Gözde Türkpençe: Hayal kurmak vazgeçilmezim

Geçtiğimiz hafta final yapan Cesur ve Güzel'in Banu’su Gözde Türkpençe, dans tutkusunu, hayallerini ve hedeflerini anlattı.

 • 1

  Dokuz yıldır Dans Akademik’te miniklere bale ve modern dans eğitimleri veren Gözde Türkpençe, geçtiğimiz hafta öğrencileriyle yıl sonu performansı için sahneye çıktı. Flamenko kostümüyle başka bir kimliğe bürünen sanatçı Milliyet'ten Gezem Coşkunarda'ya konuştu. İşte Türkpençe'nin dans üzerine sohbetinden satırbaşları:
 • 2

  Küçükken hayaliniz dansçı olmak mıydı, oyuncu olmak mıydı?

  Aslında küçükken hayalim babam gibi mimar olmaktı fakat altı yaşında baleye başladıktan sonra zamanla sahneye bağımlı hale geldim diyebilirim.
 • 3

  Bütün bir sezon hem bale öğretmenliğini hem de diziyi bir arada yürüttünüz, zor olmadı mı?

  Ben yıllardır bu şekilde çalışıyorum, o yüzden artık alıştım; projenin başında biraz zorlanıyoruz fakat sonrasında set programı rayına oturunca organize olmak o kadar da zor olmuyor.
 • 4

  Bale dışında hangi türde dans eğitimleri veriyorsunuz?

  O yılki talebe göre modern dans ve street jazz dersleri de veriyorum ama klasik bale sınıflarım her yıl düzenli devam ediyor.
 • 5

  Dans ederek büyüyen çocukların hayatta ne gibi avantajları oluyor? Öğrencilerinizde neler gözlemliyorsunuz?

  Dans eden çocukların konsantrasyon ve ritim duyguları kuvvetleniyor, bu da özellikle okul hayatlarında ve ileride iş hayatlarında daha başarılı olmalarında rol oynuyor. Öncelikle öğrencilerimle yakın bir ilişkim vardır, zaman zaman ablaları zaman zaman öğretmenleri gibi görüyorlar beni, bu da ilişkimizi daha içten ve samimi kılıyor.
 • 6

  "Onları yakından takip ettiğim için tüm gelişmelerine hakimim; hangi çocuğun neye ihtiyacı olduğu, nasıl bir karakteri olduğu sizin onlarla ilişkinizde önemli bir nokta. Bence öğretmenlerin genel olarak yaptığı hata her öğrenciyi aynı görüyor olmaları. Günden güne onların çocukluktan birer genç kıza dönüşmelerini izlemek benim için gurur verici."
 • 7

  Dans idolleriniz kimler?

  Martha Graham ve Sylvie Guillem diyebilirim.
 • 8

  Dans için sahneye çıkmakla oyun için çıkmak arasında fark var mı? Hangisinin enerjisi sizin için daha yüksek?


  Dansta bireysellik daha ön plandadır fakat oyunlar genel olarak daha bir ekip işi, bu yüzden daha çok konsantrasyon ve prova gerektiriyor. Ama benim için dansın enerjisi çok daha yüksek ve keyifli.
 • 9

  Hayaller kurma ve hedefler belirleme konusunda nasılsınızdır? Koyduğunuz hedeflere ulaşır mısınız?

  Hayal kurmak çocukluğumdan beri vazgeçilmezimdir diyebilirim, hayalperest bir yapım vardır; kendime her zaman hedefler koyarım ama vazgeçilmez hedeflerim yoktur. Genel olarak hedeflerine ulaşan biriyim çünkü çalışkan bir yapım var ve kolay pes etmem.
 • 10

  Bu sezon televizyonda yer alacak mısınız, projeleriniz neler?

  Şu sıralar yeni bir sinema filmine başladım, onun çekimleri sürüyor fakat televizyonla ilgili netleşen bir projem henüz yok.