İlker Ayrık, 'NTV Radyo'ya konuk oldu

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, bu hafta İlker Ayrık’ı konuk etti. Ayrık, Özdoğan'ın sorularını yanıtladı.

 • 1

  “YAPTIĞIM TÜM İŞLERDE İDDİALI DEĞİLİM”

  *“Oyunculuk (hem de her dalı), tiyatro, sinema filmleri, diziler, sunuculuk, yönetmenlik, eğitmenlik, reklam filmleri...
  Hepsinden bir soru sorsam zaten süre bitecek. Siz bunların hepsini nasıl bir hayata sığdırıyorsunuz?”

  -“Sırayla yapınca olabiliyor. Hepsinde iddialı değilim aslında. Hepsi yaptığım işler, siz sayınca, bana da çok geldi. Öyle denk geldi. Hayat öyle bir şey işte, kader diyelim”

 • 2

  “ÇALIŞMAYI, ÇALIŞKAN OLMAYI SEVİYORUM”

  *“Bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?”

  -“Çalışmayı, çalışkan olmayı seviyorum. Yaptığınız mesleğe aşık olunca zaten kendinizi tüm bunların içinde buluyorsunuz. Biraz fazla zamanımı alıyor ama zamanımı başka neye harcayabilirm ki zaten?”

 • 3

  "TİYATRONUN YERİ AYRI"

  “Tüm bunları yaparken, mutlaka bir tanesini daha bir farklı hissediyorsunuzdur. Hangisi gözbebeğiniz?”

  -“İşlerin hiçbirine haksızlık etmek istemiyorum. Hepsi farklı meyve. Hepsinin tadı farklı, vitamini farklı, besleyiciliği farklı. En besleyicisi, ruhu titreten tiyatro olduğu için tüm oyuncular tiyatroyu ayrı tutar.”

 • 4

  "DÖRT ÇAKAL ZENGİN OLUYORUZ"

  *“Çakallarla Dans 4 geliyor. 25 Kasım’da vizyonda. Neler oluyor bu sefer?”

  -“Zengin oluyoruz. Bu sefer dört çakal zengin oluyoruz ama alışmadık çakalda zenginlik durmaz olunca durum, bazı sıkıntılar oluyor. Zaten bu sıkıntıyı da beyazperdede seyirciyle paylaşacağız”.

 • 5

  “ÇOK MUTLUYUM BU İŞİ YAPTIĞIM İÇİN”

  *“Sunuculuk yeteneğiniz nasıl çıktı ortaya?”

  -“Kendiliğinden çıktı ortaya aslında. İrfan Şahin’in keşfi, öngörüsü, sezgisi de diyebiliriz. “Ben Bilmem Eşim Bilir” yarışma programını bana emanet etti. O dönem “Geniş Aile” diye dizi yapıyorduk. Mürsel karakterini oynuyordum. O zaman “Bunu İlker sunar” dedi. Öyle başladı, öyle devam etti. Acayip eğlenceli bir şey, ve çok mutluyum bu işi yaptığım için. Okulda da öğrendiğimiz gibi genel kural “eğlendiremeden eğlenemezsin”. Bana eğlenceli geldi, başkalarına eğlenceli gelmemiş, angarya gelmiş olabilir. Çok eğlendiğim için, eğlenceyi seyirci benimle paylaşmış oluyor ya da ben eğlenceyi onlarla paylaşmış oluyorum. Ya da bana öyle geliyor. Genelde geri dönüşler öyle...”

 • 6

  "İNSAN 7'SİNDE NEYSE 70'İNDE ODUR"

  “Yarışma size farklı bir şey kattı mı?”

  “1500 çiftle yarışmış olabilirim. Kadın-erkek ilişkisi üzerine bazı dinamikleri hissetmiş ya da çözmüş olabilirim. Tiyatrocu gözlemiyle gördüğüm bazı şeyler var... İlerideki işlerime büyük fayda sağlayacaktır.”

  “Özel hayatınızda da fayda sağlıyor mu?”

  “Hayır. Kimse kolay kolay değişmez. Başkalarını görüp te, kadın erkek böyleymiş, ben de değişeyim demeyiz ki. İnsan biraz değişmeye müsait değil. İnsan 7’sinde neyse 70’inde de odur. Tabi bazı detaylar vardır, özel hayatımıza da faydası vardır ama büyük değişimler kimse için kolay kolay söz konusu değil galiba.”

