Hilary Duff bebeğinin plasentasını içti

Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Hilary Duff, yeni doğan bebeğinin plasentasını yaptığı içeceğe katıp içtiğini söyledi.

 • 1

  ABD'li şarkıcı ve oyuncu Hilary Duff, yaptığı açıklamayla ülke gündemine oturdu.

 • 2

  Hilary Duff, son zamanlarda ünlüler arasında yaygınlaşan 'yeni doğan bebeğin plasentasını yeme' modasına uydu.

 • 3

  25 Ekim'de adını Banks Violet koyduğu kızını dünyaya getiren Duff, çocuğunun plasentasını meyveli bir içeceğin içine kattığını açıkladı.

 • 4

  31 yaşındaki Duff, bu deneyimi "10 yaşımdan beri içtiğim en güzel meyveli içecekti. Kalori, meyve ve lezzetli her şey içindeydi" şeklinde anlattı.

 • 5

  Hilary Duff'ın hokey oyuncusu önceki sevgilisinden de 6 yaşında bir oğlu var.

 • 6

  Duff, şimdi Matthew Koma ile birlikte.
 • 7

  Plasenta nedir? Bebeğin plasentası nedir?

  En temel anlamda plasenta; Plasenta, hamilelik boyunca anne ile bebek arasındaki besin alışverişini sağlayan, rahim içerisinde bebekle birlikte büyüyen ve doğumdan hemen sonra vücut dışına atılan geçici bir organdır. Anne karnındaki bebek, gebelik boyunca göbek kordonu vasıtasıyla plasentaya bağlı olarak yaşar. Doğumdan sonra göbek kordonunun kesilmesiyle bebeğin plasenta ile olan bağı sona erer.


  Plasenta yenir mi?

  Dünyadaki tüm memeliler, bebeklerini doğurduktan sonra kendi plasentalarını yiyerek tüketmektedir. Bu bilgiden yola çıkan bazı kaynaklar, insan plasentasının da çeşitli faydaları olduğunu öne sürmektedir. Bilimsel olarak faydası ıspatlanmış olmasa da bazı anneler doğumdan sonra plasentalarını kurutarak veya çeşitli yöntemlerle pişirerek tüketmeyi tercih edebiliyor. En çok tercih edilen yöntem, plasenta enkapsülasyonu olarak bilinen, plasentanın kurutulup toz haline getirilerek kapsüllere doldurulması işlemidir. Her gün bu kapsüllerden tüketen annelerin lohusa depresyonu ve benzeri sorunları daha az yaşadığına, daha fazla süt ürettiğine inanılıyor.