Mabel Matiz: İlham aldığım kahraman çocukluğum

ntv.com.tr

Şarkıcı Mabel Matiz, ilham aldığı kahramanını “Kendi çocukluğum. O zamanlar radyoyu açar, yıldızlara bakarak müzikle ilgili hayaller kurardım. O çocuğun heyecanlanacağı şeyler beni motive ediyor ve üretirken beni yönlendiriyor” sözleriyle açıkladı.

 • 1

  “VİDEOLARIMI KENDİM ÇEKİYORUM”

  “VİDEOLARIMI KENDİM ÇEKİYORUM”

  Ünlü şarkıcı Mabel Matiz, Redbull.com’un özel röportaj serisi Dost Meclisi’nin konuğu olarak Göksel, Tuğçe Şenoğul, Ah Kosmos!’un sorularını yanıtladı.

  A Canım, Sarmaşık, Öyle Kolaysa gibi şarkılarla hem müziği hem de yeni yeni başladığı klip yönetmenliğindeki başarısı ile takdir toplayan Mabel Matiz, Göksel’in “Sanatın başka bir dalına yönelmeyi planlıyor musun?” sorusu karşısında “Bir süredir videolarımı kendim çekiyorum, arkadaşlarımla ortak prodüksiyon halinde. O üretme süreci ve sinematografi üzerine kafa yormak çok iyi geliyor. Tüm zamanımı buna ayırabileceğim bir dönem diliyorum” diye konuştu.

 • 2

  “UMAY UMAY’IN ŞARKISI VE KLİBİNİ GÖRÜNCE KAFAMDA BİR ŞEY KIRILDI”

  “UMAY UMAY’IN ŞARKISI VE KLİBİNİ GÖRÜNCE KAFAMDA BİR ŞEY KIRILDI”

  Şarkıcı Tuğçe Şenoğul’un, “Hayatını değiştirdiğine inandığın üç şarkı nedir?” şeklindeki sorusuna, Mabel Matiz, “Ofra Haza’dan Im Nin'Alu, müziğimi çok etkiledi. İkincisi Umay Umay ve Mete Özgencil’in şarkısı Düşmedim Daha’sı. Klibini gördüğüm anda kafamda resmen bir şey kırıldı. Zannediyorum ki müzik ve görsel anlayışım o kliple değişti. Son olarak Sezen Aksu’nun ‘Bir Çocuk Sevdim’ isimli şarkısı” yanıtını verdi.

 • 3

  “ERMİŞ KİTABI BENİ RESMEN BÜYÜLEDİ”

  “ERMİŞ KİTABI BENİ RESMEN BÜYÜLEDİ”

  Ah Kosmos!’un “Son dönemde büyülendiğin bir yazar var mı?” sorusuna Halil Cibran’ın Ermiş isimli kitabı şeklinde yanıtlayan Mabel Matiz, “Çünkü metni çok etkileyici, eskil ve zamansız. O zamansızlık hissi etkileyici geldi bana, kutsal bir kitap gibi” dedi.

 • 4

  “İLHAM ALDIĞIM KAHRAMAN KENDİM, 10 YAŞINDAKİ ÇOCUKLUĞUM”

  “İLHAM ALDIĞIM KAHRAMAN KENDİM, 10 YAŞINDAKİ ÇOCUKLUĞUM”

  Bağımsız müziğin önemli temsilcilerinden Jakuzi müzik grubundan Taner Yücel, “Bence müzisyenler kayıtta, beste yaparken ya da sahnede bazı gizli kahramanlara öykünür. Senin kahramanların kimler?” sorusunu yöneltti. Mabel Matiz, “Zannediyorum üretirken bana en ilham veren kişi aslında yine kendim. Kendi çocukluğum daha doğrusu. Yazları damda yatar, yerel radyoyu açar, yıldızlara bakarak müzikle ilgili hayaller kurardım. O çocuğun heyecanlanacağı şeyler beni motive ediyor ve üretirken yönlendiriyor. O kahraman galiba 10 yaşındaki Fatih” diye yanıtladı.

 • 5

  KLİPTEKİ KİLİMLERİN SIRRI

  KLİPTEKİ KİLİMLERİN SIRRI

  Bir dinleyicisinin “Sarmaşık şarkısındaki kilimleri nereden buldun?” yönündeki şaka yollu sorusuna ise “Kilimler orada duruyordu, biz gidip sadece klibi çektik. Antalya’nın Döşemealtı Köyü’nde. Yılın üç ayı yüzlerce, binlerce halının havalandırıldığı ve renklerinin daha iyi hale getirildiği bir alan. Bir belgeselde görmüştüm ve bir hafta sonra oraya gittik” diye yanıtladı.