IQ'su yüksek ünlüler

Cevapsız Çınlama şarkısıyla adını geniş kitlelere duyuran, şu sıralar ise Sen Olsan Bari şarkısıyla müzik listelerinde zirvede yer alan Aleyna Tilki, 4 yaşında ailesinin zekâ seviyesini ölçtürdüğünü ve üstün zekâlı çıktığını açıkladı. Tilki ayrıca son ölçümünde IQ seviyesinin 140 çıktığını söyledi.

 • 1

  9 yaşından beri psikolojiyle ilgilendiğini söyleyen Aleyna Tilki, "Kendimi bulmaya çalışmamdan dolayı. Küçük yaştan beri hep kendimi sorguladım ve kim olduğumu düşündüm. Bu yüzden kendimle ilgili özellikleri çabuk keşfedip hayatıma çabuk yön verdim." ifadelerini kullandı.

  Habertürk'e konuşan Tilki, "Bu sorgulamalar için henüz çok erken değil miydi?" sorusuna, "Ben ileride bir sanatkâr olmak istediğim için bu konuda kendimi hep eğitmem gerektiğini ve bilirkişi olmam gerektiğini düşündüm. Ve her zaman çok az vaktim olduğunu hissettim. Hep bir acelem varmış gibiydi. O yüzden akranlarımdan farklı düşüncelere girmiş, çabuk büyümüş olmalıyım." yanıtını verdi.
 • 2

  "Aileniz ‘Bu çocuk normal değil’ deyip bir uzmana başvurmamış mı?" sorusunu ise 17 yaşındaki şarkıcı, "Çok hareketli bir çocuk olduğum için beni ilk olarak 4 yaşımdayken pedagoga götürdüler. Zekâ seviyemi de ölçtürdüler. Testten üstün zekâlı olduğum çıktı. Bir de hiperaktivite bozukluğum vardı ama şimdi geçti. Daha sonra 7 yaşımdayken ikinci kez zekâ seviyem ölçüldü. Sonuç yine aynıydı. 140. Henüz dört yaşımdayken kendi kendime okumayı da yazmayı da öğrenmiştim." diyerek yanıtladı.
 • 3

  Albert Einstein

  Albert Einstein
  IQ: 160. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını (diğer adları ile İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür.
 • 4

  Andrew Wiles

  Andrew Wiles
  IQ: 170. Sir Andrew John Wiles, İngiliz matematikçi. 10 yaşındayken yerel halk kütüphanesinde bir matematik kitabında karşılaştığı Fermat'ın Son Teoremi çok ilgisini çekmişti. Belki de matematikçi olmasına yol açan bu problemi çözmek için çalışmaya daha o yıllarda başladı. 11 Nisan 1953 tarihinde Cambridge - İngiltere'de doğmuştur. 1974 yılında tamamladığı Cambridge Üniversitesi'ndeki lisans eğitiminin ardından 1979'da yine aynı okulda doktora çalışmasını yaptı. Halen ABD'de Princeton Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapmaktadır.
 • 5

  Quentin Tarantino

  Quentin Tarantino
  IQ: 160. Quentin Jerome Tarantino ABD'li film yönetmeni, aktör ve oscar ödüllü senarist. 1990'ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, bilinen Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir. 1990'lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en tanınmış olanıdır. Tarantino hem popüler hem de art-house sineması hakkında ansiklopedik bilgiye sahip, ağzı çok laf yapan ve son moda konuları takip eden bir hipster olarak tanınır.
 • 6

  Geena Davis

  Geena Davis
  IQ: 140. Geena Davis, 21 Ocak 1956 doğumlu; Oscar, Altın Küre ve Emmy ödüllü ABD'li oyuncu, yapımcı, eski model, yazar ve sporcu.
 • 7

  Bill Clinton

  Bill Clinton
  IQ: 137. William "Bill" Jefferson Clinton, Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. başkanı. 1993 ile 2001 yılları arasında başkanlık görevini sürdürdü. ABD Başkanı seçilmeden önce Arkansas'ın 50. ve 52. valisi olarak yaklaşık 12 yıl görev yaptı. Bill Clinton şu anda kurucusu olduğu William J. Clinton Foundation (William J. Clinton Derneği) başkanlığını yapmaktadır.
 • 8

