Hasibe Eren: Onunla çalışmak Alis Harikalar Diyarında olmak gibi

‘Jet Sosyete’ dizisinde üçüncü kez Gülse Birsel’le çalışan Hasibe Eren, “Onunla çalışmak Alis Harikalar Diyarı’nda olmak gibi" ifadelerini kullandı.

 • 1

  Star TV’nin yeni dizisis Jet Sosyete’de Pelin karakterine hayat veren Hasibe Eren, Milliyet'e konuştu. 42 yaşındaki oyuncu, komedyen olarak tanındığı için gelen tekliflerin de o yönde olduğunu ve daha fazla kadının mizah yapmasını istediğini dile getirdi.

  ‘Jet Sosyete’ Gülse Birsel’le üçüncü projeniz. Senaryoyu ilk okuduğunuzda neler hissettiniz?

  - ‘Gülse yine ne acayip bir dünya kurgulamış’ diye heyecanla okudum. Aslında başka bir karakteri oynayacaktım. Okurken, ‘Allah’ım ne çok eğlenecekler’ duygusundaydım. Sonra Gülse’nin “Pelin rolünü denemek ister misin?” demesiyle kendimi sette buldum.
 • 2

  Canlandırdığınız Pelin Soner nasıl biri?

  - Dört çocuklu bir anne ve kariyer insanı. Dizide izleyeceğiniz Özpamuk Tekstil’in halkla ilişkilerinden, pazarlamasından ve sosyal medyasından sorumlu. Kendisi bir sosyal medya fenomeni. Klişe ‘cemiyet hayatının tanınmış simalarından’ tanımının altını dolduran bir kadın. Davetlerde sıkça gördüğümüz stil ikonlarından biri diyebiliriz.

  Size benzeyen yanları var mı?

  - Eğitimli, kent insanı oluşu dışında bir benzerliğimiz yok. Ama ilk kez aksanı olmayan, biraz gösterişli de olsa güzel giyinen birini oynuyorum.
 • 3

  Gülse Birsel’le çalışmak nasıl?

  - Alis Harikalar Diyarı’nda olmak gibi. İnsan olarak çok akıllı, kültürlü, eğlenmeyi ve dostluğu bilen hayatımdaki nadir insanlardan... Yazar olarak dehasına hayran kaldığım, oyuncuyu müthiş destekleyen ve sizde gördüğü en ufak pırıltıyı senaryoya aktarma becerisine sahip, olağanüstü bir kalem. Birçok oyuncunun bir gün onunla çalışma hayali kurmasını anlayabiliyorum, ben de aynı hayalleri kurdum çünkü...

  “Gülse Birsel, hep aynı isimlerle çalışıyor” yorumları için ne diyeceksiniz?

  - Ee yanlış bir yorum olmaz. Ama yeni yetenekleri keşfetme konusunda hakkını yemeyelim. Hiç çalışmadığı insanlara da teklif götürüyor. Birçok yeni yetenekle onun projeleriyle tanışmadık mı? Yazmadığı zamanlarda oyun izler. Yerli filmleri kaçırmama-
  ya gayret eder. Performansları iyi değerlendirir.
 • 4

  Diziye dair beklentinin yüksek oluşu, baskı yaratıyor mu?

  - Çok farkında değilim. Beklentinin yüksek olmasından çok, Gülse yeni bir televizyon işine başladığı için neşe gözlemliyorum. Seyirci onun dilini seviyor. ‘Jet Sosyete’nin en az ‘Avrupa Yakası’ ve ‘Yalan Dünya’ kadar sevileceğinden eminim.

  Son yıllarda hep komedi dizileriyle ekrana geliyorsunuz. Komedide daha mı rahat hissediyorsunuz?

  - Rolü kabul etmişsem, karakteri sevmişim demektir. Ama dizilerde komedyen olarak tanındığım için teklifler yine o türde geliyor. Dramatik rolleri daha çok sinema ve tiyatroda oynama şansına eriştiğim için bunu dert etmiyorum.
 • 5

  Ekranda komedi dizisi çok az... Sinemada olduğu gibi ilgi görmüyor diyebilir miyiz?

  - İlgi görmediğini düşünmüyorum. Televizyonun kuralları çok ağır. Artık 130 dakikanın altında bir dizinin yayında kalması imkansız. O kadar uzun süre komedinin yazılması neredeyse imkansız, seyretmesi daha da zor. Sinemadaki konsantrasyonumuz televizyon karşısında yok. Ama mizahı, gülmeyi seven bir halkız. İyi yapıldığında izlediğimiz birçok iş gibi seyircisi var.

  Kadın komedyenlerin arka planda kalması sizi üzüyor mu?

  - Ülkemizde her alanda olduğu üzere, televizyon ve sinemada da erkek egemen bir hal var. Dolayısıyla kadın roller ya az yazılıyor ya da hak ettiği biçimde kaleme alınmıyor. Kendi fırsatını yaratmış kadınlar da şahane performanslar sergiliyor. Çok iyi isimler var.