Meltem Cumbul'un yerine Emel Çölgeçen geldi

Meltem Cumbul’un başrolünde rol alacağı Kırlangıç Fırtınası dizisine küçük bir bebeğin de dahil edileceğini duyunca 'bebek krizi' yaşanmış ve seti bırakmıştı. Cumbul'un yerine gelen yeni isim ise Emel Çölgeçen oldu.

 • 1

  EN SON POYRAZ KARAYEL'DE ROL ALDI

  Star TV ekranlarında yayınlanan Duymayan Kalmasın programı, Cumbul'un ayrılık kararı sonrası Kırlangıç Fırtınası dizisinin başrolü için son olarak Poyraz Karayel dizisinin Sema'sı olarak rol alan Emel Çölgeçen ile anlaşıldığını açıkladı.

 • 2

  ROL ALDIĞI DİZİLER 


  Poyraz Karayel - Sema
  Böyle Bitmesin - Serpil
  Sultan
  Geniş Aile - Nilüfer
  Arka Sokaklar - Seyran
  Kapadokya Düşleri - Nihal
  Cennetin Çocukları - Sibel
  Zeliha'nın Gözleri - Zeliha
  Kara Duvak - Berfin
  Sağır Oda - Azra
  Aliye - Meriç
  Gülşen Abi - Emel

 • 3

  DİZİNİN KONUSU

  Yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği senaryosunu Erkan Birgören ve Betül Yağsağan’ın yazdığı, yapımcılığını Limon Yapım’ın üstlendiği “Kırlangıç Fırtınası” kızını arayan bir annenin hikayesini anlatacak.

 • 4

  BAŞROLÜ PAYLAŞACAKLAR

  Emel Gölgeçen, ocak ayında başlaması beklenen dizide başrolü son olarak Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Nikolay karakterine hayat veren Fikret Kuşkan ile paylaşacak.

 • 5

  NELER YAŞANDI? (BEBEK KRİZİ)

  Başkanı olduğu Oyuncular Sendikası’nın “Bu Sette Çocuk Var” adlı kampanyasıyla çocuk oyuncu konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapan 47 yaşındaki Cumbul, senaryo gereği çekimlerde küçük bir bebeğin yer alması gerektiğini öğrenince tepki gösterdi.

 • 6

  Çocuk oyuncuların çalışma koşullarını belirleyecek olan yönetmelik hâlâ çıkmadığı için çocuk işçi çalıştırma kuralları konusunda çalışmalar yapan Cumbul, ekibe çekimlere devam etmeyeceğini söyledi.
 • 7

  "GEREKEN YÖNETMELİK ÇIKARILMADI"

  Konuyla ilgili açıklama Cumbul'un başkanlığını yaptığı Oyuncular Sendikası'ndan geldi. Yapılan açıklama şöyle:

  "Oyuncular Sendikası olarak 2012 yılından bu yana setlerde kuralsız şekilde çalıştırılan çocuklarımızın haklarını korumak amacı ile “Bu Sette Çocuk Var!” kampanyasını yürütmekteyiz. ILO, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi paydaşlarla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz bu proje neticesinde 23 Nisan 2015 tarihinde İş Kanunu’nun 71. maddesine çocuk oyuncularla ilgili gerekli ekleme yapılmış ancak tüm girişimlerimize karşın bu maddeye bağlı olarak çıkartılması gereken yönetmelik bugün dahi henüz çıkartılamamıştır.

 • 8

  "ÜÇ YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUĞUN SETLERDE YER ALMAMASI GEREKMEKTEDİR"

  Hazırlanmakta olan yönetmelik için sektör çalışanları, çocuk gelişimciler, psikologlar, çocuk oyuncular ve aileleri ile ayrı ayrı gerçekleştirdiğimiz toplantılar neticesinde teklif ettiğimiz asgari yaş üçtür. Yani üç yaşından küçük hiç bir çocuğun setlerde yer almaması gerekmektedir. Bu sadece bizim görüşümüz değil, çocuk gelişimcilerin yanı sıra proje paydaşlarımızın da desteklediği, çocuklar için olması gereken, tavsiye görüştür. Tüm görüşmeler bu yaş sınırı üstüden yapılmış olmasına karşın yönetmeliğin son taslağında, asgari yaş daha önce hiç gündeme dahi gelmemiş olan “ÜÇ AY” olarak teklif edilmiştir. Teklif bu hali ile kabul edilirse üç aylık bebekler dahi setlerde çalıştırılabilecektir. Bizler çocuk hususunda hassasiyet taşıyan tüm paydaşlarımızla birlikte bu hatalı tekliften dönülmesi ve çocuk oyuncular ile ilgili yönetmeliğin ASGARİ ÜÇ YAŞ SINIRI ile bir an evvel çıkartılmasını sağlamak amacı ile ciddi bir mücadele vermekteyiz.

 • 9

  "MUTABAKATA VARILMIŞTIR"

  Bu çerçevede Sendikamız Genel Başkanı Meltem Cumbul da, son haberlere konu dizi teklifinde ilgili yönetmelik çıkana ve çocuklar için olması gereken çalışma koşulları tam olarak sağlanana kadar hiçbir çocukla çalışmayacağı yönündeki haklı talebini muhataplarına iletmiş ve bu konuda mutabakata varılmıştır. Ne var ki çekimler devam etmekteyken kendi çekimleri maket bebekle gerçekleştirilmesine karşın, başka bir sahnede gerçek bir bebek ile çalışıldığını öğrenen Genel Başkanımız da çocuklarla ilgili üstlendiği sosyal sorumluluk çerçevesinde setteki çalışma arkadaşlarından müsaade istemek ve projeden ayrılmak durumunda kalmıştır.

 • 10

  "SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Bizler Oyuncular Sendikası olarak, her halükarda asgari üç yaşından küçük hiç bir çocuğun, hiçbir koşulda, hiç bir gerekçe ile çalıştırılmaması gerektiğini dün olduğu gibi bugün de mümkün olan en yüksek sesle savunmaya devam edeceğiz. Bu haklı mücadelemize sadece sözleri ile değil bizzat tutumu ile en güzel örneği teşkil eden Genel Başkanımız Meltem Cumbul’u ilkeli duruşundan ötürü kutluyor, başta meslektaşlarımız olmak üzere, televizyon kanalları, reklam verenler, yapımcı şirketler, yönetmen, senarist, teknik ekip fark etmeksizin tüm çalışma arkadaşlarımızı üç yaşından küçük hiç bir çocukla çalışmamaya, üç yaşından büyük çocuklar için ise mevcut Kanun hükümlerinin uygulanması amacı ile takipçi olmaya ve çocuklarımızın haklarını el birliği ile savunmaya davet ediyoruz!

  Bu sette çocuk var!"