  Arnold Schwarzenegger

  Arnold Schwarzenegger
  IQ: 135. Arnold Schwarzenegger, Avusturya asıllı ABD'li sinema oyuncusu, sporcu ve siyasetçidir. 17 Kasım 2003'den bu yana ABD'nin Kaliforniya eyaletinin 38. valisi olarak görev yapmaktadır.
 • 9

  Steve Martin

  Steve Martin
  IQ: 142. Steve Martin, ABD'li komedyen, yazar, yapımcı, aktör, müzisyen ve kompozitör.
 • 10

  Madonna

  Madonna
  IQ: 140. Madonna Louise Ciccone veya bilinen adıyla Madonna. ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, film yapımcısı, yazar ve moda ikonudur. Sanatçı, çoğu çevrede "Pop Müziğin Kraliçesi" olarak bilinmektedir. Yüksek tempolu sahne performansları ile ünlü olan sanatçı, çalışmalarında erotik, politik ve dini temaları kullanmasıyla da tanınır.
 • 11

  Benjamin Netanyahu

  Benjamin Netanyahu
  IQ: 180. Benyamin "Bibi" Netanyahu, 9. İsrail başbakanı ve Likud Partisi başkanı.
 • 12

  Shakira

  Shakira
  IQ: 140. Shakira Isabel Mebarak Ripoll ya da kısaca Shakira, Lübnan asıllı Kolombiya'lı şarkıcıdır. 90'ların sonuna doğru patlama yapan Latin pop müzik furyasındaki en önemli isimdir. Özellikle yarı Arap yarı Latin figürü danslarıyla insanların beğenisini toplamıştır. Aynı zamanda beste de yapan sanatçı 2 kez Grammy, 8 kez Latin Grammy ödülü almıştır. Shakira'nın sadece stüdyo albümleri 56 milyon satmıştır. Bu rakam toplama ve konser albümleri ile 75 milyona çıkar. 159 adet ödülü vardır. "Hips Don't Lie" teklisi 10 milyon satarak dünyada en çok satan singlelar arasına girmiştir.
 • 13

  Nicole Kidman

  Nicole Kidman
  IQ: 132. Nicole Mary Kidman, Avustralya'lı, Oscar Ödüllü sinema oyuncusu. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır. 20 Haziran 1967'de Hawaii Honolulu'da doğmuştur. Fakat çocukluğunun büyük kısmı Avustralya'da geçmiştir. Babası Anthony Kidman biyokimyacı, psikolog, yazar; annesi Janelle Kidman ise hemşire, eğitimci aynı zamanda eşinin kitaplarına editörlük yapmaktadır.
 • 14

  Bill Gates

  Bill Gates
  IQ: 160. William Henry "Bill" Gates III, ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD'li iş adamıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2009'de Gates dünyanın en zengin kişisiydi.
 • 15

  Bobby Fischer

  Bobby Fischer
  IQ: 187. Robert James "Bobby" Fischer dünyanın en iyi satranç ustalarından sayılmaktadır. 1972 - 1975 yılları arasında, 11. Dünya Satranç Şampiyonu unvanını taşımıştır. ABD'de doğan, vatandaşlıktan çıkarılan ve İzlanda'lı olarak hayata gözlerini yuman Fischer, ABD'nin yetiştirdiği "tek" dünya satranç şampiyonudur.
 • 16

  Brendan O'Carroll

  Brendan O'Carroll
  IQ: 153. Brendan O'Carroll, İrlanda'nın Dublin kentinde doğmuş komedyen, yazar, aktör ve yönetmendir
 • 17

  Carol Vorderman

  Carol Vorderman
  IQ: 154. Carol Jean Vorderman İngiliz medya çalışanıdır. Ünlü İngiliz televizyon oyun şovu "Countdown" programının sunuculuğunu yapmasıyla bilinir.
 • 18

  Clive Sinclair

  Clive Sinclair
  IQ: 159. Clive Sinclair İngiliz mucittir. Sinclair, 1972'de dünyanın ilk cep hesap makinesini, 1977'de ilk cep televizyonunu, 1980'de de ilk ev bilgisayarı olan Sinclair ZX80'i icat ederek dünya çapında üne ulaşmıştı.
 • 19

