bakıyordu. Aralarında Karsi'nşn olduğunu görmek de açık yaramıza tuz bastı. 

 • 10

  Daenerys ve Tyrion'ın yoldaşlığı pek çok Game of Thrones hayranının heyecanla beklediği bir olaydı. Ancak, Jorah'ın gönderilmesiyle başlayan ve Dövüş Çukuru'nda yollarının tekrar kesişmesiyle gelişen olaylar öngörülmüş değildi. Zavallı Jorah Khaleesi'sinin hayatını kurtardı kurtarmasına ama sahnenin kahramanı annesini sırtına alarak uzaklaşan Drogon'dan başkası değildi. 

 • 11

  Sosyal medyadaki takipçilerimizden birden alıntı yaparak konuya "Stannis mi, Satanist mi anlamadık" cümlesiyle giriyoruz. Melisandre bir süredir başının etini yediği Stannis'i Winterfell'i almak için kral kanı taşıyan kızını ateşe atma konsuunda ikna etmeyi başardı. Davos'u Sur'a gönderen Stannis, şirin mi şirin kızı Shireen'i ölüme gönderirken, Game of Thrones hayranları arasında kazandığı saygıyı da kaybetmiş oldu.