Öykü Gürman: Şiddet sahnelerinde geriliyorum (Sen Anlat Karadeniz'in Asiye'si)

'Sen Anlat Karadeniz'de Asiye karakterine hayat veren Öykü Gürman dizinin çok konuşlan şiddet sahneleriyle ilgili, " Şiddet sahnelerinde geriliyorum" ifadelerini kullandı.

 • 1

  Şarkıcı ve oyuncu Öykü Gürman, ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisinde Asiye karakteriyle izleyici karşısına çıkıyor. Dizinin şarkılarını da seslendiren 35 yaşındaki Gürman, Akşam'a verdiği röportajda bilinmeyenlerini anlattı. Şiddet sahneleri çok konuşulan yapımla ilgili olarak Gürman “Şiddetin her türlüsüne elbette karşıyız. Kaba kuvvet acizliktir” diyor.
 • 2

  Senaryoda sizi cezbeden ne oldu?

  - Trabzon’da olması, senaryonun sürükleyici olması ve bana teklif edilen rol “Asiye Kaleli”. Rolü ilk okuduğum andan itibaren duygusal bir bağ oluştu.

  Çekimler Karadeniz’de yapılıyor. Oradaki yaşama ayak uydurmakta zorlanıyor musunuz? Günleriniz nasıl geçiyor?

  - Ayak uydurmakta zorlanmıyorum. Çünkü Trabzon bildiğim bir şehir. Çoğunlukla günlerim sette geçiyor. Boş vaktimizde de dinleniyoruz ve yeni bölüm senaryosunu okuyoruz, sindiriyoruz, insanın kendiyle baş başa kalabileceği, iç dünyasına yolculuk yapabileceği, belki de kendini yeniden keşfedebileceği zamanlar yaratıyor Trabzon şehir olarak, o yüzden mutluyum...
 • 3

  Dizi kadına şiddeti anlatıyor. İzlerken bile insanın tüyleri diken diken oluyor. Şiddet sahneleri çekilirken siz nasıl bir ruh halinde oluyorsunuz?

  - Şiddet sahnelerini izlediğimde çok etkileniyorum gözlerim doluyor, çok geriliyorum. Kayıtsız kalmak mümkün değil. Gösterilenin ötesinde çok daha ağır şiddet gören kadınlarımızın olduğunu da biliyorum. Şiddetin her türlüsüne elbette karşıyız. Kaba kuvvet acizliktir.

  Karadeniz’in yemekleri meşhurdur. Kilo almaktan çekiniyor musunuz?

  - Kilo almaktan çekiniyorum. Dikkat etmeye başladım. Sürekli pide, kuymak, fasulye kavurması yiyorum, sonu yok, çok lezzetli bir dur demek lazım! Uyku düzeni ve yemek düzeni bozulunca insan kilo alabiliyor tabii ama çok şükür formumu koruyorum.
 • 4

  Oyunculukta sizi zorlayacak rol ne olabilir?

  - Her rolü oynamak kendi içinde zordur. Çünkü hepsinin bir yaratım süreci var. En keyifli yanı da kafa yormak zaten.... Az olanı, basit olanı yapabilmek her zaman daha zordur. Doğallık ve samimiyet benim için çok önemli.

  Günümüzde boşanmaların artmasının nedeni nedir?

  - Hoşgörüsüzlük, empati yoksunluğu, konuşamamak, çaba sarf etmemek, emek vermemek, menfaat ilişkileri herkesin bencil olup önce kendini düşünmesi bir başkasına kalbinde yer açmaması açamaması ve sevgisizlik! Birini sevebilmek büyük bir kalbe sahip olmayı gerektirir.
 • 5

  Yeni projeleriniz var mı?

  - Konserler devam ediyor. Yeni bir single çalışmam var. Tuna Kiremitçi, Yıldız Tilbe, Hüseyin Çebişçi, Gözde Ancel ve Yeşim Ayan’ın söz ve bestelerinin olduğu harika bir albüm hazırlığındayım. Tiyatro oyunumuz plastik aşklar bu sezonda devam ediyor.
 • 6

  Oyunculuk alanında kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz?

  - Okuduğum her şeyden bir pay çıkarıyorum kendime, empati yapıyorum... Gözlem yeteneğim çocukluktan bu yana var. Teknik meseleler ise tecrübe etmeden kesinlikle olmuyor. Ben kendimi ana ve akışa bırakmaktan yanayım.