  Dolph Lundgren

  Dolph Lundgren
  IQ: 160. Hans Dolph Lundgren. Boy:1.96 m. uzak doğu dövüş sporcusu,yapımcı,yönetmen ve aktör. 1985 yapımı Rocky IV'de Sovyet boksör Ivan Drago'yu, 1987 yapımı Masters of the Universe'de He-Man'i canlandıran Lundgren yüksek performans gerektiren, dövüş sanatlarına meyilli, kötü karakterleri canlandırmasıyla tanındı.
 • 20

  Dwight Eisenhower

  Dwight Eisenhower
  IQ: 122. Dwight David Eisenhower, lakabı "Ike", ABD'nin 34. başkanı (1953-1961). II. Dünya Savaşı'nda 1944-45 yıllarında Batı Avrupa'daki Müttefik kuvvetlerinin başkomutanlığını yapmıştır. 1951 de NATO'nun ilk başkomutanı olmuştur. Alman asıllıdır. Başkanlık dönemi süresince; Kore Savaşındaki ateşkesi korudu, Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliğine yapılan baskıyı devam ettirdi, savunma öncelikleri gerekçesiyle nükleer silahlar üretti, uzay yarışını başlattı ve Sosyal Güvenlik programını genişletti. 1953 İranda yapılan darbeyle, Musaddık'ın devrilerek yerine Şahın getirilmesinde etkin rol oynamıştır.
 • 21

  Ellen Muth

  Ellen Muth
  IQ: 156. Ellen Anna Muth, Amerikalı aktris. Dead Like Me dizisindeki George Lass rolüyle tanınır.
 • 22

  Garry Kasparov

  Garry Kasparov
  IQ: 190. Garry Kimoviç Kasparov, 1985-2000 yılları arası dünya şampiyonu olan Rus satranç ustası. Garry Kasparov, 1963 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dünyaya geldi. Babası soylu bir Yahudi annesi ise Ermeni'ydi. 1985'te Anatoli Karpov'u yenerek dünya şampiyonu unvanını kazanmış, bu unvanı 2000 yılında yenildiği Vladimir Kramnik'e devretmiştir. Onun Temmuz 1999'daki FIDE Rating listesinde gerçekleştirdiği 2851 ELO puanı şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en yüksek puandır. Pek çok kişi kendisini tarihte görülmüş en güçlü oyuncu olarak değerlendirmektedir. 10 Mart 2005'de bir daha satranç turnuvalarına katılmayacağını açıklamıştır.
 • 23

  George W. Bush

  George W. Bush
  IQ: 125. George Walker Bush, (doğum tarihi: 6 Temmuz 1946). Amerika Birleşik Devletleri' nin 43. başkanıydı. 20 Ocak 2001 - 20 Ocak 2009 tarihleri arasında bu görevde kalmıştır.
 • 24

  Gerald Ford

  Gerald Ford
  IQ: 121. Amerika Birleşik Devletleri'nin 38. başkanıdır. 1974-1977 yılları arasında başkanlık yapmıştır. Başkanlığa hiçbir seçimden geçmeden olağan dışı koşullar altında gelmiştir.
 • 25

  Hillary Clinton

  Hillary Clinton
  IQ: 140. Hillary Rodham Clinton Amerika Birleşik Devletleri'nin 67'nci ve şimdiki Dışişleri bakanı. 2001-2009 arasında ABD Senatosunda New York eyaletini temsil etmiştir. ABD'nin 42. devlet başkanı Bill Clinton'la evli olan Hillary Rodham Clinton, 1993-2001 yılları arasında eşinin başkanlığı sırasında First Lady olarak görev yaptı. Mesleği avukat olan Clinton Demokratik Parti (ABD) üyesidir. 20 Ocak 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koydu ancak adaylığı az farkla Barack Obama'ya kaybetti.
 • 26

  James Woods

  James Woods
  IQ: 180. James Howard Woods ABD'li tiyatro ve sinema oyuncusudur. İki kez Akademi Ödülleri adayı olmuş, Emmy Ödülü ve Golden Globe Ödülü almıştır. En bilinen rolleri Once Upon a Time in America, Ghosts of Mississippi, Salvador ve Hercules filmlerindedir.
 • 27