 • 7

  "ÜÇ KUŞAK BİR ARADA"

  *“Tiyatrodan da bahsedelim isterseniz... Şimdi SEVGİ MÜZİKALİ’nde tiyatroseverlerle buluşuyorsunuz. Kadro da oldukça zengin...”

  -“Kadro olağanüstü. 40 kişilik bir kadro. Bir de Müjdat Gezen, Ayşen Gruda var... Onalrın her biri de 30-40 kişiler zaten. Enerjik bir kadro var.
  Başımızda Müjdat Gezen, Ayşen Gruda ve İlhan Daner, Betül Demir, Mehtap Ar ile ben varım. Bir de bir çok arkadaşımız ilk defa tiyatro sahnesine çıkıyor. Üç kuşağın bir arada olduğu bir oyun diyebiliriz. Hem hocalarım hem öğrencilerim var sahnede. Hocalık taslayamıyorum çünkü hocalarımla beraber sahneye çıkıyorum. Ben de konservatuar öğrencisi gibi heyecanlıyım.”

 • 8

  "HADDİM DEĞİL"

  *“Müjdat Gezen’de eğitim veriyorsunuz ve oradan mezunsunuz. İşinizi anlatmak zor mu? “Senden olmaz” diyor musunuz hiç?”

  -“Onu söylemek haddim değil, herkesten bir şey olabilir. Buna karar verme mekanizması tabi ki ben değilim. Ustalarımdan öğrendiğimi aktarmakla görevliyim. Tıpkı onlar da ustalarından öğrendiklerini bana aktardılar. Beni bu mesleğe alıştıran, sevdiren onlar. Dolayısıyla bende onların bir parçası var. Ben de bunu onlarla bluşturmak zorundaym... Bu benim omzumda yük.. Bunun aktarılması gerekiyor. Böyle yap, şöyle yap denmez. Sizi takip etmelerini sağlamanız gerekiyor, izleyerek öğrenilir.. Kimse kimseye bir sey öğretemez.. Birisi öğrenmek isterse öğrenir. Okulun genel prensibi de o. Biz talep eden, öğrenmek isteyen kişilere vesile olmak üzerine okulda varız. Kimse kimsenin kafasına bir şey sokamaz. Ben şanslı bir öğrenciydim. Hala çok şanslı bir öğrenciyim.”

 • 9

  “HERKES KADAR KOMİĞİM”

  *“Filmlerinizin hepsi komedi... Senaryo geliyor da kabul mu etmiyorsunuz?

  -“Hem sinema hem TV büyük ticari yatırımlar. Cast’ta risk almayı istemez kimse. Biri komikse, bunu başka bir hale büründürüp risk almanın manası yok. Komik olanı komik olarak çağırırsın.”
  Sergilemek istediğim performanslar var... Onları da kendi tiyatromda, sinema filmlerimde yapacağım... Çok sıkı dramlar var elimzde... Sırası geldiğinde büyük sürprizler var.”

  *“Gerçek hayatta komik misiniz?”

  -“Ya herkes kadar. Öyle çok acayip komiğim diyebileceğim bir şey yok. Her ortamda birileri komiktir...”

 • 10

  "İKİ AYLIK ÇOCUĞA BABASI BİR ŞEY YAPAMAZ"

  *“Bu kadar yoğunluk içinde bir de Ferit ve Ömer var. Ferit ve Ömer’le ne yapıyorsnuz? Nasıl vakit geçiriyorsunuz?”

  -“Evet, şimdi Ferit kreşe başladı. Gündüzleri görüşemiyoruz. Onu uyutmak için kitap okumak.. Onu uyutmak muhteşem bir şey.. Ömer'i henüz uyutma kabiliyetim yok. İki aylık çocuğa babası hiçbir şey yapamaz. O sadece annesinin yapabileceği bir şey. Her şeyi yapıyoruz.. bisiklete biniyoruz, geziyoruz, sahile gidiyoruz...”

 • 11

  "YENİ SİNEMA FİLMLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

  *“Yeni projeleriniz var mı NTV Radyo dinleyicilerine müjdelemek istediğiniz?”

  -“Proje bitmez. Projeler var... Star TV’yle yeni projeler üzerine çalışmaktayız. 80’ler devam ediyor.. Bir yandan da 1-2 sinema filmi üzerine çalışıyoruz. Hayrlısı olur inşallah.”

 • 12

  Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri ntvradyo.com.tr ’de.