  Jayne Mansfield

  Jayne Mansfield
  IQ: 149. Jayne Mansfield ABD'li sinema oyuncusu. Gerçek adı Vera Jayne Palmer. Sarışın Marilyn Monroe'ya rakip olmaya aday gösterilmiştir. Frank Tashlin, 1957 yılında çevirdiği "The Girl Can't Help It" (Dünya Güzeli) ve "Will Success Spoil Rock Hunter" filmlerinde Amerikan tüketim dünyasının aşırılıklarını açığa çıkarmak için onun iri göğüsleriyle belirginleşen bedensel özelliklerini kullanmıştır. Ölümüne yol açan araba kazası için de farklı yorumlar yapılmış, yaşarken olduğu gibi acımasızca sömürülmeye devam etmiştir.
 • 28

  Jean Auel

  Jean Auel
  IQ: 140. Jean Marie Auel (doğum tarihi: 18 Şubat 1936, Chicago) yazar. Kitaplarında tarih öncesi çağları anlatmıştır, o zamandaki insanların yaşayış biçimlerini geleneklerini ve bu geleneklerinin günümüzdeki yansımalarını irdelemiştir. Kapsamlı çalışmaları dünya çapında arkeologların ve antropologların saygısını kazandı. Kitapları 20 dile çevrildi ve toplam 35 milyondan fazla sattı. 5 kitaptan oluşan Yeryüzü Çocukları serisini yazmıştır. Dizinin ilk kitabi olan Magara Ayısı Klanı piyasaya çıktığı 1980 yılından itibaren büyük başarılar kazandı ve yıllarca çok satanlar listelerinde kaldı.
 • 29

  Jimmy Carter

  Jimmy Carter
  IQ: 156. Jimmy Carter Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanıdır. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır. Jimmy Carter 1924 yılında doğdu. ABD'nin Georgia eyaletinde fıstık tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğudur. 1970 yılında Georgia eyaletine vali seçildi. 1976 yılında o zamanki başkan Gerald Ford'a karşı Demokrat partiden adaylığını koydu ve seçimi küçük bir farkla kazanarak başkan oldu.
 • 30

  Jodie Foster

  Jodie Foster
  IQ: 132. Jodie Foster Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcı. Asıl adı Alicia Christian Foster. Daha 3 yaşındayken oyunculukla tanıştı. Robert De Niro ile oynadığı Taksi Şoförü ve Anthony Hopkins ile başrolünü paylaştığı Kuzuların Sessizliği filmleri, onun adının şimdiden gelmiş geçmiş en iyi oyuncular listesine yazılmasını sağladı.
 • 31

  John Sununu

  John Sununu
  IQ: 180. New Hampshire valisi ve Bush döneminde eski Beyaz Saray görevlilerinden.
 • 32

  Jola Sigmond

  Jola Sigmond
  IQ: 161. Budapeşte'de doğmuş İsveç mimar.
 • 33

  Judith Polgar

  Judith Polgar
  IQ: 170. Macar satranç büyükusta.
 • 34

  Kim Ung Yong

  Kim Ung Yong
  IQ: 210. Kore'li harika çocuk. Guinness Rekorlar Kitabı'na en yüksek IQ sahibi olarak girdi.
 • 35

  Lee Harvey Oswald

  Lee Harvey Oswald
  IQ: 118. John F. Kennedy'ye suikast düzenlediği iddia edilen kişidir. New Orleans (ABD) doğumlu olup 1956-1959 yılları arasında deniz piyadesi olarak görev yapmış ve bu sırada Rusça eğitimi almıştır. ABD başkanı John F. Kennedy'ye suikast düzenlediği iddia edilerek tutuklanan Oswald 24 Kasım 1963 günü olaydan iki gün sonra Dallas Emniyet Müdürlüğü binası çıkışında Jack Ruby tarafından öldürülmüştür.
 • 36

  Lyndon B. Johnson

  Lyndon B. Johnson
  IQ: 126. Lyndon Baines Johnson Amerika Birleşik Devletleri'nin 36. başkanıdır. Genellikle Lyndon B. Johnson veya kısaca LBJ olarak anılır. Başkanlığa John F. Kennedy'nin suikast sonucu öldürülmesi üzerine gelmiştir. Bir sonraki seçimde Amerikan tarihinin en yüksek oy oranlarından birini kazanarak tekrar başkanlığa seçilmiştir.
 • 37

  Marilyn Vos Savant

  Marilyn Vos Savant
  IQ: 228. Amerika'lı dergi editörü, yazar. Kim Ung Yong'un Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki kaydının yerine 228 IQ ile kendi adını yazdırmıştır.
 • 38

  Muhammad Ali

  Muhammad Ali
  IQ: 78. Muhammed Ali "Tüm zamanların en iyi boksörü" unvanına sahip ağır siklet boks şampiyonu. Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr olan Muhammed Ali , 17 Haziran 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.
 • 39

  Paul Allen

  Paul Allen
  IQ: 160. Paul Gardner Allen 1975'te Bill Gates ile birlikte Microsoft'u kuran kişidir. Bir süre sonra geçirdiği bir hastalık nedeniyle şirketten ayrılmıştır. Elit bir yaşam sürmektedir.Aynı zamanda NBA'deki Portland Trail Blazers takımının sahibidir. Dünya'nın en zengin on kişisi arasında yer alır.
 • 40

  Philip Emeagwali

  Philip Emeagwali
  IQ: 190. Nijerya doğumlu Amerika'lı mühendis, bilgisayar bilimcisi ve jeolog.
 • 41

  John F. Kennedy

  John F. Kennedy
  IQ: 119. John Fitzgerald Kennedy veya John F. Kennedy, kısaca JFK. (doğum tarihi: 29 Mayıs 1917, Brookline, Massachusetts – ölüm tarihi: 22 Kasım 1963, Dallas, Texas, ABD), Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanıdır (1961-63).
 • 42

  Reggie Jackson

  Reggie Jackson
  IQ: 160. "Mr. October(Ekim)" lakabıyla bilinen Amerika'lı beyzbol oyuncusu.
 • 43

  Sharon Stone

  Sharon Stone
  IQ: 154. Sharon Stone ABD'li sinema oyuncusu. Academi Ödülü'ne aday olan, Altın Küre ve Emmy ödülünü kazanan ABD'li aktris, yapımcı, ve eski manken. Uluslararası platformda tanınması, 1992 yılında çevirdiği Basic Instinct 'te (Temel İçgüdü) filmi ile olmuştur.Ayrıca Türkiye'de fenomen haline gelmiş dizi olan Kurtlar Vadisi'nde Andy Garcia'nın eşi Lisa rolünde 1 bölüm oynamıştır.
 • 44

  Sir Jimmy Savile

  Sir Jimmy Savile
  IQ: 149. İngiliz DJ, aktör ve medya çalışanı.
 • 45

  Spiro Agnew

  Spiro Agnew
  IQ: 135. Spiro Theodore Agnew, ABD'nin 39. başkan yardımcısı. 1968'de ve 1972'de, Richard Nixon'un başında bulunduğu Cumhuriyetçi Parti listesinden seçilmiştir. Ülkesinin tarihinde en yüksek ikinci devlet görevinden çekilen ikinci (birincisi 1832'de John C. Calhoun), baskı altında istifa eden ilk kişidir.
 • 46

  Stephen Hawking

  Stephen Hawking
  IQ: 160. William Hawking İngiliz evrenbilimci Hawking sekiz yaşındayken, kuzey Londra'dan 20 mil uzaktaki St Albans'a gitti. On bir yaşında St Albans okuluna kayıt oldu. Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matematik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik okumaya başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.
 • 47

  Juddy Holiday

  Juddy Holiday
  IQ: 172. Amerika'lı aktris.
 • 48

  Christopher Langan

  Christopher Langan
  IQ: 195. Amerika'lı özeğitimci. Amerika'nın en zeki insanı olarak da biliniyor.
 • 49

  Andy Warhol

  Andy Warhol
  IQ: 86. Andy Warhol ABD'li ressam, film yapımcısı ve yayıncı. Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir. Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanır. Sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir.